שיקולים פוליטיים מנעו את המיזוג?

הממונה על ההגבלים, עו"ד מיכל הלפרין, התייחסה להחלטה שלא לאשר את מיזוג הבנקים מזרחי ואיגוד. עו"ד דוני טולידאנו דחה את טענותיה.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , כ"א בסיון תשע"ח

שיקולים פוליטיים מנעו את המיזוג?-ערוץ 7
דחתה את הטענות. הממונה על ההגבלים עו"ד מיכל הלפרין
צילום: מגד גוזני

הממונה על ההגבלים העסקיים, עו"ד מיכל הלפרין, הגיבה היום (שני) לראשונה על החלטת הרשות שלא לאשר את עסקת המיזוג בין בנק המזרחי לבנק איגוד.

"נשמעו הרבה קולות שאומרים שההחלטה הושפעה מהדרג הפוליטי. לדברים האלה אין שחר. הבנקים שהיו צדדים לעסקאות וגורמים אינטרסנטיים נוספים, היה להם מאוד נוח להציג את ההחלטה כפוליטית כי הם רצו להיות היחידים בזירה", אמרה הלפרין בכנס מיזוגים ורכישות של המחלקה המסחרית של TheMarker ו-PWC במלון דן פנורמה בתל אביב.

"בעלי העניין בעסקה לא חסכו מאמץ ולוביסטים שניסו להשפיע על ההחלטה", הוסיפה הלפרין. "גם הם לא טמנו את ידם בצלחת. זה לא מרגש, כי הרשות יודעת להתנהל בתוך הלחצים האלה. זה בא בכל פעם שיש מיזוג גדול. מי שלא מרוצה מההחלטה מגיש ערר ולכן אין לנו פריבילגיה לקבל החלטה לא מקצועית".

"אין לנו ציפייה שבנק איגוד יישא את כל נטל התחרות, אבל שוק הבנקאות לא ככל השווקים", הסבירה הממונה על ההגבלים. "כדי להכניס בו תחרות צריך הרבה מאוד מאמץ. לכן צריך להיות ברור - שכשבאים לבדוק מיזוג בתחום הבנקאות, הנזק מטעות של אישור מיזוג כזה הוא לטווח ארוך".

עו"ד הלפרין התייחסה גם לחוות הדעת של בנק ישראל, שתמך בעסקת המיזוג. "בנק ישראל צריך בראש ובראשונה לדאוג ליציבות הבנקים וליעילותם וזה עמד במרכז הפוקוס שלו. על שיקולי התחרות מופקדת הרשות להגבלים עסקיים, לכן היא מופקדת גם על מיזוגים של בנקים. אנחנו מאוד מכבדים את השיקולים של בנק ישראל. הם שיקולים חשובים, אבל בסוף מי שאחראי לשקול את האפקט התחרותי של מיזוג זו הרשות להגבלים".

עו"ד דוני טולידאנו ראש מחלקת מיזוגים ורכישות במשרד ארדינסט, בן נתן, טולידאנו ושות', שייצג את בנק מזרחי טפחות בעסקה, שלל את הטענות של הממונה. "החלטת הרשות שגויה לחלוטין, בלתי סבירה ולא תעמוד במבחן הזמן. מלכתחילה שר הכלכלה יושב עם היועמ"ש ודן על המיזוג הזה, זה מעורר שאלות. ראש הסיעה של שר הכלכלה ושר האוצר הגיש הצעת חוק תפורה סביב המיזוג הזה. זה היה מסר לממונה על ההגבלים".