הטקס אמש במשכן הכנסת
הטקס אמש במשכן הכנסת צילום: דודי סאלם

טקס הענקת פרסי וולף למדענים ואמנים פורצי דרך מרחבי העולם התקיים אמש (ה') במשכן הכנסת בירושלים.

האירוע נערך במעמד נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, שר החינוךנפתלי בנט, ח"כ נחמן שי (המחנה הציוני), מ"מ יו"ר מועצת קרן וולף פרופ' דן שכטמן ומנכ"לית קרן וולף רעות ינון ברמן.

פרס וולף המוענק זו השנה ה-40, חולק השנה לאישים בולטים בתחומי החקלאות, פיזיקה, כימיה, מתמטיקה ומוזיקה.

חמשת הפרסים, בסך 100 אלף דולרים בכל תחום (חצי מיליון דולר בסך הכול), התחלקו בין שמונה זוכים מחמש מדינות: ארה"ב, קנדה, יפן, הונגריה ובריטניה. במהלך הטקס העניק נשיא המדינה את עיטור וולף למצוינות לזוכי הפרס. בנוסף, הוענקו שלוש תעודות הוקרה לשלושה ממייסדי הקרן - אהרון ידלין, זאב שלייסנר וירון גרודר.

נשיא המדינה ריבלין אמר בטקס כי "המחוקק הישראלי קבע שפרס וולף יחולק בכנסת, בית המחוקקים, היכלה ומבצרה של הדמוקרטיה הישראלית. בבית הזה יש מגוון דעות. כאן מקפידים על זכותו של כל אחת ואחד לומר את דברו ומקשיבים גם למה שאולי מקומם, מרגיז, שנוי במחלוקת. כאן מבטיחים את חפש הוויכוח, מקדשים את חופש הביטוי, חופש הדעה וחופש המחשבה.

''כל אלה הם נשמת אפה של הדמוקרטיה. אבל לא פחות מכך, נשמת אפם של המדע ושל האמנות. המדע והאמנות חייבים להיות חופשיים. עליהם להישאר במקום בו נפגשים כושר ההמצאה והחדשנות ובו שולטים היצירה והמחשבה החופשית הרחק מהפוליטיקה. הרחק מחרמות ומהסתה. זה מותר המדע. זה יתרונה של האמנות. זה כוחם של המדענים והאמנים בשירות האנושות. רק כך יוכל המדע לפרוח. רק כך תוכל האמנות להמשיך לשגשג. היו ברוכים. חג וולף שמח", אמר הנשיא.

שר החינוך ויו״ר קרן וולף, נפתלי בנט, אמר כי ״עבורי, המסר בערב החשוב הזה הוא לא רק לחגוג את ההישגים העצומים של כל אחת ואחד מהזוכים, אלא להקרין אור לצעירים. יש לי מסר אחד לדור הצעיר, בישראל ובעולם: כוכב לא נולד, מתאמצים כדי להגיע לכוכבות. רק בעבודה קשה, אינטנסיבית ומתמשכת מגיעים להישגים. מאחורי כל הצלחה ישנן אלפי שעות של ניסיון, טעייה, לעיתים תסכול. אך אין דרך אחרת, כוחנו בהתמדה״.

עוד הוסיף בנט כי ״הניצוץ בחיים נוצר מתוך חיכוך, בין דעות שונות ואנשים שונים, אך מתוך כבוד. אנו נשכיל אם נטמיע את שני הערכים האלה: התמדה וכבוד. נמשיך להתווכח, וזה לגיטימי לא להסכים, אך מתוך הערכה והקשבה לצד השני. אני רוצה להודות לזוכי וזוכות הפרס על מה שעשיתם בפועלכם, ובעיקר על מה שאתם מאירים לדורות הבאים״.

רשימת זוכי הפרס לשנת 2018:

פרס וולף במוזיקה הוענק לאדם פישר, מנצח רב השראה ומגן רהוט על זכויות אדם.

פרס וולף בחקלאות הוענק לפרופ' ג'ין רובינזון מאוניברסיטת אילינוי באורבנה-שמפיין, ראש מכון קרל ר' ווס לביולוגיה גנומית וראש המכון לחקר דבורים, על הובלת המהפכה הגנומית בביולוגיה של אוכלוסיות דבורת הדבש.

פרס וולף בכימיה חולק השנה לשני זוכים: פרופ' מאקוטו פוג'יטה מאוניברסיטת טוקיו ופרופ' עומר יאגהי מאוניברסיטת קליפורניה בברקלי על תרומותיהם השונות לתחום הכימיה הסופראמולקולרית.

פרס וולף במתמטיקה הוענק לפרופ' אלכסנדר ביילינסון ופרופ' ולדימיר דרינפלד, שניהם מאוניברסיטת שיקגו, על עבודתם פורצת הדרך בגיאומטריה אלגברית, פיזיקה מתמטית ותורת ההצגות.

פרס וולף בפיזיקה הוענק לפרופ' צ'רלס ה' בנט, מדען מחשב מ-IBM, ולפרופ' ז'יל ברסר, פיזיקאי ומדען מחשב מאוניברסיטת מונטריאול שבקנדה, על פיתוח וקידום תחומי ההצפנה הקוונטית והטלפורטציה הקוונטית.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו