הקלות על עזה מחזקות את חמאס

מומחה לארגוני טרור קובע כי "אסור בתכלית האיסור" להיעתר לבקשות להקל על עזה. לחץ הרחוב שם בולם את חמאס מירי טילים.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ט"ו בסיון תשע"ח

לא להקל על הרצועה
לא להקל על הרצועה
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

פרופ' הלל פריש, מומחה לארגוני טרור ומדינות התומכות בטרור, איש אוניברסיטת בר אילן, מזהיר בראיון ליומן ערוץ 7 מהקלה על האוכלוסייה ברצועת עזה. הלחץ ההומניטרי היחסי מוביל ללחץ של הרחוב העזתי על חמאס שלא לשגר רקטות וטילים לעבר ישובי עוטף עזה.

בראשית דבריו קובע פריש כי העובדה שהירי הבוקר (שלישי) לעבר יישובי העוטף היה ירי פצמ"רים בלבד ולא ירי רקטות או טילים, ירי שטווח הפגיעה שלו מצומצם, מלמד על כך שמדובר בהוצאת קיטור של ארגון הג'יהאד האיסלאמי המבקש לנקום על מות שלושה מאנשיו אתמול בידי כוחות צה"ל. להבנתו את הרצון הזה לנקום מנסה החמאס למתן תוך אכיפת יכולות השליטה שלו על השטח ברצועה.

"מדובר בירי מדוד ומחושב", אומר פרופ' פריש הסבור כי חמאס אינו מעוניין בהסלמה ואם היה לארגון עניין בהסלמה שכזו הרי שהירי היה כולל ירי טילים ורקטות שהיה מכניס אלפי ישראלים לטווח הפגיעה. כיוון שכך הוא יכול להעריך ש"אנחנו לא בתקופת הסלמה".

"הג'יהאד האיסלאמי רצה להגיע להסלמה, אבל חמאס, ששולט בשטח ויש לו כוח להכתיב דברים, לא מעוניין בהסלמה כי אחרי 2014 הציבור העזתי אמר לחמאס שהוא לא מוכן לשאת בתוצאות של עוד סבב. החמאס עצמו מודה בכך שהוא תחת לחץ עממי רב. ראינו זאת גם בצעדה. ראינו שם רק אנשי חמאס. 98 אחוזים מתושבי הרצועה לא הגיעו, אלא רק הגרעין הקשה של החמאס והג'יהאד האיסלאמי".

"אני לא יודע אם 2014 היה הסבב האחרון או אחד לפני האחרון, אבל הם מבינים שהאוכלוסייה העזתית לא יכולה לשאת בהסלמה נוספת", אומר פרופ' פריש המזהיר את ההנהגה בישראל להשעות לקולות בבירוקרטיה הכלכלית והצבאית הקוראים להיטיב עוד יותר עם האוכלוסייה בעזה. "זה אסור בתכלית האיסור, כי זה ירחיב את כוחו של חמאס שיטיל מס ויאפשר להם קמפיינים כמו צעדת השיבה", אומר פריש הסבור כי על ישראל להיות מאוד נוקשה כלפי האוכלוסייה המפעילה לחץ מלמטה על ההנהגה החמאסית ובכך מונעת הסלמה וסבב לחימה נוסף עם ישראל. "לא להקל עליהם. זה ייצור לחץ על האוכלוסייה העזתית".

לדבריו על ישראל לתבוע מחמאס לחדול ממסעותיו הפוליטיים כשם שחדל מירי הטילים. באשר לחשש מלחץ דיפלומטי בינלאומי על ישראל במידה וזו תכביד את ידה עוד יותר על תושבי הרצועה, אומר פריש כי אין מדובר בהכרח בהקשחה נוספת של התנאים, אך בוודאי לא בהקלה של תנאים אלו. לטעמו מערך הסברתי דיפלומטי מסוגל להבהיר לעולם את המציאות האמתית ברצועה, זו שמתוארת בידי חמאס כמצוקה הומניטארית של ממש. "הרבה סחורות עוברות והמצב לא כל כך גרוע. הם מגזימים. תוחלת החיים בעזה היא שלוש שנים יותר מהממוצע העולמי. יש לחמאס כסף להוציא על מסע פוליטי בעשרה מיליון דולר. אם היה כל כך חסר להם סיוע הומניטארי הם היו מוציאים את הכסף הזה על הסיוע ולא על המסע הפוליטי נגדנו".