פחות בנות ישרתו בפריפריה. בנות שירות
פחות בנות ישרתו בפריפריה. בנות שירותצילום: בת אל לברן

בשקט בשקט הנחיתו אנשי האוצר שתי גזירות על מערך השירות הלאומי, כאלה שאם לא יתוקנו יפגעו קשה במתנדבות של השנה הבאה.

הראשונה היא קיצוץ של 50 אחוזים בדירות השירות הלאומי, צעד שעלול לגרום לכך שבגלל מחסור בדירות בנות ייאלצו לשרת רק קרוב לבית, והמטרה של הכרת אוכלוסיות חדשות, חיבור בין הפריפריה למרכז וערבות הדדית - נגוזה. על פי ההערכות מדובר במאות דירות שירות שייסגרו, ואלפי בנות שכבר החל מהשנה הבאה לא תהיה בעבורן דירה.

מכה נוספת במפעל השירות הלאומי מתבטאת בפגיעה בתקציב המעטפת והליווי של הבנות הדתיות, הן מהמגזר הערבי והן מהמגזר היהודי, בשירות הלאומי. כל התמיכה המלווה את הבת המשרתת, כגון רכזת, שיעורי תורה ועוד, כבר לא תהיה קיימת, והתוצאה הישירה היא פגיעה באיכות השירות ובתמיכה בבת המשרתת.

"קיצוץ בדירות מערך ההתנדבות יפגע באופן קשה באפשרות שבנות יוכלו לעזוב את מקום מגוריהן כדי לסייע בפריפריה או במקומות אחרים שבהם צריכים אותן", אומר צבי במברג, מנכ"ל עמותת השירות הלאומי 'עמינדב'. "אם עד היום היה קשה למשוך נערות שיתנדבו עם קשישים ובסיעוד, אבל קיומה של מעטפת בדמות של דירה וליווי עזרו לנו לגייס אותן, הרי שכבר היום מורגש הקיצוץ בדירות, וכך ישנן פחות בנות במקומות הללו שנחשבים פחות אטרקטיביים, וחבל. הגזירה הזאת בעצם אומרת לבת השירות 'תישארי בבית'". יש לציין כי במקביל נפגעת גם המוביליות החברתית שבה בנות מהפריפריה הולכות להתגורר באזורים חזקים במרכז הארץ, ולא פעם הופכות לחלק מהקהילה שם.

"בשנים האחרונות, לצערי, יש ניסיון לתקוף את השירות הלאומי בגלל תקלות שהתגלו ותוקנו במהלך השנים", אומר בתגובה שר החקלאות אורי אריאל, הממונה על מערך השירות הלאומי. "החל מהיום הראשון שבו השירות הלאומי תחת סמכותי אנו ממשיכים לפעול לשיפור המערך הכולל, בדגש על מתנדבי השירות. הרצון של משרד האוצר להוריד את תקני החוץ לכ‑10 אחוזים בוטל, ואנו במתווה של 50 אחוזים מתקני השירות הלאומי שיהוו תקני חוץ, וזאת מתוך אמונה גדולה בחשיבות של מסגרות התנדבות מחוץ לבית".

אלא שתגובת השר אריאל, שבעצם מקבל את קיצוץ הדירות ב‑50 אחוזים, אינה מספקת את אנשי השירות הלאומי. "מתגייסים להצלת השירות הלאומי" הוא קמפיין הקורא לשר אורי אריאל הממונה על המשרד לשירות לאומי, שר החינוך נפתלי בנט ושר האוצר כחלון לעצור את רכבת ההרים של הקיצוצים, ויותר מכך לעצור מכרז חדש מבית מדרשו של החשב הכללי שיצא בערב פסח בנוגע לשירות הלאומי.

כמו כיסאות ושולחנות

המכרז החדש בא לשנות את המצב הקיים, שבו השירות הלאומי הופעל על ידי שש עמותות שקיבלו את התקציב שלהן ממשרדי הממשלה השונים. משרדי הממשלה היו מקבלים ממשרד האוצר את מספר תקני השירות הלאומי שהוקצו להם, ובהתאם לכך המשרדים היו מוציאים את המכרזים לעמותות השירות הלאומי, ומכתיבים את התנאים הפנימיים באופן שיתאים לצורכי המשרד. השיטה חדשה שניסו אנשי האוצר ליצור קבעה שכל המכרזים לעמותות השירות הלאומי ירוכזו וייצאו ממשרד האוצר בלבד, ולא באופן פרטני מכל משרד ומשרד.

מה שמקומם ומעורר התנגדות עזה בקרב אנשי השירות הלאומי הוא התנאים של המכרז החדש. נראה שחלוקת התקנים בין העמותות נעשית באופן שרירותי, ובלא התייחסות לבנות ולמקומות השירות. כרגע, לפי תנאי המכרז החדש, משרד החינוך יכול לקבל תקנים מעמותה שאינה מתאימה למקום השירות ולאופי הבנות, כמו למשל עמותה שאינה דתית המפעילה את הקומונריות. התוצאה הישירה היא בנות שלא יתנדבו למערך זה בגלל חוסר התאמה.

"החשב הכללי מנהל את המכרז החדש כאילו היינו עוד מוצר כמו כיסאות או שולחנות, בעוד שלגיוס בנות יש היבטים מקצועיים משמעותיים", אומר צבי במברג מ'עמינדב'. "עד היום משרדי הממשלה ניהלו את המכרזים בהצלחה ונתנו את המענה. לדעתנו החוזים החדשים המוגשים לנו הם דרקוניים ומקפחים, ונותנים כושר החלטה חד צדדי לחשב הכללי, שהוא אינו מתחום המקצוע של השירות הלאומי, חינוך, סיעוד ועוד. לא היינו רוצים שכך יתייחסו למערך השירות הלאומי".

בנוסף לכך, למכרז החדש אמורות לגשת שמונה עמותות שירות לאומי, מתוכן שתיים חדשות שעדיין לא צברו ותק וניסיון. בין כל העמותות יחלוקו 13,000 תקנים באופן הבא: בשלב ראשון מחולקים 70 אחוזים מהתקנים עם 350 תקנים לכל אחת משתי העמותות החדשות, ו‑1,400 תקנים לכל אחת משש העמותות הוותיקות. 30 האחוזים הנותרים, 3,900 תקנים, יחולקו על פי קריטריונים שונים בין שמונה העמותות.

משמעות הדברים היא שבפועל אין במכרז כל התייחסות לוותק ולניסיון של העמותות הקיימות, ומתוך כך העמותות הגדולות יותר נפגעות, זאת מעבר לכך שהתנאים החדשים מצומצמים ואינם נותנים מענה לצורכי המשרד ובנות השירות.

על פי הטענות, החשב הכללי החליט על ריכוז המכרזים אצלו במשרד, כתוצאה מכך שהאגודה להתנדבות, אחת העמותות הגדולות בתחום, נמצאת בגירעון של מיליוני שקלים שגבתה בעודף. הפרשה נמצאת בימים אלו בחקירה בלהב 433, ולנוכח הליקויים בהתנהלות הכלכלית החליטו באוצר להעביר את המושכות לחשב הכללי. אלא שלטענת ח"כ בצלאל סמוטריץ', אין שום קשר בין החשדות שהתגלו ובין אופן הטיפול שלהם בידי האוצר. "העניין נמצא כרגע תחת חקירה משטרתית וכמובן לא נמצא בתחום אחריותי, אבל הוצאת המכרז חדש אינה קשורה לעניין. הכשל שנמצא באגודה להתנדבות היה במה שקשור לדיווחים של העמותה, ולא בשלב שבו מטפל המרכז החדש של בחירת העמותה. יותר מכך, מי שאשם בכשל שהתגלה זה החשב הכללי עצמו, כי יש נציג שלהם שיושב בכל משרד הממשלתי, והוא זה שלאורך השנים עבר על הדיווחים הללו ואישר אותם".

השירות עלול להתמוטט

בפועל המכרז המדובר יצא לפני חצי שנה, ואז נבלם על ידי הצעת חוק של סמוטריץ' שביקשה לקבוע בחוק שהמכרזים יבוצעו כל אחד על ידי המשרד שלו ולא דרך משרד האוצר. המכרז נעצר, והצדדים התיישבו למשא ומתן כדי להגיע להסדר. אלא שבמפתיע בערב פסח השנה, סגן החשב הכללי הוציא את המכרז האמור רגע לפני פרישתו. כרגע המכרז נדחה שוב עד לתחילת יולי כדי שהצדדים יגיעו להבנות. השבוע נפגשו הדרגים המקצועיים ממשרד החינוך עם אנשי החשב הכללי, ובעוד כעשרה ימים מנכ"ל משרד החינוך ח"כ סמוטריץ' והחשב הכללי יישבו לשולחן הדיונים.

"בהסכם הקואליציוני שלנו השירות הלאומי הוא באחריותנו", אומר ח"כ סמוטריץ'. "לא מדובר בעניין טכני, אלא בנושא מהותי שיכול למוטט את השירות הלאומי ולהפוך אותו לחברת כוח אדם. יש פה ממש חשש שבנות פשוט לא יתגייסו לשירות הלאומי. מדובר בפקידים שאינם מבינים בנושא השירות הלאומי והצרכים שלו, והולכים להחריב את המפעל החשוב הזה. נכון, השירות הלאומי רחוק מלהיות מושלם ויש עוד עבודה, אבל לא צריכים לשפוך את התינוק עם המים. מדובר בגוף שקיים חמישים שנה ושהגיע להישגים גדולים. זו לא חברה שמוכרת מוצרי ניקיון. הדרישות הן אחרות, המעטפת והגופים המפעילים אחרים, ולכן כל משרד צריך להתמחות בתחום שלו ולנהל אותו. אם לא נגיע להבנות יש לי גיבוי מהשר הממונה השר אורי אריאל ושר החינוך נפתלי בנט להחזיר את הצעת החוק ולהעביר אותה".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה כי "החשב הכללי פרסם את המכרז בהתאם לסמכותו מכוח חוק חובת המכרזים ובהתאם למדיניותו. מדובר במכרז המיטיב הן עם בני השירות הלאומי, הן עם הגופים המוכרים והן עם משרדי הממשלה, ואשר נבנה בשיתוף ותיאום של כלל הגורמים המקצועיים ברשות השירות הלאומי-אזרחי ושל משרדי הממשלה.

"מנגנון חלוקת התקנים נבנה תוך התייחסות למדדי איכות שונים, ובכלל זה לניסיון וותק הגוף המוכר, תוך התייחסות נפרדת לגופים מוכרים חדשים. כמו כן ניתנה התייחסות מרבית לדרישות הייחודיות ולצרכים של כלל משרדי הממשלה. בכל הנוגע לאשכול האוכלוסיות המיוחדות, ניתן ביטוי לנושא במסגרת מסמכי המכרז.

"יובהר כי המכרז פורסם לאחר שנמצאו פגמים משמעותיים בפעילות השירות הלאומי עליהם הצביע דו"ח משרד מבקר המדינה, ובעקבות דו"ח ביקורת שערך החשב הכללי בשנת 2016, במסגרתו נמצאו אי סדרים חמורים וחשד לפעילות פלילית במערך השירות הלאומי בחלק מהגופים המוכרים".