"בג"ץ מייצר תוהו ובוהו בשלטון ישראל"

ראש מועצת גוש עציון רואה בהתערבויות בג"ץ פגיעה הרסנית בדמוקרטיה. על הבנייה ביו"ש: "מקווה ששר הביטחון ילך עם זה עד הסוף".

אלירן אהרון , י' בסיון תשע"ח

ראש המועצה האזורית גוש עציון, שלמה נאמן, מתייחס בראיון לערוץ 7 לקשיים שמערים בג"ץ על דרכי התנהלותה של ממשלת ישראל כמו גם על הרשויות המקומיות והאזוריות.

לדבריו "אפשר לעשות סדר וחייבים לעשות סדר. מה שעושה כעת בית המשפט העליון הוא תוהו ובוהו בשלטון ישראל, ואני אומר זאת בצער רב כיהודי ממלכתי. לא ניתן להתנהל במדינה דמוקרטית בצורה שבה בית המשפט פוסל חוקים.

''הרי אין שום הגדרה לפסילת חוקים. צריך להסדיר את העניין הזה. אם רוצים לפסול חוקים שיחוקקו איך פוסלים חוקים. רוצים לפסול החלטות ממשלה? שיחוקקו איך פוסלים החלטות ממשלה".

כראש מועצה אזורית, אחת מרבות, אני לא יכול להתנהל. כל החלטה שלנו צריכה להיבחן לא בעיני החוק אלא בעיני בג"ץ. עם כל הכבוד, בג"ץ אמור לשפוט כאשר יש מחלוקת בין אזרח לרשות, אבל לא להתערב במלאכת החקיקה. זו פגיעה בדמוקרטיה והרס הדמוקרטיה".

לטעמו של נאמן המכנים את הדרישה להגבלת תחומי עיסוקו של בג"ץ כפגיעה בדמוקרטיה נוקטים בדמגוגיה זולה ותו לא. "בג"ץ הוא הפוגע בדמוקרטיה. יש כללים לדמוקרטיה, יש הפרדת רשויות, יש רשות מבצעת יש רשות מחוקקת ויש רשות שופטת, ומי שמערבב בין הרשויות הוא שפוגע בדמוקרטיה. חייבים לעשות סדר".

עוד התבקש נאמן להתייחס לדבריו של שר הביטחון אודות הבניה המתוכננת של אלפי יחידות דיור ביהודה ושומרון. נאמן מחזק את ידי השר ומברך אותו על הדברים. "עדיף מאוחר מאשר אף פעם לא. כבר שנים אנחנו בהקפאה והגיע הזמן גם לנושא הזה. להיכנס בכל הכוח. אני מקווה ששר הביטחון ישים את כל כובד משקלו, גם את השפעתו הפוליטית וגם את השפה המשותפת שאני יודע שיש לו עם האמריקאים כדי לאפשר וליזום אצלנו בניה של אלפי יחידות דיור, ולא לעצור באמצע אלא ללכת עם האמירה הזו עד הסוף".

נאמן קובע כי הצורך ביהודה ושומרון הוא הרבה מעבר לאלפיים או שלושת אלפים יחידות דיור. לדבריו רק בגוש עציון יש צורך בלא פחות מ-17,000 יחידות דיור "היום, עבור האנשים שגרים פה. וכך גם בשאר הרשויות. אנחנו כבר עשר שנים בהקפאה ואנחנו חייבים בנייה מאסיבית".

באשר לקצב התקדמות הבנייה והפיתוח ביהודה ושומרון שנראה לכאורה כזוחל מאחור בתקופה של ממשל אמריקאי אוהד, אומר נאמן כי לצד הצורך בפיתוח ובנייה "אנחנו מאמינים בתהליכים ומבינים שתהליכים מדיניים לא קורים ביום אחד.

''אנחנו לא שורפים את המועדון. כל עוד אנחנו רואים שיש מאמץ והתקדמות אנחנו זורמים עם זה, אבל אם אחרי שנה ושנתיים לא נראה שינוי בשטח וטרקטורים עובדים, לא נוכל להשלים עם זה".