דו"ח הגזענות: בית"ר המשתפרת ביותר

על פי דו"ח סיכום העונה של הקרן החדשה לישראל, בקרב אוהדי בית"ר ירושלים חל השיפור הגדול ביותר בכל הקשור לקריאות גזעניות במשחקיהם

נרי וייס - ערוץ 7 , כ' בסיון תשע"ח

אוהדי בית"ר ביציע
אוהדי בית"ר ביציע
צילום: באדיבות האתר הרשמי של הקבוצה

ליגת העל בכדורגל הסתיימה לפני כשבועיים, ובזמן שכולם עסוקים בהכנות לקראת משחק הידידות של נבחרת ישראל, בתכנית 'בועטים את הגזענות והאלימות מהמגרשים' של 'הקרן החדשה לישראל', מסכמים עונה.

התכנית מבית מדרשה של הקרן החדשה לישראל, הוקמה ב-2003 ומטרתה הרשמית היא "לחשוף ולעקור גילויי גזענות והסתה במגרשי הכדורגל בישראל". 15 שנים ונראה כי בכל עונה הגזענות במגרשים היא רק מצד אחד של המפה.

עם זאת, נראה כי גם התכנית שנתמכת בארגון הכדורגל האירופי, אופ"א, לא יכולה שלא לציין את השינוי שחל השנה ביציעי אוהדי בית"ר ירושלים.

הדו"ח שפורסם היום (ראשון) חושף כי המאמצים שהשקיעה הנהלת בית״ר ירושלים, יחד עם ההצלחה המקצועית וחזרתם של מאות אוהדים, משפחות, נשים וילדים ליציעים, תרמו לירידת כמות הקריאות הגזעניות ביציעי הקבוצה.

יתירה מכך. בדו"ח נכתב כי גם מעט הקריאות שנשמעו ביציעי אוהדי בית"ר בידי קומץ אוהדים, הושתקו על ידי חלק גדול מחבריהם ליציע ולמעשה בית"ר ירושלים היא המשתפרת הגדולה ביותר של העונה בכל הקשור לקריאות גזעניות ביציעים.

הנתונים שנחשפים מעמידים באור בעייתי את דברי הבעלים הירושלמי, אלי טביב שאמר במסיבת העיתונאים הדרמטית כי הוא מוכר את הקבוצה בשל התנהגותם הגזענית של אוהדי קבוצתו.

אגב, על פי כותבי הדו"ח וראשי התכנית, אמנם הקריאות הגזעניות ביציעים של בית"ר פחתו עד מאוד ומושתקות, אך זה עדיין מציב את בית"ר המזוהה כימנית בראש הטבלה השלילית. קריאות גזעניות מצידם של אוהדי סכנין לדוגמא, נגד היהודים וירושלים, דווחו רק בשלושה משחקים.

גם בכל הקשור להתפרעות אוהדים, המגמה הפוליטית ברורה כשבבית״ר ירושלים נרשמו 11 מקרים על ידי משקיפי התכנית, במכבי חיפה 6 מקרים, במכבי ת״א ובבני סכנין 3, בהפועל אשקלון, בני יהודה ומ.ס אשדוד 2, ובהפועל באר שבע, הפועל חיפה ומכבי נתניה נרשם מקרה בודד.

על אף העובדה כי בבתי הדין עמדה בני יהודה לדין 2 פעמים על קריאות גזעניות לעומת בית״ר שעמדה לדין פעם אחת, עדיין הוכרזה בית"ר כקבוצה הגזענית ביותר.

זאת ועוד, על פי דו"ח הסיכום, בית"ר ירושלים עמדה לדין על התנהגות בלתי הולמת/בלתי ספורטיבית של קהל אוהדיה 6 פעמים, מכבי חיפה 5 פעמים ובני סכנין 3 פעמים. מי שנחשבות להוגנות ביותר אלו קריית שמונה והפועל רעננה שזו העונה השניה ברציפות שביציעי אוהדיהן אין אף אירוע אלים או גזעני.

הרב עמי פייקובסקי, הרב של בית"ר ירושלים ושל כדורגלנים רבים בארץ, אומר כי בין יתר הסיבות לשיפור בקרב הקהל הבית"רי בכל הקשור לקריאות גזעניות נמצאת גם זכות לימוד התורה. "הירידה במדד הגזענות בקרב קהל אוהדי בית"ר ירושלים השנה מוכיחה כי כשמדברים עם האוהדים ברכות ובדברי נועם, אפשר להוריד את מפלס הגזענות".

לדברי הרב פייקובסקי, "במהלך השנה הזו נפגשתי מספר רב של פעמים עם ראשי ארגון האוהדים ה'לה-פמיליה', הם שמעו ממני את דעתי על הגזענות והם קיבלו אותה". עוד סיפר הרב פייקובסקי, כי "שיעורי התורה שלמדנו יחד מתוך אהבה ואמונה, החדירו בהם את הרצון להשתפר גם ביציע".

לסיום אמר הרב כי "התוכנית שלנו למיגור הגזענות תמשיך גם בעונה הבאה".

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il