מעקב חיפוש
מעקב חיפוש צילום: ISTOCK

לאחר תקופה ארוכה בה היה נראה כי מוסדות החינוך של הציבור הדתי הרימו ידיים בכל הנוגע לנושא ההתמודדות עם הגעת התלמידים עם סמארטפונים ללימודים, ניכר כעת שינוי במגמה.

בחודשים האחרונים, החליטו מוסדות תיכוניים – ישיבות ואולפנות בציבור הדתי, לפעול בצורה חיובית ומעשית בנושא. מוסדות רבים החילו מדיניות שימוש מבוקרת לסמארטפונים במסגרת המוסד המוגדרת יחד עם התלמידים ותוך שימוש בטכנולוגיות המתקדמות ביותר בתחום זה.

כדי להבין את הרקע להחלטת המוסדות, יש להבין מה המניעים שהביאו אותם לפעול כעת בנושא.

מוסדות החינוך של הציבור הדתי, בדומה לשאר מוסדות החינוך בארץ, מצאו את עצמם בתוך מספר שנים מועט, מתמודדים עם תופעה שהפכה לצונאמי של ממש, כשתלמידים החלו להגיע עם סמארטפונים למוסדות החינוך עד כדי שהדבר הפך לנורמה של ממש. קשה מאוד למצוא ברוב מוסדות החינוך, ילדים בכיתות ט' ומעלה שאינם מחזיקים בסמארטפון באופן קבוע.

התופעה הפכה לאתגר אמיתי כשהנהלות המוסדות ניסו לצמצם את השימוש בסמארטפונים בשיטות שונות ובהם איסור על הבאת הסמארטפונים ללימודים, החרמת מכשירים ואף עונשים והרחקה מהלימודים. מנהלים ומחנכים קבלו על תופעות-הלוואי של השימוש בסמארטפונים, החל מחוסר ריכוז של התלמידים בשיעורים, הפיכת ההפסקות לאירוע בו תלמידים הפסיקו לפקוד את מגרשי הכדורסל והכדורגל במוסד וכלה בבעיות קשות של חשיפת תלמידים ואף התמכרות לצפייה בתכנים פוגעניים.

בסופו של יום, ברוב המוסדות החלטות הענישה לא סייעו למהלך ורק הפכו את האירוע למאבק יומיומי בו משמשים המורים והמנהלים כפקחים והתלמידים בשיטות שונות המשיכו להביא את הסמארטפונים ולהשתמש בהם בהיחבא.

בשלב זה הבינו צוותי החינוך, כי יש צורך לשנות את הגישה והחלו לגייס את ההורים למהלכים בהם שילוב הידיים בין המוסד החינוכי להורים, יאפשר יצירת מדיניות סינון ובקרה משותפת ומוסכמת הן על המוסד והן על המורים, שתאפשר בסופו של תהליך - שימוש מוגבל ומבוקר בסמארטפונים במוסדות החינוך.

המשוואה הזו גם הביאה את צוותי החינוך וההורים לדיון מעמיק בנוגע לדרכי היישום וכן לשיתוף בהתוויית המדיניות יחד עם המרכיב הנוסף במשוואה – התלמידים. לכולם היה ברור כי ההצלחה של המהלך תלויה בנחישות צוותי החינוך וההורים, אך לא פחות, בהצגת פתרון טכנולוגי שיאפשר מצד אחד את יישום המדיניות בפועל ומצד שני יאפשר לתלמידים לחיות עם הפתרון בשלום יחסי.

לצורך כך, חברו מספר מוסדות ופנו לחברת נטספרק, מפתחת הפתרונות המובילים בעולם בתחום ניהול, בקרה וסינון תכנים פוגעניים בסמארטפונים וביקשו לייצר פתרון מערכתי שמרכיבים יהיו – מערכות ניהול מוסדיות – קלות לשימוש ועם יכולת ליצור התאמה של אמנת הסינון והבקרה במוסד לסמארטפונים של התלמידים, יכולת לקבלת סיוע מנטספרק בכל הנוגע לניהול תכנים בהתאם למדיניות המוסד, העלאת רמת השירות לנציגי המוסד והתלמידים ומחיר מופחת לרישיונות הסינון שנמכרים לתלמידים. חשוב לציין כי הטכנולוגיה של חברת נטספרק משמשת כיום יחד עם בזק בינלאומי, לסינון כלל רשתות האינטרנט של מוסדות החינוך בישראל.

הפניה הזו הגיע לשולחנו של סמנכ"ל חברת נטספרק, צביקה אילן, שגיבש יחד עם צוות נבחר בחברה, תכנית עבודה חדשה ואפקטיבית למוסדות החינוך. במסגרת התכנית שהושקה בשבועות האחרונים, מוצעת אופציה לרכישת רישיונות עם תוקף ארוך במיוחד למוסדות שיצטרפו עוד השנה לתכנית, הנחה על הרישיונות וכן צוות ייעודי שיסייע לצוותי החינוך להטמיע את המדיניות עליה החליט המוסד גם ביישומים הטכנולוגים ובמערכות הסינון וההגנה המותקנות על מכשירי הסמארטפון של התלמידים.

נטספרק גם מציידת את נציגי המוסדות בטאבלטים מתקדמים המכילים מערכות שונות המאפשרות לנציג המוסד גישה קלה למערכות הניהול וכן קשר מהיר עם צוות המומחים של נטספרק במקרה של פניות לשינוי רמות הסינון למוסד כולו או לתלמידים ספציפיים. בנוסף הורחבו בנטספרק שעות התמיכה בנוגע לנושאים טכניים ולכל מוסד הוקצה טופס ייחודי שבאמצעותו מתבצעת פניה מהירה לצוות התמיכה ושירות הלקוחות של נטספרק. נציגי המוסדות מקבלים גם עדיפות בפניה למערך תמיכה זה.

"לשמחתנו", אומר צביקה אילן, "המוסדות החליטו באמת להרים את הכפפה והחלו להצטרף לתכנית מייד עם הכרזתה. יש כבר לא מעט מוסדות ובהם ישיבת נתיב מאיר, ישיבת הזורעים, אולפנת צביה רחובות, חטיבת מרחביה פתח תקוה, אולפנת שירת הים ועוד שהחליטו שזו הדרך הנכונה לשמור על מרחב הלימוד ועל התלמידים".

ומה עם אלה שלא? שאלנו.

"טוב, אני באופן אישי, לא יכול להבין מוסד שלא פועל בנחישות בנושא הזה. אבל, לצערי ,אכן יש מנהלי מוסדות וצוותי חינוך שעדיין חושבים שישיבה על הגדר זו השיטה הנכונה והתעלמות מהמציאות או האשליה שאם הם יאסרו הכנסת סמארטפונים זה באמת יפעל.

חשוב לומר את האמת – חלק גדול מההורים רוצים שילדיהם יהיו עם סמארטפון או לפחות לא מתנגדים לכך ולכן צריכים להבין שאין דרך וגם לא נכון לומר שהפתרון הוא לאסור את הסמארטפון - זו גזירה שהציבור לא יכול לעמוד בה. הניסיון שלנו וכמעט של כל מי שעובד בשטח, מראה שבסופו של יום זו אשליה שמתנפצת ברעש גדול.

ברור לי שבעוד שנה נושא השמירה על ילדינו בשימוש בסמארטפונים במוסד החינוכי, תהיה פרמטר עקרוני להורים, לא פחות מהשומר בכניסה למוסד או תכנית הלימודים. אני הייתי מציע להורים לבדוק היטב לפני שהם שולחים את ילדיהם למוסד חינוכי, מה קורה שם באמת בנושא הסמארטפונים והאם התחושה שלהם שהילד שלהם מוגן במוסד זו אשליה או מציאות. הצהרות של מוסד כי אצלם העניין מטופל – לא מספיקות – צריכים להתמודד עם המציאות.

לא מעט הורים מגלים, לעיתים מאוחר מדי, כי החינוך הטוב שהעניקו לילדיהם בבית, מתמוטט ברגע שהצד החברתי במוסד החינוכי לא רק שלא תורם להגנה על הילד בסמארטפון, אלא, גורר אותו למקומות בעייתיים. מאוד קשה להיות ילד בודד בקבוצה שהשימוש שלה בסמארטפון – לא מבוקר. כמי שיושב במוקד העשייה הזו במשך שנים, אני יכול לומר לך שהסיפורים שמגיעים אלינו ממוסדות חינוך שנחשבים הטובים ביותר, אך מתעקשים לא לעשות עבודה מעשית בנושא הסמארטפונים – קשים ביותר.

אני לא אומר שאין כמה ישיבות או אולפנות בודדות שהצליחו לגרום לתלמידים לקבל עליהם את המהלך של מניעת הגעה עם סמארטפונים, אבל אלה באמת המיעוט הקטן – הרוב פשוט צריכים להתמודד.

חברת נטספרק תקיים ביום רביעי ו' אב תשע"ח ה-18 ליולי 2018, כנס לנציגי מוסדות החינוך שיצטרפו לתכנית ובמסגרתו יוצגו החידושים הטכנולוגיים האחרונים בעולם הסינון, שיטות ניהול מתקדמות ופתרונות מעשיים. במסגרת הכנס יוענקו גם תעודות "מוסד בטוח" מטעם נטספרק למנהלי המוסדות שיפעלו להטמעת מדיניות בקרה וסינון.

ועדי הורים, מנהלי מוסדות ומחנכים המעוניינים לקבל פרטים על התכנית מוזמנים לפנות לאוריאל הלפגוט בטלפון 050-7388497 או לשלוח מייל ל-mosadot@netspark.com