פתאום בגירושין האבא לא מספיק טוב

בפאנל "פסיקת מזונות ילדים- פנינו לאן?'' בכנס לשכת עוה"ד, קראה ח"כ יפעת שאשא ביטון "לחוקק חקיקה שוויונית במזונות ובמשמורת".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"ז בסיון תשע"ח

יו"ר הוועדה המיוחדת לזכויות הילד, ח"כ יפעת שאשא ביטון (כולנו), השתתפה בכנס לשכת עורכי הדין באילת ונאמה במושב בנושא "פסיקת מזונות ילדים- פנינו לאן?''.

ח''כ שאשא ביטון אמרה בפתח דבריה "אני אמנם כאן כמחוקקת אבל אני לא מייצגת את כל בית המחוקקים וגם לא את כל הנשים בכנסת. זה באמת עניין של תפיסה. זה לא רק היבט משפטי, כלכלי, יש תפיסות חברתיות שנושא המזונות נשען עליהם.

"יש פה גם היבטים חינוכיים. אתחיל בחקיקה של שיפמן- המקום היחידי שבית המשפט לא ישן בו, זה בנושא של מזונות. ניסינו לקדם את נושא שיפמן וחזקת הגיל הרך. אני פגשתי את הנושא ממקום אחר, מהמקום של הילד- טובתו של הילד. לזכות לתמיכה כלכלית מהוריו, וכאן נפתחה לי תיבת פנדורה.

''הדוח מאוד פשוט, הוא אומר שצריך נוסחה אחידה לכולם. בסופו של דבר היא מותאמת לכל מקרה ומקרה, צריך משהו אחיד, ובכך נפחית את ההתדיינות ואת הסחיטה. שיפמן קבע בעצמו שאי אפשר לנתק את הנושא של מזונות מעניין המשמורת. במציאות של היום, אני מבינה כמה קשה לקדם כל אחד בנפרד, קל וחומר שניהם ביחד.

''זה לא נפתר בכנסת, כי יש מי שחושב שיצירת נוסחה אחידה תפגע בנשים. זה בא גם סביב הנושא של חזקת הגיל הרך. השיח בהתחלה היה שגברים רצו להיות יותר עם הילדים כדי לשלם פחות. זה בכלל לא משנה, אם מתוך שלא לשמה יבוא לשמה, זה מבחינתי בסדר גמור".

ח"כ שאשא ביטון קבעה, "זאת צביעות חברתית, גם בכנסת, לא יכול להיות שבזמן שהכנסת מקדמת חוקים להורות שוויונית, אבל כשבאים לדבר על גירושים פה נגמר השוויון- האבא לא מספיק טוב כפי שהיה כשהיינו נשואים.

"סוף סוף הגענו לנושא של טובתו של הילד, גם כאן נוכחתי שאנחנו חיים בחברה שלא החליטה איזה מסר היא רוצה להעביר. כשמתגרשים יש שוב מלחמות ואי בהירות בנושא השוויון. כל הנושא הוא של תפיסות חברתיות".

לסיום אמרה שאשא ביטון, "כאישה, אני רוצה לומר שאני מאוד בעד הנשים, כי אם אני רוצה לגדל דור חדש של בנות שגדלות במציאות שוויונית יותר, אז אנחנו צריכים להתחיל כאן ועכשיו, יש לחוקק חקיקה שוויונית בנושאים הללו במזונות ובמשמורת. כל מה שנבקש לקיים, נגרום לא רק לילדים היום אלא גם לילדים בעוד כמה שנים שאולי יוכלו לקיים חברה הרבה יותר שוויונית ממה שיש היום וזה ישליך על תחומים רבים".