"על הדרך" - אלוני הבשן ועין זיוון

שעת צהרים בצפון הגולן. גל החום לא שמע על המקום הזה. רוח קרירה נושבת בטורבינות בפסגת התל. הלהבים מסתובבים בעצמה ומפיקים חשמל במלא הכח.

טורבינות הרוח
טורבינות הרוח

פיתוח התיירות באזור הולך ומתעצם משנה לשנה, ורק לאחרונה שודרגו מערכות התשתיות והכבישים במתחמי התיירות ועל הפרק תכניות עתידיות. רק לראות את הטיילת הקסומה במצפור שחר באלוני הבשן נותן תחושה שמשהו כאן השתנה.

הן הקיץ והן החורף בגולן מזכירים את אירופה. הנופים, הצבעים, ושלל הפעילויות מאפשרים לכל מטייל ליהנות מחופשה נפלאה.

כדי לתת מרגוע לגוף ולנפש אנו עולים למרומי רמת הגולן.

תחילה לעין זיוון ו ל"בוסתן בראשית"- הדובדבן שבגולן

אתר הקטיף העצמי והאטרקציות הגדול בארץ. 100 דונם של ריחות, צבעים וטעמים. רק להיכנס ולאכול כאוות נפשכם ממיטב פירות העונה.

בוסתן בראשית
בוסתן בראשית

לצד פרי הדובדבן מתוק והחמוץ ( העונה עכשיו בשיאה..), יש במקום פטל, אוסנה, חזרזר, אגס אסייני, נקטרינות, אפרסקים, תפוחים בכל מיני צבעים, ענבים, תאנים – כל פרי בעיתו ובזמנו.

במקום שפע של פעילויות המשתנות מעת לעת: פינת חי , הבית של פיטר פן, רכיבה על סוסי פוני, טיול בכרכרה רתומה לפוני, הכנת ליקר מפירות העונה, סיור בעגלה רתומה לטרקטור, אפיית פאי אישי, הכנת תה מצמחים הגדלים במקום ועוד. הפעילויות משתנות מעת לעת ובהתאם לעונה.

אחרי שאוכלים וקוטפים את מיטב הפירות מתרווחים מדשאות או בערסל באחת מפינות החמד הפזורות במקום ושותים קפה משובח.

דובדבנים
דובדבנים

גן עדן כבר אמרנו?!

יקב ופיצה בהט בעין זיוון

עופר בהט הוא מדען בכלל. מי שהביא לעולם את תודעת שימור הפירות. כמי שהגיע לעין זיוון הקרה מבאר שבע החמה, הוא הבין שצריך לעשות משהו שמתאים לאקלים הצפוני. אמר ועשה. תחילה בבתי הקירור הגדולים של הצפון ובהמשך בעצמו. גם יקב גם פיצה, שניהם כשרים למהדרין ובאיכות מהדרין. הכי מהודר שיש.

פיצה ויין בבהט
פיצה ויין בבהט

להרפתקת ייצור היין הראשונה שלו יצא באמצעים הפשוטים ביותר, במחסן ליד הבית, עם חביות, דליים וציוד מושאל מחברים. מקור הענבים בהם השתמש היה משובח – ענבי צפון רמת הגולן הגדלים בגובה 1000 מ', וידועים באיכותם ובטעמם בעולם כולו. לאחר התנסות ממושכת ולמידה מהטובים בתחום, החליט עופר לפתוח את היקב ומרכז המבקרים לקהל הרחב ולשתף את הציבור באהבתו הגדולה ליין. כיום מיוצרים ביקב בהט כ-10,000 בקבוקים כל שנה מענבים שנבצרים בעמק קוניטרה, ולמרגלות הר בנטל.

היופי של המקום הוא בסדנאות שהוא עורך לילדים שמרגישים כאן גדולים. הם יכולים לבקבק, להדביק ואפילו להיות שותפים ביין התירוש.

בנוסף ליין עופר בהט מייצר גם ליקרים מכמה סוגים ליקרים בניהם דובדבנים (אחרי הביקור במטעים זו חוויה מיוחדת) ואוכמניות הגדלים במטעי הסביבה.

בצמוד ליקב, כמי שמכיר היטב את ענף הפיצות (אמרנו כבר שהוא מדען..) מכין עופר במו ידיו פיצה משובחת על לבנים חמות בכשרות מהדרין. שילוב נפלא ואיכותי. 04-6993710

טורבינות הרוח

על רכס בשנית שבצפון הגולן ניצבות 10 טורבינות רוח ליצור חשמל בכוח הרוח. העלייה אמנם בשביל עפר זרוי בורות אך הוא עביר לכל כלי הרכב. עולים עד לנקודת התצפית. רוח עזה נושבת.

זוהי התוצאה של פרוייקט ששם לו למטרה לנצל את הרוח בגולן ולהפיק ממנה חשמל בצורה מסחרית, יעילה ונקיה. תעלות הקשר מסמלות את ימי המלחמה. האויר והרוח את ימי השלום והעשייה.

כמה דקות נסיעה ואנו במושב השיתופי המזרחי ביותר בארץ אלוני הבשן.

כפר תיירות באלוני הבשן

מושב שיתופי דתי שהוקם ברמת הגולן בשנת 1981 ע"י גרעין של בני עקיבא, ושמו לקוח מפסוק י"ג בספר ישעיה ב': "וְעַל כָּל-אַרְזֵי הַלְּבָנוֹן הָרָמִים וְהַנִּשָּׂאִים וְעַל כָּל-אַלּוֹנֵי הַבָּשָׁן". היישוב ממוקם בשולי רכס בשנית בדרום הרמה ושוכן בגובה של 980 מטרים מעל פני הים. הרוחות המנשבות באלוני הבשן, הופכות את הביקור במקום לחוויה "רוחנית" יוצאת דופן ומומלץ לבקר ב"גן הצליל והרוח" ובחוות הטורבינות המפורסמת הצמודה ליישוב (ראו לעיל).

סמוך לאלוני הבשן נמצאת שמורת הטבע הגדולה "יער בשנית" וכפר הנופש אלוני הבשן מהווה נקודת יציאה נפלאה לטיולים ולשלל אטרקציות באזור.

מסביב שטחי מרעה פתוחים לרוב, חורש אלונים טבעי ואקלים ייחודי בניחוח אירופאי. בגובה של 980 מ' מעל פני הים האוויר צלול יותר וחוויית האירוח מיוחדת יותר.

שמורת הבשן
שמורת הבשן

סגווי קל דעת באלוני הבשן

קם לו יהודי טוב ומאיר פנים בשם דובי הדר והחליט לעשות מעשה. אחרי שנים רבות של עשייה בתחום האירוח הכפרי במקום המוקף כולו בעצי האלונים לשלוש סוגיהם (הסבר ממנו בשטח. לא נקלקל) רכש האיש מספר כלי סגווי מותאמים לשטח, חבר עם צה"ל לאישורי כניסה להר חזקה ולציר המערכת ואנחנו המטיילים נהנים מכך. שעה וחצי או שעתיים של רכיבה נעימה, מהנה ובעיקר גם מלמדת. טיולי רכיבה על סגווי מהנים ביותר. מתחילים ברכיבה ב"גן הצליל והרוח" וממשיכים אל דרכי העפר של היער מסביב לאלוני הבשן.

טיולים נמשכים כשעתיים וכוללים תדריך ותרגול לפני יציאה לשטח. אין צורך בניסיון קודם או ברישיון נהיגה אך מתאים מגל 16 ומעלה אם יש לכם ילדים קטנים יותר הוא מצוות להם אופנים חשמליים וכך כולם יוצאים נשכרים קל דעת - טיולי סגווי, אלוני הבשן 050-8875507.

רכיבה על סוסים בקיץ ומזחלת שלג בחורף

במושב המזרחי ביותר בארץ ובעולם ( אפילו דתי) ב"אלוני הבשן", הקים אמיר דובדבני, חוות רכיבה הכוללת מזחלת שלג יחידה בארץ. טיול לרכס הבשנית בן חצי שעה ועד טיול ארוך בין כשעה וחצי , על גבי מזחלת או סוסים בתוך האויר הצלול עושים טוב לבריאות, לריאות וכמובן לנשמה.

במקום גם מוצע מגוון של אפשרויות לנכים ומוגבלי רכיבה והליכה. 052-8119505.

מתחם התיירות באלוני הבשן משלב חדרים משופצים יפים ומרווחים, כשהכל מסביב פורח. חדר אוכל כשר למהדרין הפונה לנוף הגולן, אנשים חמים ומסבירי פנים, אפילו הדרכה בשבת אחה"צ עם טל לוי, נותנת חוויה אחרת לנופש. הכל שזור היטב בחיק הטבע. הכל מסביב פורח. 04-6960009

נופש כפרי
נופש כפרי

לראות את פרות הבשן, לטייל, לקטוף דובדבנים ופירות יער, לראות נוף, ללון.. מה עוד צריך הבן אדם? איך אמרנו בתחילה? מרגוע לגוף ולנשמה.