תגידו, מה הסיסמה כאן ל-WiFi?
תגידו, מה הסיסמה כאן ל-WiFi?צילום: דובר צה"ל

כולנו יודעים עד כמה אנחנו מחוברים למכשירים הסלולריים ומתקשים לדמיין איך נראים היום החיים שלנו בלי אינטרנט זמין.

בין אם כדי לבדוק מתי יוצאת הרכבת הבאה, להעלות סטורי או סתם כדי לעדכן את החבר הכי טוב איך עבר היום בצבא.

אך לחיילים מרוחקים יותר, כמו חיילי החטיבה המרחבית שגיא, שנמצאת ליד אזורים מדבריים, הקליטה הסלולרית הופכת לעתים למוצר צריכה מבוקש, שלא תמיד זמין - עד היום.

פלוגת הקשר של חטמ"ר שגיא, בשיתוף עם גדוד הקשר של אוגדה 80 ופיקוד דרום, החליטו לעשות שינוי, ובעזרת חיבור מוקדי קליטה חדשים, הם סידרו לחיילים Wi-Fiפתוח בו יוכלו להשתמש בכל זמן.

צילום: דובר צה"ל
צילום: דובר צה"ל

"עד עכשיו הייתה קליטה חלקית", מספר קצין הקשר של חטמ"ר שגיא, רס"ן משה ג'אן. "חלק מהחיילים היו צריכים לחכות לפעמים עד לסופ"ש כדי לדבר עם ההורים, וכשהתחילו לעלות הקולות מהשטח, הבנו שצריך להיעשות כאן שינוי".

"שני המוצבים שהתמקדנו בהם הם "חריף" ו"שגיא", הנמצאים בין דרום עזה לאילת", מסביר רס"ן ג'אן. "השגנו את האישורים הרלוונטיים, וערבנו את מחלקת ביטחון-מידע שדאגה כי הרשת אכן מאובטחת ועומדת בדרישות המתאימות".

את מוקדני הקליטה בבסיס הוחלט להציב באזורי המגורים ובחלקים מאושרים נוספים, ואת שם המשתמש והסיסמה ל-Wi-Fi הפיצו כך שיהיה נגיש לכלל החיילים.

"הרצון לשינוי בתחום כבר קיים יותר משנתיים", משתף רס"ן ג'אן, "עבדנו במשך מספר רב של חודשים עם חברת הסלולר שהתעסקה בבניית התשתיות לרשת החדשה, עד שלבסוף, לפני כחודש, גזרנו את הסרט לפרויקט באופן רשמי".

"אפשר ממש להבחין בשינוי האווירה", אומר בחיוך קצין הקשר של החטיבה, "השיקולים כאן לא היו מבצעיים, שמנו את רווחת החייל בפרונט ורואים את התוצאות בשטח".

"פעם היה מאוד קשה לשמור על קשר עם המשפחה והחברים מהבית", משתף סמ"ר בן בהר, חייל בחפ"ק מח"ט שגיא, "ועכשיו, למרות המרחק, אני מצליח לדבר איתם כמעט כל יום. כיף לדעת שדואגים לנו כאן".