הרב פרוש בגרמניה
הרב פרוש בגרמניהצילום: לשכה

פריחה יהודית בגרמניה: חמישה רבנים שלמדו במכון הסמיכה היהודי בהמבורג שבגרמניה והוסמכו בתואר 'יורה יורה', הוכתרו אתמול לרבנים בהשתתפות הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו וסגן השר מאיר פרוש.

האירוע התקיים בבית הכנסת הגדול של המבורג הממוקם במרכז היהודי המקומי, במהלכו הוענקו תעודות סמיכה לרבנות לחמשת הרבנים. הם צפויים לכהן בקהילות יהודיות באירופה.

במהלך הטקס נשאו דברים הרב המקומי הרב שלמה ביסטריצקי, הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו, סגן השר הרב מאיר פרוש ראש עיריית המבורג וראש הקהילה היהודית המקומית.

הרב ביסטריצקי ציין בדבריו שנשא את המשמעות שהוא רואה בקיום האירוע 19 שנה לאחר שהוא עצמו הוסמך לרבנות בברלין - הפעם הראשונה בה הוסמכו רבנים בגרמניה אחרי השואה. "מכח הסמכה זו אני ממשיך ומעביר את הסמיכה לדור הבא. דבר זה מסמל את ביסוס וחיזוק היהדות בשנים האחרונות בגרמניה".

סגן השר מאיר פרוש אמר כי "הארוע כאן נערך בראשותו של הרב הראשי להמבורג הרב שלמה בסטריצקי, שהוא שליח של כ"ק מרן האדמו"ר מליובאוויטש זצוק"ל. לשם מה הרבי רצה את המפעל הקדוש הזה, כדי שבכל מקום ובכל פינה יהיה שליח שיהיה מסור ויעזור ברוחניות ובגשמיות לכל אדם, לקרוב, לרחוק, לעשות חסד עם כולם. אלה שעוקבים אחר פעילות השליחים יודעים שזאת העבודה של כל אחד מבין אלפי השלוחים של חב"ד הפזורים בכל העולם.

"היום אנחנו נמצאים בממלכה הזו בהמבורג של הרב ביסטריצקי וכמו שהזכרתי קודם שהוא ממשיך את עבודת הקודש של סבו שעזב את המקום בפרוץ מלחמת העולם השניה. התכנסנו כאן היום, גם כדי לכבד את השליחות וגם לכבד את עשיית החסד. היום הוסמכו כאן חמישה רבנים שסיימו בהצלחה את מסלול הלימוד. שליח אחד כאן, בהמבורג, הרב ביסטריצקי עושה מהפכה וחסד עם הנבראים, עם החיים וגם עם המתים ומכוחו מוסמכים עוד חמישה רבנים שגם הם, כל אחד מהם, היכן שילכו, יעשו חסד עם אלפים ברוחניות ובגשמיות.

הרב יהודה טייכטל רב הקהילה היהודית בברלין נשא דברי ברכה חמים בשם רבני גרמניה. הוא ציין כי שמע מהרבנים שבחנו את האברכים את התרשמותם מהידע וההבנה הרבה שהפגינו, והביע את תקוותו שממכון הסמיכה ייצאו עוד עשרות רבנים לכל הקהילות היהודיות הזקוקות לכך.

הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו דיבר על המשמעות של העיר המבורג ורבניה לדורותיהם אצל יהדות העולם, על השפעת רבני קהילות אה״ו (אלטונה-המבורג-ואנדסבעק) על ההלכה והספרות התורנית ואיך שבכל בית יהודי. "בכל ספריה ובכל ישיבה נמצאים ונלמדים ספרים שנכתבו ונלמדו בהמבורג כמו האורים ותומים של רבי יהונתן אייבשיץ, שו״ת ושב הכהן לרבי רפאל הכהן וספרי הערוך לנר לרבי יהונתן אייבשיץ ועוד".

את הביקור בעיר חתמו חברי המשלחת בסיור בפרלמנט המקומי בהמבורג. את הסיור הנחה טנדריי טריפול, ממפלגתה של הקאנצלרית אנגלה מרקל.