"מייחל שלא אצטרך למות עם הבכי"

בני משפחת מנגיסטו – גשאו, אגרנש ואילן, השתתפו בדיון בוועדת החוץ והביטחון שעסק בגורלו של אברה המוחזק בידי חמאס בעזה.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ט"ו בסיון תשע"ח

בני משפחת מנגיסטו בועדת החוץ והביטחון
בני משפחת מנגיסטו בועדת החוץ והביטחון
צילום: דוברות הכנסת – נעם ריבקין פנטון

ועדת החוץ והביטחון, בראשות ח"כ אבי דיכטר (הליכוד) קיימה היום (שלישי) דיון שכותרתו, "אברה מנגיסטו נמצא שלוש שנים וחצי בידי חמאס ודבר לא התקדם במגעים לשחרורו".

הדיון התקיים בעקבות הצעות לסדר היום של חה"כ איל בן ראובן (המחנה הציוני), פנינה תמנו שטה (יש עתיד) ומוסי רז (מרצ).

בדיון השתתפות חברי כנסת רבים, מתאם שבויים ונעדרים במשרד ראש המשלה, ירון בלום, ובני משפחת מנגיסטו – גשאו, אגרנש ואילן.

ח"כ בן ראובן הסביר בפתח הדיון, "עבור משפחות אזרחים וחיילים נעדרים אין פתרון ביניים. הן תמיד צודקות בטענות שלהן - שום תוצאה לא תתקבל על הדעת חוץ מהשבת בנם הביתה. יזמתי את הדיון כדי לשמור על נושא אברה מנגיסטו על אש חיה, חמה ובוערת. תפקידנו כנבחרי ציבור הוא ללחוץ ולוודא כי הממשלה עושה כל שביכולתה כדי להחזיר את אברה לחיק אימו".

ח"כ מוסי רז הוסיף, "הדיון הזה נועד לתת חיבוק למשפחה ולהגיד שהכנסת וחברי הכנסת לא שוכחים את אברה. נמשיך להעלות את הנושא ולהשאירו בתודעה כל הזמן ולהזכיר לרשויות שיש לנו שם נעדרים וגופות חיילים וכולנו רוצים אותם בבית. זו המסורת הישראלית והיהודית".

ח"כ תמנו שטה הזכירה, "כמעט ארבע שנים חלפו מאז שאברה חצה את הגבול, ואני הייתי צריכה להתרוצץ בין חברי הכנסת וחברי קבינט לוודא שכולם יודעים שאזרח ישראלי חצה את הגבול. יש ליקויים בנושא ולא השתמשו בכל האמצעים והמנופים כדי להפעיל לחצים, כולל בינ"ל, בשביל להחזיר את אברה. לאחרונה ביקר בארץ מנכ"ל ארגון הבריאות העולמי, וכאשר נפגשתי איתו הוא בכלל לא ידע על המקרה, איך זה יכול להיות?"

אגרנש מנגיסטו אמרה לחברי הכנסת, "עד עכשיו אמרו לנו לשתוק וזה מה שפגע בנו. אם היו פועלים מיד, הבן שלי לא היה נשאר שם עד היום. לא קיבלתי תשובה איך זה שהחיילים נתנו לו לעבור את הגבול? אולי חשבו שהוא סודני או אריתראי, וגם אז היה צריך לעצור ושלאול אותו. על מה הם שומרים?"

"ארבע שנים שתקנו ואני עדיין לא יודעת מה מצבו ואם הוא מקבל טיפול. מדינת ישראל מעניקה לאנשי חמאס טיפול רפואי, אבל לא דואגת לאזרח ישראלי. עם חמאס אני לא יכולה לדבר כי הם האויב, אז אני פונה אליכם, מודה לכם, ומבקשת שתחזירו את הבן שלי", אמרה מנגיסטו.

מתאם הנעדרים, ירון בלום אמר בדיון, "צוות המשא ומתן שעומד לרשותי עובד סביב השעון להחזיר את החיילים והאזרחים הביתה. הצוות ואני בקשר שותף עם משפחת מנגיסטו והם מעודכנים. אין הבדל מבחינתי בין החיילים לאזרחים בסוגיית הטיפול, כשאנו באים במגעים כאלה ואחרים עם צדדים שלישיים כדי לפתור את הסוגיה הזו. אני מחויב לעשות כל מאמץ כדי להביא את הילדים הביתה".

אילן מנגיסטו אמר לח"כים, "המדינה צריכה להבין שיש פה מקרה שונה של אזרח שחצה שטעות את הגבול וההחזקה שלו נוגדת את כל האמנות ולא יכול להיות שאף ארגון בינ"ל לא מעורב. אני לא בטוח שחמאס ישמח לשמוע שהוא מחזיק חסר ישע בניגוד לכל חוק בינ"ל וכן לחוקי האסלאם. אם לא זועקים בזירה הבינ"ל, אז איך רוצים שאברה יחזור? הבקשה לא לעשות רעש לא מעלה את המחיר, אלא היא תירוץ לא לעשות כלום".

בלום השיב לו, "חמאס עושה שימוש ציני בכל אמירה פומבית על החיילים והאזרחים. אנו מדברים עם ארגון טרור שלא מתחשב או עושה הבחנות גם כאשר מדובר בחסר ישע. אנו לא נוותר על זה ואני כואב את כאב המשפחה ונמצא בקשר שותף והדוק עם אילן ועם ההורים".

לאחר סיכום היו"ר, ביקש גשאו מנגיסטו, אביו של אברה, לומר דברי סיכום מטעם המשפחה: "ארבע שנים אני בוכה אבל היום יש לי קצת אופטימיות. אני מייחל שאני לא אצטרך לבכות ולמות עם הבכי, בלי שהבן שלי חוזר. אנו יושבים כבר חודשיים מול פתח בית ראש הממשלה ומדי פעם אני רואה אותו חולף על פנינו מבלי לעצור ולהתעניין. כאשר הוזמנו להיפגש עימו שאלנו אותו מדוע בכל נאומיו בעולם הוא לא מזכיר את שמו של אברה, והוא אמר שהוא יודע איך לפעול וכל המהלכים הם דיסקרטיים. שאלנו גם מדוע לא נעשה תחקיר על כך שאפשרו לאברה לעבור את הגבול, והוא רק אמר שיבדוק את זה, אבל קצת תשובות קיבלנו רק בשל התחקיר של התכנית 'עובדה'. עכשיו, אחרי הדיון היום, יש לי קצת אופטימיות שפתחתם צוהר לישראליות".