משרד הבריאות חוזר בו
נמנעה אפליית החיסונים

"אף אחד לא היה מעלה בדעתו לחסן ילדים רק בפריפריה ולא במרכז. מדוע קורה הפוך? הגיעה העת שכל ילד יהיה שווה''.

רעות הדר , י"ד בסיון תשע"ח

אילוסטרציה
אילוסטרציה
iStock

הוועדה המיוחדת לזכויות הילד קיימה היום (ב') דיון בסוגיית הפקרת בריאות ילדי הפריפריה וההחלטה שלא לחסנם כנגד שפעת בשנה הבאה.

את הדיון ניהלה יו"ר הוועדה ח"כ יפעת שאשא ביטון (כולנו). בדיון השתתפו נציגים ממשרד הבריאות, החינוך והאוצר לצד נציגים מהסתדרות האחיות ובריאות הציבור.

את הדיון פתחה שאשא ביטון תוך שהיא מדגישה כמה היא מזועזעת מההחלטה של משרד הבריאות שלא לחסן את ילדי הפריפריה בגלל מחסור בתקינה של אחיות. "איך יכול להיות שנאמרה אמירה כזו? האופציה הזו בכלל לא על השולחן. האמירה היא אמירה אומללה ומבטאת את התפיסה מעוותת. ילדי הפריפריה הם לא הפקר ואנחנו צריכים לדאוג שיהיה מענה שווה".

ח"כ מאיר כהן (יש עתיד) אמר כי "אזרח בפריפריה חי ארבע שנים פחות בממוצע מאשר אזרח במרכז – אלו סיסמאות שאנו רגילים לשמוע ממחקרים ועכשיו הם מקבלים הכרה ממשרד הבריאות, שבא ואומר בצורה ברורה ילדים מהפריפריה לא יתחסנו – אלו דברים שמאפיינים מדינת עולם שלישי. צריך להביא את ילדי הצפון והדרום לכנסת להפגין.

''לא הגיוני שהילדים האלה מתגייסים לצבא אבל בכיתה ד' אנחנו לא מסתכלים עליהם. אני הייתי שר בממשלה ואני יודע שכאשר שר רוצה למצוא בתקציב 2 מיליון בשביל דבר כזה אפשר למצוא. למה שר החינוך ושר הבריאות לא יושבים יחד על מנת למצוא תקציב?", שאל.

ד"ר רבקה שפר (משרד הבריאות) הסבירה כי "בזמן שבצפון אנו לא מצליחים לאייש את התקנים כי אין אחיות שבאות לעבוד, בדרום אנו במחסור של תקנים. המקור לקושי הוא נושא השכר של אחיות בריאות הציבור, השכר שלהן נמצא בתחתית השכר בקרב האחיות. אנחנו מתכננים לקדם את עניין השכר יד ביד עם הסתדרות האחיות. אנחנו מבקשים השוואת שכר על מנת שאנשים באמת יבחרו לעבוד בתחום".

בנוגע לחיסונים המתוכננים בשנה הבאה, אמרה שפר כי החלטת סגן השר היא כי החיסונים יבוצעו לכלל הילדים בארץ.

ד"ר מיכאל גדלביץ, רופא מחוז דרום במשרד הבריאות, סיפר בדיון "אני מתמודד עם תקנים ריקים, קיים פער של 20 תקנים בדרום בגלל שאין אטרקטיביות לתפקיד".

יו"ר הוועדה ח"כ יפעת שאשא ביטון סיכמה את הדיון, "משרד הבריאות מתחייב שילדי ישראל בכל הארץ יחוסנו בחורף הקרוב ואני דורשת שמבצע חיסונים שכזה לא יבוא על חשבון שירותים אחרים שייפגעו. בעוד חודש תתכנס הוועדה כדי לדון בתכנית מפורטת שמשרד הבריאות יגיש לטווח הארוך. אני דורשת שהמשרד ישווה בצעד ראשון את התנאים של אחיות תחנות משרד הבריאות לתנאים שמקבלות האחיות במיקור חוץ".