המחנה הנשאר לפליטה

איך אמנים רוקדים על שני המחנות, מה צריך זמר בשביל להצליח, מה מבאס בשיר החדש של מתי וכשרעיון חרוש הופך לסיפור הצלחה.

עוזיאל סבתו , י' בסיון תשע"ח | עודכן: 07:34

מוזיקה
מוזיקה
iStock

חדשיר | מאיר גרין | מרוץ הזמן

היום מוזיקאי לא יכול להסתפק ביצירה טובה, בווקאליות מרשימה או במלודיה מורכבת, הוא חייב גם תדמית ברורה: מחנה (קהל יעד), סיפור חיים וחלום.

תשאלו את מאיר גרין, בחור שנשר ממסגרות חרדיות שונות, עבר לעבוד דווקא עם נוער נושר הדומה לו (כך על פי דבריו אשתקד בריאיון ל-ynet) וכבר עשור מקפץ עם חיוך כובש בין הרפתקה מוזיקלית זו לאחרת, כשמגבעת ליטאית לראשו וגוון מחומצן מקשט את הבלורית שתחתיה.

אז למה חייבים את סיפור החיים בשביל להצליח?

תשאלו קודם כל את קברניטי תכניות הריאליטי (שגם בהן כיכב מאיר), אחר כך את הטוקבקים באתרים החרדיים לשיריו (90% מהם מתעסקים בשאלה האם הוא חרדי, דתי או חילוני) ולבסוף את ההיגיון הישר – אנשים מחפשים להאזין למה שהם מתחברים אליו, אם לא הלחן אז המילים, אם לא המילים אז סיפור החיים. צריך לרקוד על כמה שיותר חתונות, לירות כמה שיותר חיצים עם לבבות, אל אחת המטרות בטח נקלע.

וכך מגוון גרין את שיריו, את מסריו, את לבושו ואת הגדרת תרבותו, אם מחנה אחד לא יתחבר, המחנה השני יהיה לפליטה.

בשיר החדש, שנשמע רמה אחת מעל מקודמיו, אפשר להיכבש מהתמימות שמספרות מילותיו של גרין על פי נדבך נוסף מסיפור חייו המורכב, כמו גם מחיוכו שלא מש ממצלמות במאי הקליפ ומשירתו השמחה. אין פה ביצועים או יכולות ווקאליות יוצאי דופן, יש כאן עיבוד מצוין שמושפע מניהולו המוזיקאלי של אייל מזיג (חנן בן ארי ועוד) ויש כאן תסריט מקורי, חריג וממוקד למסר – לא קל לפרוץ, אבל כשזה קורה – לא רק שזה בכל מקום, זה גם חודר אל הלב פנימה.

חדשיר | מתי שריקי | מסתתר

אפרופו קליפים יפים ומקצועיים – החדש של מתי שריקי, שכבר כובש (כ-77,000 צפיות) את הרשתות החברתיות, במושגים של מוזיקה יהודית ישראלית, הוא פשוט מבאס.

שירה, טקסט, לחן ועיבוד מצוינים. ובטח שקליפ מעורר השראה. אז ממה יש להתבאס?

ובכן, מתי שריקי הוא אחד מהכישרונות הגדולים של המוזיקה הישראלית שעוד לא פרץ אל המיינסטרים. אלבומו הקודם, כמו אלבומו הבא באם נשפוט על פי החדשיר הראשון, עומדים באותו 'גולדן רינג' יחד עם חנן בן ארי, ישי ריבו, אודי דוידי ואחרים שכבר שכנעו את חיילי גל"צ שגם הם ראויים להתמיינסטר.

אז איך זה ש'מסתתר' מתחבא כל כך טוב מתחת לרדאר?

יאללה, חברי התעשייה, רוצים את מתי שריקי גלוי יותר בפס הקול הישראלי. מגיע לו. ולא פחות מכך, מגיע לנו – המאזינים.

חדשיר | ינקי מרקוביץ | עבדים

ולפינת האמן החדש והמפתיע – ינקי מרקוביץ, 100% איש הייטק עד לא מזמן שעבר אצל יהושע לימוני (חביב המדור) והתמקצע בכתיבה אמנותית, עכשיו עם חדשיר ראשון.

הרעיון אמנם נחרש אין ספור פעמים, ואפילו השם 'עבדים' שוחזר שוב ושוב ובהמשך למטאפורה של רבי יהודה הלוי "עבדי הזמן עבדי עבדים הם". אבל משהו בכתיבה החרוזית והקורצת ומשהו בביצוע מכל הלב הספק היפ הופ-ספק רוק של מרקוביץ, מצליח להפוך את הצפוי מאליו למפתיע ולמושך ואת החרוש לסיפור הצלחה.

עכשיו אפשר רק לשבת ולהסתקרן מה עוד יוציא מרקוביץ מהתנור החם הזה.