חצי מיליארד שקלים לארגוני השמאל

דו"ח חדש ממפה את התרומות לתעשיית זכויות האדם בישראל הטוענת כי היא "מקדמת זכויות האדם במסגרת הסכסוך הערבי-ישראלי"

תגיות: NGO Monitor
ניצן קידר , כ"א בסיון תשע"ח

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: Tomer Neuberg/Flash90

דוח חדש של מכון המחקר NGO Monitor המתפרסם היום (שני) חושף כי בין השנים 2012-2016, הועברו למעלה מחצי מיליארד שקלים (515 מיליון) ל-39 ארגונים ישראלים המשפיעים על שיח זכויות האדם בישראל.

המחקר מראה כי 60% מהמימון (310 מיליון שקלים) הגיע מממשלות זרות באופן ישיר ועקיף, ואילו היתר מקרנות ותורמים פרטיים. 72% מהארגונים שנבדקו קיבלו למעלה ממחצית התרומות מממשלות זרות.

במחקר נבדקו חמש שנות דיווח של תרומות ל-39 ארגונים ישראלים הטוענים לקידום זכויות אדם במסגרת הסכסוך הערבי-ישראלי.

כל תרומה נבדקה והוצלבה עם מחקרים קודמים על מנת לברר האם מקורה בממשלה זרה או בתרומה פרטית. כל הנתונים נלקחו מהדוחות השנתיים כפי שהוגשו על ידי הארגונים לרשם העמותות ולא נעשה בסכומים כל שינוי.

אש דסק ישראל ב-NGO Monitor, איתי ראובני, מסביר כי "הארגונים המופיעים במחקר משפיעים באופן ישיר על השיח הציבורי והמשפטי בישראל, על יחסי החוץ מול מדינות ועל האופן בו מקבלי החלטות בחו״ל מתייחסים לסוגיה. חלק מהארגונים אף שותפים פעילים בקמפיין הדה-לגיטימציה נגד ישראל".

לדבריו, "ראוי שלציבור ולתקשורת יהיו את כל הנתונים הזמינים לגבי המימון של ארגונים אלו באופן נגיש וברור, זאת על מנת להבין מי הן המדינות, הקרנות הפרטיות והגופים המשפיעים על שיח זכויות האדם בישראל".

המחקר מראה כי הממשלה הגרמנית היא התורם הגדול ביותר לאותם ארגונים, עם מימון של 49.8 מיליון ש"ח לחמש שנים, כשאחריה האיחוד האירופי, נורבגיה והולנד.

ארבע הממשלות הללו העניקו יחד 159 מיליון ש"ח, שהם יותר מחצי מסך כל המימון הממשלתי לארגונים שנספרו. הקרן החדשה לישראל היא התורם החמישי הגדול ביותר מבין כל התורמים, והתורם הלא-ממשלתי הגדול ביותר מבין התרומות הפרטיות. הקרן לחברה פתוחה של ג'ורג' סורוס היא התורם העשירי הגדול ביותר.

בנוסף, המחקר חושף כי תרומות ממוסדות דת נוצריים וגופים כנסייתיים מהוות 20% מסך המענקים לארגונים אלו. 93% מהגופים הכנסייתיים ממומנים על ידי ממשלות ולפי הנתונים שבמסמך, רובם המוחלט מעורב בקמפיינים שונים של BDS נגד מדינת ישראל, כולל קמפיין החרם, משיכת השקעות וסנקציות.