נשיא הפרלמנט: לאפשר לקיים מצוות הדת

נשיא הפרלמנט האירופי הבהיר במהלך הטקס כי "אירופה לא תשיג אינטגרציה ואחדות בין האזרחים כשמגבילים את הקהילה הדתית מלקיים את דתם"

חיים לב - ערוץ 7 , י"ד בסיון תשע"ח

נשיא הפרלמנט: לאפשר לקיים מצוות הדת-ערוץ 7
אנטוניו טייאני בכנס
צילום: סטודיו וולפוני בריסל

במהלך טקס שהתקיים בבית הכנסת הגדול בבריסל, הצהיר אנטוניו טייאני, נשיא הפרלמנט האירופי, כי אין מקום לאסור על הקהילות היהודיות באירופה לקיים את מצוות דתם כברית מילה ושחיטה כשרה.

"אירופה לא תשיג אינטגרציה ואחדות בין האזרחים כשאוסרים או מגבילים את הקהילה הדתית מלקיים את מצוות הדת כמו ברית מילה ושחיטה כשרה. רק באמצעות הגנה על זכויותיהם ושמירה על זהותם, יושג הביטחון האישי לכל האזרחים, עם אחדות ושוויון המביאים לחיים שלווים, עליהם מבוססת אירופה. אני גאה לעמוד בראש הפרלמנט האירופי שהחזיר את הדת למרכז השיח הפוליטי וקובע את עתידה של אירופה", אמר.

במהלך הטקס הוענק לו פרס 'ועידת רבני אירופה' ע"ש הלורד הרב יעקובוביץ לשנת תשע"ח, מידיו של רבה של בלגיה ונציג 'ועידת רבני אירופה' במוסדות האיחוד האירופי, רבי אברהם גיגי.

את הפרס היוקרתי קיבל גם פרנס טימרמנס, סגן הנשיא הראשון של הנציבות האירופאית, מידיו של נשיא 'ועידת רבני אירופה', הרב פנחס גולדשמידט.

בנימוקי הפרסים נכתב, כי הם ניתנו על "תרומתם הייחודית בהגנה על הזכויות הדתיות ובמלחמה העקבית והנחושה באנטישמיות, ובמיוחד על תפקידו המכריע של טימרמנס בהקמת מוסד נציב תלונות הציבור בנציבות האירופית, המתמקד במלחמה נגד אנטישמיות באירופה כולה". בעבר הוענק הפרס השנתי בין היתר למלך פיליפ השישי מספרד, לקנצלרית גרמניה ולראש ממשלת צרפת.

טייאני אמר עוד בנאומו בטקס: "אסור לנו לנהוג באדישות כלפי מנהגי ומצוות הדת, ועל כולנו מוטל לנהוג באחריות ובתבונה, ולהתאחד בהגנה ושמירה מכל משמר על זהותו הדתית של האזרח באירופה. הפרלמנט האירופי ימשיך לגנות ולהילחם בנחישות ובעקביות נגד כל גילויי אנטישמיות ושנאה, ויגן על חופש הדת".

"לכם, הרבנים ואנשי הדת", המשיך נשיא הפרלמנט האירופי, "תפקיד מפתח בהנחלת הערכים עליהם מיוסדת אירופה. אתם הנחלתם לעולם כולו את ערכי הסובלנות, כבוד האדם הצדקה והשלום".

טייאני הוסיף כי הפרלמנט האירופי הכניס בתוכנית הלימודים בבתי הספר ביבשת את נושא השואה ולקחיה, כי "אם לא נדע לשמור על הזיכרון של אותו רשע ואכזריות, לא נוכל להילחם יחדיו נגדה. חובה עלינו להנחיל לילדינו; שורשים וכנפיים", ציטט טייאני פתגם בעברית.

פרנס טימרמנט, מבכירי הנציבות, אמר כי על פי הסכם ליסבון, החל משנת 2015 יש לנציבות האירופית, 'הקומיסיון', את הכוח לפתוח בהליכים משפטיים נגד מדינות החברות באיחוד האירופי שאינן עומדות בהחלטה נגד האנטישמיות והגזענות. "אני חוזר ומבקש מכם להעביר לידינו כל מידע מקהילותיכם בעניין הסתה וורבלית שיטתית במדינות החברות באיחוד האירופי. לא נסבול חקיקה ויוזמות חקיקה נגד חוקי הדת, בהם שחיטה כשרה וברית מילה, שתגביל את זכויותיהם הדתיות של אזרחי אירופה. נחושים מתמיד, ניאבק להמשך קיום המסורת היהודית באירופה ללא כל הפרעה".