ח"כ אייכלר קרא ל'סרבנות פרלמנטרית'

בעקבות הדיאלוג הטעון שהתקיים בוועדת העליה בין חברי כנסת למנכ"ל הרבנות, קרא ח"כ אייכלר ל'סרבנות פרלמנטרית' מצד נציגי הרבנות

מיכל לוי , ט"ו בסיון תשע"ח

ישראל אייכלר
ישראל אייכלר
צילום: הלל מאיר/TPS

בעקבות הדיאלוג הטעון שהתקיים היום (שני) בוועדת העליה והקליטה בין חברי כנסת למנכ"ל הרבנות הראשית, קרא ח"כ ישראל אייכלר ל'סרבנות פרלמנטרית', כלשונו, מצידם של נציגי הרבנות הראשית.

הדיון בוועדת הקליטה עסק ביחס הרבנות הראשית כלפי רבני חו"ל. במהלך הדיון תקפו חברי כנסת יחד עם ארגוני הרפורמים וארגוני הנשים את תהליכי בירור היהדות וטענו כי הוועדה לבחינת הכרת הרבנות הראשית לישראל ברבני חו"ל התכנסה רק פעם אחת ולפיכך הקרע עם יהדות התפוצות הולך ומעמיק.

"הנוהל בבניין הוא, שכשמגיעים נציגי הממשלה או השלטון המקומי, יושבי הראש לא נותנים להשתלח בהם מעבר למידה הביקורתית הראויה", פתח אייכלר את נאומו במליאת הכנסת.

"היום היה דיון בוועדת הקליטה. לא השתתפתי שם בכוונה תחילה כי הוועדה הזו הפכה לבת תעמולה והסתה עבור הרפורמים והקונסרבטיביים, כל פעם בנושא אחר. הם לא מוותרים על וועדות אחרות. ובכל זאת, שמעתי היום כיצד השתלחו במנכ"ל הרבנות הראשית בצורה כל כך בוטה. החלטתי לקרוא לסרבנות פרלמנטרית".

בדבריו פנה אל נציגי הרבנות: "אני רוצה לקרוא לנציגי הרבנות הראשית: אל תשלחו נציגים לוועדת הקליטה של הכנסת. מה שהיה היום בכנסת זה לא היה דיון זה היה לינץ'. השתתפתי באין ספור וועדות, ראיתי שם את נציגי הממשלה ורשויות השלטון. נציגי משרד הביטחון, התחבורה, האוצר, הבריאות, ומה לא. תמיד יש לחברי הכנסת ביקורות נגד הפקידים. לאף אחד מהם לא העזו להתייחס באותה עזות וחוצפה, כמו שמתייחסים לנציגי הרבנות. אף יושב ראש וועדה לא היה מרשה להשתלח ככה במנכ"ל בתי המשפט. הוא בכלל לא מופיע בבניין".

בהמשך הביא דוגמאות מההסתה שהתנהלה הבוקר בוועדת הקליטה: "אחת מחברות הכנסת צעקה על מנכ"ל הרבנות הראשית 'מי שמכם'. בשאלה הזו טמונה הבעיה. אף חבר כנסת לא היה שואל שום פקיד שלטוני מי שמו. הרי זה בדיוק תפקידו. הוא פקיד ומייצג את השר והממשלה, הכנסת והעם. אף אחד לא ישאל אותו 'מי שמכם'. רק את ממנכ"ל הרבנות הראשית שואלים שאלה כזו. לא נתנו לו להשמיע את דברו".

אייכלר הוסיף: "ברור היה שכל המטרה להשתמש ברבנות כמקפצה פוליטית וציבורית עבור גופים רפורמיים משומנים. לא רק שלטון הבג"צ עובד אצל אויבי היהדות אלא גם ועדת הקליטה. זו לא פעם ראשונה. מופיע האימים הללו חוזרים על עצמם מדי שבוע באחת מוועדות הכנסת כל אימת שעוסקים בנושאי דת ומדינה. ישנם ח"כים שנובחים כשהם רואים את נציגי היהדות בכנסת".

"לאור זאת, בלית ברירה, אני רואה חובה לקרוא לנציגי הרבנות הראשית: משתמשים בכם להסתה. מתנהגים אליכם כחיות ולא כבני אדם. חבל על הזמן שלכם, ועל הכבוד שלכם, שהוא כבוד התורה ההלכה והמסורת היהודית.

את דבריו סיים: "אם ישנה חובה על פי חוק לשלוח נציג לוועדה מסוימת, שלחו נציג זוטר, כמו שעושה משרד המשפטים למשל. אל תשכחו נציגים בדרגה גבוהה ומכובדת להתבזות בוועדות הכנסת המשפילות אתכם".