רעידת אדמה בכדורסל הישראלי

אחרי משא ומתן ארוך, ישיבות רבות ואף אולטימטומים שהתארכו, הודיעה מנהלת ליגת ווינר סל על סיום עונת הכדורסל לפני מועדה הסופי

נרי וייס - ערוץ 7 , י' בסיון תשע"ח

פרנקל (משמאל) סוף לעונה
פרנקל (משמאל) סוף לעונה
נרי וייס

רעידת אדמה בכדורסל הישראלי - עונת 2017/18 בליגת העל שבכדורסל הגיעה לסיומה.

מדובר ברעידת אדמה של ממש, כשזו מסתיימת ללא שהגיעה למועדה הסופי והמקורי וללא שהוכתרה בה אלופה, דבר שלא קרה מאז עונת 1955/56, אז לא הוכתרה אלופה בעקבות מלחמת סיני.

ההחלטה על סיום הליגה לפני מועדה המקורי מגיעה בתום ישיבת דירקטוריון מנהלת ליגת העל שבכדורסל, ליגת ווינר סל, שהתקיימה היום (חמישי) ובה הוחלט כי עונת הכדורסל 2017/18 הגיעה לסיומה.

כזכור, זה זמן רב שמתקיים משא ומתן בין ארגון השחקנים המייצג את השחקנים הישראלים לבין מנהלת הליגה כשבמוקד עמד "החוק הרוסי" - המחייב כל קבוצה להציב בכל רגע נתון במשחק שני שחקנים בעלי תעודת זהות כחולה על הפרקט.

החוק אמור היה לפוג בסיום העונה הנוכחית ובמנהלת הליגה הביעו רצון לבטל אותו, דבר שהביא להודעת ארגון השחקנים כי הם ישבתו אם לא תימצא פשרה בנושא.

לאורך הימים האחרונים עלו וירדו הצעות חדשות במטרה להגיע לסיכום ולהימנע מהפסקת הליגה, אבל הצדדים לא הצליחו להסכים.

ההחלטה שהתקבלה לפני זמן קצר בישיבת דירקטוריון המנהלת, התקבלה בצער רב ובתום ישיבה ארוכה וסוערת במיוחד בה היו חצויים אנשי המנהלת בדעתם.

כבר אמש הציבו אנשי המנהלת אולטימטום לשחקנים הישראלים ולארגון השחקנים השובתים, כשעד השעה 20:00 היו צריכים אלה להשיב אם יעלו לשחק הערב את מחזור המשחקים האחרון לעונה הסדירה וימשיכו לשחק את משחקי הפלייאוף בשבוע הבא. השחקנים הודיעו כי לא יעשו זאת ובמנהלת ניסו עדיין למצוא פשרה שתרצה את השחקנים.

גם הצעות מגוונות מצידה של מנהלת הליגה לא התקבלו על ידי השחקנים, ולאחר שעות ארוכות של דיונים הודיעו במנהלת כי לא נותרה להם ברירה אלא להכריז על סיומה של העונה בטרם מועדה הסופי.

"דירקטוריון המנהלת קיים ישיבה ארוכה ובחן את הדברים לעומק, צר לנו על שהגענו לנקודת שבר זו", נכתב בהודעת מנהלת ליגת העל שבכדורסל. "המנהלת עשתה מאמצים עילאיים להגיע לפתרון מוסכם עם ארגון השחקנים, כולל הבוקר, על מנת שיהיה אפשר להמשיך בפעילות הסדירה של הליגה. ניהלנו משא ומתן במשך שבועות ארוכים והצענו הצעות פשרה שלא התקבלו על ידי השחקנים", כתבו בהודעתם.

לדברי ראשי המנהלת, גם שרת התרבות והספורט מירי רגב, לא הצליחה להביא לפשרה, על אף שבתחילה היה נראה כי הפשרה התקבלה על ידי כל הצדדים. "השחקנים ביקשו את שרת הספורט לפשר בין הצדדים אף לבסוף גם דחו את מתווה הפשרה של השרה, בניגוד למנהלת הליגה שקיבלה אותו".

"אתמול, יום רביעי, ישבנו שעות ארוכות עם ארגון השחקנים והלכנו צעדים נוספים לטובת השחקן הישראלי, אך הם דחו גם הצעות אלה והקצינו את עמדתם", אמרו במנהלת הליגה והוסיפו כי "עוד הבוקר במאמץ אחרון להציל את העונה נעתרה המנהלת להצעה שהציע שמעון אמסלם, סגן יו"ר ארגון השחקנים, לפתרון המשבר ואולם ניר אלון, יו"ר הארגון, הודיע לנו כי ההצעה אינה על הפרק".

לסיום כתבו בהודעתם ראשי מנהלת הליגה, כי "במצב זה מונעת שביתת השחקנים את המשך העונה, בהעדר שחקנים לא ניתן לקיים משחקי ליגה. לאור אילוצי לוחות זמנים, וגורמים אובייקטיביים נוספים, במצב הנתון לא ניתן להמשיך את העונה".

"ליבנו עם אוהדי הכדורסל, מאות העובדים הקשורים לליגה, עם בעלי הקבוצות ועם כל הגורמים הקשורים לענף, ואנו שותפים לאכזבה ומפח הנפש שנגרמים לכל אוהבי הכדורסל".

אז אחרי ימים ארוכים של מגעים, חילוקי דעות, פגישה עם שרת הספורט, שיחות ליליות ופיצוצים של משאים ומתנים - עונת 2017/18 בליגת העל שבכדורסל מסתיימת ללא אלופה מוכתרת, עם יורדת אחת בדמותה של מכבי חיפה שירדה סופית בשבוע שעבר, וללא קיום מחזור הליגה האחרון בעונה הסדירה ומשחקי הפלייאוף שבוטלו אף הם.

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il