"השבת היא ערך מרכזי בחיי כל יהודי"

משחקה של נבחרת ישראל בכדורגל מול מקבילתה הארגנטינאית במוצאי השבת מעורר סערה. צעירי האיחוד הלאומי פנו לשרה רגב בדרישה לדחיה

נרי וייס - ערוץ 7 , י"ד בסיון תשע"ח

"השבת היא ערך מרכזי בחיי כל יהודי"-ערוץ 7
מזכ"ל האיחוד הלאומי, אופיר סופר
צילום: הלל מאיר

משחק הידידות בין נבחרות הכדורגל של ישראל וארגנטינה מעורר סערה גדולה בעולם הדתי. כשבוע וחצי לפני שליאו מסי וחבריו לנבחרת ארגנטינה מגיעים לארץ הקודש, פנו היום (שני) צעירי האיחוד הלאומי לשרת התרבות והספורט מירי רגב בדרישה לדחות את שעת המשחק בין שתי הנבחרות הללו.

פנייתם של צעירי האיחוד הלאומי מגיעה על רקע שעת משחק הידידות שמעורר סקרנות גדולה בקרב אוהדי הכדורגל בישראל, כשזה נקבע לשעה 21:30 במוצאי השבת הבאה, ה-9 ביוני.

לא רק זאת, אלא שעצם העובדה כי המשחק יתקיים באצטדיון טדי שבבירה ויביא לחילול שבת המוני בירושלים כולה, מעורר סערה גדולה אצל ציבור שומרי המסורת והשבת בבירה ולא רק.

לדברי צעירי האיחוד הלאומי, קיומו של המשחק כשעה בלבד לאחר צאת השבת יביא הן להדרה של כמות גדולה של אוהדים דתיים ושומרי שבת מהציעים, והן יביא לחילול שבת המוני בירושלים כולה.

במכתב אותו שיגרו לשרת התרבות והספורט מירי רגב, שהתעקשותה היא שהביאה את הנבחרת הארגנטינאית לשחק בבירה, כתבו צעירי האיחוד הלאומי כי מבקשים מהשרה לדחות לפחות בשעה אחת את שעת המשחק, זאת כדי למנוע גם מצב בו כוחות ביטחון רבים בהם כוחות משטרה, מד"א, סדרנים, נהגים ואנשי תחזוקה, יאלצו לחלל את השבת בעל כורחם ובכדי לאפשר לאוהדים דתיים רבים להגיע ולצפות מקרוב בטובי השחקנים שבעולם.

"השבת כיום מנוחה גם על פי חוק, היא ערך מרכזי בחיי כל יהודי ובזהותנו כעם, השבת מהווה גם ערך סוציאלי חשוב שיש לשמור עליו ולחזקו. הגיע הזמן לפעול לחיזוק שמירת השבת שבמשך כל הדורות עם ישראל שמר עליה מכל משמר עד כדי מסירות נפש ממש מתוך אמונה שככל שיתחזק צביונה תתגלה השבת כמקור הברכה והעוצמה של עם ישראל כולו!", נכתב במכתב שנשלח לשרה רגב. "שמירת השבת במרחב הציבורי היא אינטרס לאומי ועלינו לפעול לחיזוק מעמדה הממלכתי כיום של אחדות, קדושה וחיבור של כל חלקי העם אל המורשת".

בנוסף כתבו: "אנו, צעירי האיחוד הלאומי מוחים בתוקף על חילול השבת ההמוני שיגרם במצב זה ומהדרתם של שומרי השבת והמסורת במדינתנו - מדינת העם היהודי - שהשבת עבורו היא אחת המצוות העיקריות והחשובות המסמלות את המסורת היהודית ואת ייחודינו כעם.

לבסוף כתבו: "אנו פונים אלייך בבקשה, לפעול בהקדם ולאחר את המשחק בשעה נוספת, על מנת לאפשר לאנשים דתיים ולשומרי מסורת להשתתף ולהגיע למשחק ללא חילול שבת".

צעירי האיחוד הלאומי לא לבדם בדרישה לדחות את שעת המשחק ואת קיומו בכדי שלא לגרום לחילול שבת. הרב אייל עמרמי, רב הקהילה בשכונת הר חומה אמר גם הוא כי הוא קורא לשרת התרבות והספורט מירי רגב "לצמצם את ההכנות לאירוע כדי להימנע מפעילות בשבת".

"השבת בעיר ירושלים אמורה להישמר באופן שיכבד את כלל התושבים. זהו רצון של כולם בלי קשר לגודל הכיפה והמראה החיצוני", אמר הרב עמרמי ל'ידיעות ירושלים', והוסיף כי "כל מי שיכול למנוע את חילול השבת - תבוא עליו הברכה".

גם הרב עמי פייקובסקי, רבה של בית"ר ירושלים לשעבר ומי שנחשב לרבם של שחקני הכדורגל בליגות הראשונות, אמר ל'ידיעות ירושלים' כי "מדובר בחילול השם גדול", שכן לדבריו, "למשחק צפויים להגיע עשרות אלפי אנשים שרבים מהם יחללו שבת".

הרב עמי הוסיף כי "חבל שבחרו לקיים את המשחק דווקא במוצאי השבת ולא בימות החול, כמו מרבית משחקי ליגת העל שבכדורגל". לדבריו של הרב המקורב לשחקנים רבים בליגות הבכירות, "הניצוץ היהודי נמצא בלב של לא מעט שחקנים. גם הם נגד חילול השבת".

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il