בכיר בצה״ל:
תקפנו בעוצמה, חמאס ביקש להפסיק

קצין בכיר קורא למהלך של הסדרה מול ארגון חמאס, זאת לאחר גל התקיפות מהן יצא הארגון מוחלש. "אנחנו הכי קרובים למלחמה מאז צוק איתן".

קובי פינקלר - ערוץ 7 , י"ז בסיון תשע"ח

תקיפה בעזה
תקיפה בעזה
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

קצין בכיר בצה"ל מעריך כי ארגון הטרור חמאס נמצא בחולשה רבה ויסכים לשוחח על נושאים מעבר להפסקת אש נקודתית בדרום.

"החמאס מוכן לדבר על הכל", אמר הקצין, יממה לאחר הפסקת האש הבלתי רשמית בין ישראל לחמאס בגבול עזה.

הוא סיפר כי בצה"ל היו מוכנים היטב להסלמה האחרונה. "הצבא היה ערוך לתגובת הג'יהאד האיסלמי. כבר מבעוד מועד הועברו לאזור עוטף עזה עוד כיפות ברזל, היישובים באזור תוגברו בחיילים נוספים ורק השעה המדוייקת של התגובה לא היתה ידועה".

"ראשי היישובים עודכנו על הכל מבעוד מועד - וגם אחרי יממת האש - ההמלצה המשותפת של כל גורמי הביטחון היתה חד משמעית שלא להביא את האזור להתדרדרות משמעותית ולסיים את האירוע כמה שיותר מהר", הוסיף הקצין.

לדבריו, "התגובה החריפה של הצבא שפגע בכוח הימי של חמאס בצורה קשה וכן במערך ייצור כלי הטיס הבלתי מאויישים ובתשתיות, הביאה את ראשי החמאס למהר כבר בצהרי יום שלישי לבקש דרך מתווך שלא להסלים עוד את המצב".

"פעלנו בהרבה שכל", אומר הקצין הבכיר, "במהלך התקיפות נטרלנו מנהרת טרור נוספת וזו התווספה ל-11 מנהרות שסוכלו בשנתיים האחרונות. עד סוף שנת 2019 נסיים את בניית המכשול ונהיה במקום אחר בהתמודדות מול עזה".

בצה"ל מודעים גם למצוקה הקשה שבה נמצאים אזרחי עזה. "תושבי הרצועה וארגון החמאס נמצאים במצב הקשה ביותר מאז ומעולם ואנחנו צריכים לתת דעתנו לכך. אמנם ההרתעה נשמרת, אך היא מוגבלת. כדי לתת מענה, אנחנו צריכים גם לעשות הסדרים קטנים כמו מים, חשמל, ביוב ואוכל - וגם משהו רחב יותר. אם רוצים לחזק את ההרתעה, צריך לחזק גם את תושבי הרצועה...למרות שאנחנו עם הרתעה חזקה, והיא נשמרת - אנחנו הכי קרובים מאז צוק איתן למלחמה".

הקצין מבהיר עוד כי "כל שיח עם חמאס יכלול כעניין ראשון את שחרור החיילים שבידיו. זו חובתינו ונעמוד על כך".