ההפגנות בעזה
ההפגנות בעזה צילום: Abed Rahim Khatib, Flash90

בראיון ליומן ערוץ 7 קורא האלוף במיל' חבר הכנסת אייל בן ראובן (המחנה הציוני) לממשלת ישראל לנצל את שעת הכושר הנוכחית בה צה"ל מוכיח את עליונותה של ישראל מול החמאס, לקידום מהלך מדיני שישפר את מצב האוכלוסייה ברצועה וייתן סיכוי לתקופת שקט ארוכה.

"מתחילת האירועים הצבא בסך הכול מראה את עוצמתו, והיומיים האחרונים היו עוד מהלך שלשמחתי הוא כמעט ללא נפגעים וללא הסתבכויות כפי שהיה באירועים קודמים. מבחינה צבאית אנחנו בגלגל למעלה, וזה הזמן למהלך מדיני מתוך כוח, אבל הדרג המדיני כושל בנושא הזה פעם אחר פעם. אנחנו מרוויחים בכל פעם כמה ימי שקט אבל לא מעבר לזה. צריך לשבת ולחשוב לאן מוליכים את העגלה העזתית".

בדבריו מזכיר חבר הכנסת בן ראובן את האמירות האחרונות מצידם של הרוסים ומצידו של מזכיר המדינה האמריקאי פומפיאו אודות מהלכיה הצבאיים של ישראל. לטעמו הגיבוי המדיני הזה אמור להוביל את ישראל למהלך מדיני אזורי כולל שיכיל גם את הרחקת איראן מגבולה הצפוני של ישראל, ולמעשה לנתק את הקשר בין חמאס לחיזבאללה והכרזה על מהלך הומניטרי בעזה בשיתוף המצרים ובגיבוי בינלאומי.

"אני שומע אמירות של שרים על כיבוש עזה אולי האמירות הללו מגיעות משרים אוהבי מלחמה אבל מלחמה היא הדבר הגרוע ביותר ועושים אותה רק מתוך אין ברירה", אומר בן ראובן, וכשהוא נשאל כיצד לטעמו ניתן להפוך את עזה לסינגפור, למרות ניסיון העבר שהוכיח שחמאס אינו מעוניין בכך, על אף שישראל שיצאה מכל השטח ואיפשרה מעבר סחורות וכספים לרצועה, הוא אומר: "אין לי אשליות לגבי הפיכת עזה לסינגפור. אני מדבר על טיוב המצב. אין לנו פתרון מושלם. אין שם סינגפורים. יש שם חמאס כארגון טרור אבל תחתיו יש שני מיליון בני אדם שחיים בכלא ובני נוער שלוטשים עיניים למקומות האלה.

"אין לנו פריבילגיה לוותר על הניסיון שוב ושוב. זו הזדמנות שאין בה הבטחת הצלחה, אבל זה סיכון מחושב כי אנחנו מאוד חזקים ונוכל לשנות מצב בכל רגע שנרצה בכך. אנחנו רוצים את טובת תושבי עוטף עזה".

"אנחנו בגלגל למעלה וחמאס במצוקה אדירה והוא מוכן ללכת לצעדים שהוא לא היה מוכן ללכת אליהם בעבר כמו הודנא והפסקות אש לאורך זמן. אנחנו לא אוהבים את הרעיונות האלה, אבל צריך לנצל את המצוקה הזו של חמאס, ולומר דרך מצרים או גורמים אחרים שנוכל לקחת את ההובלה הבינלאומית בדרך למענה הומניטרי לתושבי הרצועה, כפי שנהגנו מול אזרחי סוריה. הם יישארו שם והם השכנים שלנו".

בדבריו מביע חבר הכנסת בן ראובן תמיכה עקרונית ברעיון אותו מקדם השר ישראל כץ להקמת נמל ימי על אי מול רצועת עזה כפתח אוויר שיאפשר לתושבי הרצועה זיכוי לעתיד טוב יותר. "אין פתרונות של שחור ולבן ויכול להיות שחמאס ימשיך להעביר בדרכים שונות אמצעים ונדע להתמודד עם זה, אבל אני עורך הפרדה בין חמאס למיליוני האנשים ששם ואני רוצה לנסות ולעזור להם. זה יוסיף לחברה הישראלית וגם למעמדנו הבינלאומי".

"תכלית המהלכים הצבאיים היא יוזמות מדיניות חכמות, ולכן אני מציע לדרג המדיני לאפשר לצבא לפעול ולשבת לתכנן מהלך מדיני", אומר בן ראובן ועל כך הוא נשאל אם גם כאשר פעולת הצבא היא הגנה עצמית מטרוריסטים ופורעים, האם גם אז התכלית צריכה להיות מדינית, והוא משיב בחיוב: "מהלך צבאי אינו עומד בפני עצמו אלא לייצר אופציות לדרג המדיני. ביומיים האחרונים עשינו הגנה באופן מצוין והצבא גם יודע לאזן את הדרג המדיני מרעיונות הזויים של כיבוש עזה ואולי גם השבת ההתנחלויות לשם", שולח בן ראובן עקיצה ביקורתית לעבר חלק משרי הימין.

"מדובר במהלך צבאי קצר וללא נפגעים ועכשיו צריך לחשוב מדיניות יוזמת ולא מגיבה. דרג מדיני צריך לחשוב איך לשפר ומשפרים על ידי יוזמה שלא קיימת בזירה הדרומית".

"היעד הוא שיפור המצב שבו אנחנו כבר לא בעזה ושיתקיים שם משטר שיאפשר חיים שקטים להם ולנו", דברי בן ראובן ועל כך הוא נשאל את השאלה הפשוטה מה מנע מהעזתים להביא לשיפור מצבם לפני חמש שנים, ולטעמו שאלה זו דומה לשאלות המדינאים המביטים אל ההיסטוריה.

"העבר הוא חשוב אבל הרבה יותר חשוב הוא העתיד. לא תשמע ממני מילה טובה על הפלשתינים, ובוודאי לא על החמאס, שהוא ארגון טרור נתעב, אבל כשאני חזק אני מוריד אותם על הברכיים למצוקה הכי חזקה שבה הם נמצאים, ואותה אני מנצל לצרכיי, ולא מעניין אותי אם יש או אין פרטנר. מעניין אותי רק האינטרס שלי".

"אני לא רואה את עצמי אחראי למצוקת החשמל הגז והכסף ברצועת עזה. האחריות היא על החמאס. יש רק אינטרס, ואם טוב לי שבעזה יהיו חיים משופרים יותר לאוכלוסייה אעשה את זה. אם אני יכול לעשות זאת על ידי העולם - יש נכונות בעולם לעזור לנו - אבל הם רוצים לשמוע את התכנית שלנו".

ואולי, שאלנו את בן ראובן, הוא מתעלם מהעבר שמוכיח שהמטרות של חמאס ותושבי עזה אינן מתחילות ומסתיימות על הגדר? אולי צעדות השיבה מלמדות שהיעד הוא תל אביב וירושלים ולכן כל השקעה כלכלית ברצועה תיפול לבור ללא תחתית כמו כל ההשקעות הקודמות שנעשו על ידי העולם כולו ברצועה ולא הניבו דבר? האם יתכן והוא מתעלם מניסיון העבר בדרישתו להשקיע משאבים נוספים ברצועה למען העתיד?

"התעלמות היא לא לעשות כלום, וזה מה שעשינו עד עכשיו", קובע בן ראובן. "אני מאוד אוהב היסטוריה ויש גם מה ללמוד ממנה, אבל המציאות היא מה שקורה בדרום". לדבריו המציאויות משתנות ויש להתאים את השיח המדיני לתמורות המתרחשות, והמתרחש בצפון מעיד על כך: "האם האמנת שהיציבות של סוריה, עם הרוצח הנתעב הזה אסאד, היא אינטרס ישראלי. איראן היא איום עליו יותר מאשר על ישראל, ולכן אנחנו פועלים צבאית להרחקת איראן מהגזרה ומעדיפים צבא סורי על פני חיזבאללה.

''זו מציאות שלא הייתה בעבר. מציאות יוצרים ובונים ולא כל הזמן רק מדברים על העבר. אלו סיפורים מעניינים, אבל אנחנו כמדינאים צריכים לחפש הזדמנויות לשנות את המצב ולא לשמור על המצב".