נאור: "מי בכלל צריך פסקת התגברות?"

נשיאת בית המשפט העליון בדימוס, מרים נאור, תקפה את פסקת ההתגברות שמקדמת סיעת הבית היהודי בכנסת.

נאור תהתה בכנס לשכת עורכי הדין באילת, "מאיפה נולדה המוסכמה הזו שיש צורך בפסקת התגברות? באיזה עולם אנחנו רוצים לחיות? שבית המשפט חסר סמכות להושיט סעד בשם המשילות? או שאנחנו רוצים לחיות במדינה כמדינות המתוקנות, שבהן בית המשפט יכול להושיט סעד".

לדבריה, "במדינות דמוקרטיות לא משתמשים בכלל בפסקת ההתגברות. היא נולדה כפשרה פוליטית והשימוש בה הוא במדינות ללא שלטון מרכזי".

נאור הביעה תמיכה במתווה המסתננים שגובש בין ראש הממשלה נתניהו לבין האו''ם, ובוטל בלחץ הימין. ''מישהו חושב להוציא את כל המסתננים מהארץ? הגדר שהקים ראש הממשלה בתבונתו מנעה את המשך כניסת המסתננים ואני חושבת שאנחנו יכולים להכיל כמות של מסתננים.

"אנחנו לא לבד, גם מדינות אירופה קולטות יותר מסתננים. מי שחושב שבהינף פסקת התגברות אפשר להעיף את המסתננים טועה. העליהום על בית המשפט בגלל המסתננים הוא לא מוצדק. אפשר לפזר את המסתננים, הם לא חייבים להיות ולהתרכז בדרום תל אביב. יש אמצעים משפטיים כדי לפזר אותם".

מנחה המושב, העיתונאי יעקב ברדוגו, ציטט מתוך ראיון של יו''ר הכנסת יולי אדלשטיין לערוץ 7 שבמהלכו אמר כי ''נחצו הגבולות בהפרדת הרשויות''.

אדלשסטיין הציע בתגובה להקים פורום משותף של נציגי שלוש הרשויות - השופטת, המחוקקת והמבצעת, "אני קורא להקים פורום משותף לנציגי שלוש הרשויות ולמצוא פתרונות למתח בניהן. אפשר לסיים את המחלוקות בחצי שעה. מחר מופיעה כאן נשיאת בית המשפט העליון חיות, אשמח אם גם לה תהיה התייחסות חיובית. אם כל צד יוותר קצת על כותרות ויתרום לשיח משמעותי אפשר להגיע לתוצאות״.

יו"ר הכנסת: להקים פורום של שלוש הרשויותחזקי ברוך