יו"ר לשכת עורכי הדין:
פסקת ההתגברות שגויה

''זה חייב לבוא בהסכמה", אמר עו"ד אפי נוה, ''אפשר לקבוע שיהיה יותר קשה לבטל חוקים ובהרכב רחב יותר של שופטים''.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"ג בסיון תשע"ח

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד אפי נוה, מתח ביקורת על פסקת ההתגברות שמקדמת סיעת הבית היהודי.

עו"ד נוה אמר בכנס לשכת עורכי הדין באילת, "פסקת ההתגברות היא שגויה, לא נכונה ולא טובה ולא בדרך המלך''.

לדבריו, ''זה חייב לבוא בהסכמה, אפשר לקבוע שיהיה יותר קשה לבטל חוקים ובהרכב רחב יותר של שופטים כמו ביטול חוק רק בהרכב של 11 שופטים מתוך 15.

''אבל הצעה כרגע היא לא נכונה ואסור לתת לה יד. חוק יסוד החקיקה הוא הדרך הנכונה יותר להסדיר את זה", הדגיש יו"ר לשכת עורכי הדין.

מוקדם יותר, נשיאת בית המשפט העליון בדימוס, מרים נאור, תקפה גם היא את פסקת ההתגברות ותהתה בכנס לשכת עורכי הדין באילת, "מאיפה נולדה המוסכמה הזו שיש צורך בפסקת התגברות? באיזה עולם אנחנו רוצים לחיות? שבית המשפט חסר סמכות להושיט סעד בשם המשילות? או שאנחנו רוצים לחיות במדינה כמדינות המתוקנות, שבהן בית המשפט יכול להושיט סעד".

לדבריה, "במדינות דמוקרטיות לא משתמשים בכלל בפסקת ההתגברות. היא נולדה כפשרה פוליטית והשימוש בה הוא במדינות ללא שלטון מרכזי".

נאור הביעה תמיכה במתווה המסתננים שגובש בין ראש הממשלה נתניהו לבין האו''ם, ובוטל בלחץ הימין. ''מישהו חושב להוציא את כל המסתננים מהארץ? הגדר שהקים ראש הממשלה בתבונתו מנעה את המשך כניסת המסתננים ואני חושבת שאנחנו יכולים להכיל כמות של מסתננים.

"אנחנו לא לבד, גם מדינות אירופה קולטות יותר מסתננים. מי שחושב שבהינף פסקת התגברות אפשר להעיף את המסתננים טועה. העליהום על בית המשפט בגלל המסתננים הוא לא מוצדק. אפשר לפזר את המסתננים, הם לא חייבים להיות ולהתרכז בדרום תל אביב. יש אמצעים משפטיים כדי לפזר אותם".