ארדן בראיון לערוץ 7:
שריפה היא ניסיון רצח, לחסל ראשי חמאס

השר לביטחון הפנים דורש נוהל פתיחה באש גם לעבר מפריחי עפיפונים מעזה, מבטיח לבדוק כל תלונה על המשטרה וגאה בשקט הביטחוני בירושלים.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"א בסיון תשע"ח

שריפה היא ניסיון רצח, לחסל ראשי חמאס-ערוץ 7
גלעד ארדן
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

השר לביטחון הפנים ולנושאים אסטרטגיים, גלעד ארדן (הליכוד), מתייחס בערוץ 7 לעפיפוני התבערה ששורפים את השדות החקלאיים בעוטף עזה, לפעילות המשטרה ביצהר, לכהונת מפכ''ל המשטרה ולזינוק מפלגתו בסקרים.

''העובדה שלא חזרנו לסיכולים ממוקדים היא טעות", אומר ארדן המציין כי הוא מקבל בהבנה את העובדה שצה''ל לא פתח בעת הזו במלחמה כוללת נגד החמאס בעזה, בין היתר בשל הצורך לרכז מאמצים מדיניים בזירה הצפונית והמאמצים להוצאת איראן מסוריה.

"אין שום סיבה שראשי החמאס לא יחששו לחייהם ויתחבאו לילה לילה ויהיו במנוס על נפשם בידיעה שאנחנו מנסים להפסיק את האיום שנשקף מהם לשדות ולגני הילדים בעוטף עזה'', מדגיש השר.

שריפה בעוטף עזה
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ארדן, חבר הקבינט המדיני-ביטחוני, מספר כי צה''ל מנסה לפתח דרכים טכנולוגיות להתמודדות עם טרור העפיפונים מעזה, ''אבל אני חייב לומר שלא קבלתי תשובה ברורה האם יש מדיניות צה''לית של פתיחה באש כלפי מפריחי עפיפוני הטרור הללו בדיוק כמו כל מי שיורה רקטה או פצמ''ר לעבר מדינת ישראל .

''אין הבדל בהקשר הזה, שריפה היא ניסיון רצח וטרור כמו כל דבר אחר. בדיוק כמו בירושלים ששם פעלתי שהשלכת בקת''בים ואבנים יוכרו כסיכון חיים שמצריך נוהל פתיחה באש, גם פה אני מצפה מצה''ל שהיחס כלפי משלחי העפיפונים יהיה כמו אל מי שמשגר טיל או רקטה כלומר פצצה מתקתקת שצריך לטפל בזמן האירוע ולמנוע אותו בכל דרך אפשרית''.

הקבינט יתכנס בשבוע הבא לדיון על המצב האזרחי בעזה, וארדן מקווה שעד אז יקבל תשובות ברורה יותר ממערכת הביטחון בכל הנוגע לדרכי ההתמודדות עם טרור העפיפונים.

מטפל בכל תלונה

השר ארדן משיב גם לטענות מצד תושבי יצהר על שיטור יתר כלפיהם בשבועות האחרונות, ומבהיר כי עד להצפת הנושא בשבוע שעבר על ידי חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי), לא קיבל כל תלונה.

''עד אותו יום שסמוטריץ' תקף באופן מכליל את שוטרי משטרת ישראל, הוא לא פנה אלי בשום תלונה, צבי סוכות ויתר אנשי יצהר יודעים שכל פניה אלי מטופלת, הם לא פנו אלי בתלונה.

''משטרת ישראל היא היעד הכי קל לביקורת כי היא מה שרואים בשטח, הרבה פעמים מי שגורם למשטרת ישראל לבצע פעילות זה שב''כ וצהל על רקע ימים רגישים במיוחד כמו צום הרמדאן, העברת השגרירות, כשמגיע מידע מודיעיני ומבקשים מהמשטרה לייצר את הנוכחות הזו בשטח.

''אם שוטר פועל בצורה לא טובה או יש שיטור יתר אפשר להתלונן, אבל ביטויים כמו 'אפסים' ו'פושעים במדים' אני לא אקבל, בטח לא מאדם איכותי כמו סמוטריץ', לא אתן לשפוך את דמם של שוטרי ישראל המסכנים את חייהם למען הציבור. יש מספיק כלים לגרום לשינויים ושיפורים''.

רוני אלשיך
צילום: הלל מאיר/TPS

השר ארדן טרם קיבל החלטה האם להאריך את כהונתו של המפכ''ל הנוכחי רוני אלשיך, שלפי חוק מסתיימת בעוד כחצי שנה.

''בחודשים הקרובים אתחיל לקיים התייעצויות בנושא הזה, אעדכן את היועמ''ש כפי שביקש ממני ואביא את המלצתי בפני הממשלה להאריך את כהונתו של המפכ''ל או להביא מועמד חדש''.

מונדיאל למחבלי חמאס

השר ארדן עומד מאחורי החלטתו לאסור על מחבלי חמאס את הצפייה במשחקי המונדיאל, ולא מתרגש מהביקורת שמשמיעים ארגוני שמאל קיצוני. ''הענקת טלוויזיות לאסירים ביטחוניים היא בעיה מוסרית קשה, לצערי זה דבר שקיים משנות ה-90' ואפילו עוגן בתקנות ב-1997. הנחתי לבחון את זה מבחינה משפטית האם אפשר לעשות שינויים לפחות בנושא הזה של ערוצי הטלוויזיה.

''בעבר היו החלטות של בית המשפט העליון אפילו לגבי לימודים אקדמאים כי הוכחנו שלימודים אקדמאים מומנו על ידי ארגוני טרור, לבג''ץ יש פסיקות שמונועת מהממשלה לעשות אבחנה בין אסירים פליליים לביטחוניים אלא אם כן יש הצדקה להבחנה הזו למשל פעולות שיקומיות. אסירים פליליים זכאים להם אבל מחבלים לא כי הם לא חוזרים להיות חלק מהחברה האזרחית.

''לגבי זמן פנוי בכלא בג''ץ הגביל את מה שאפשר למנוע מהאסירים ואני פועל לצמצם את זה עד למינימום שהדין הבינלאומי מאפשר. הפסקתי ביקורי משפחות מעזה אצל מחבלי חמאס, מנעתי את תעשיית ביקורי הח''כים אצלם ועכשיו אסרתי צפייה במונדיאל ואעשה הכל כדי לצמצמם את תנאיהם עד למינימום שהדין הבינלאומי מחייב''.

שקט בירושלים

צום הרמדאן עובר בשקט יחסי מצד ערביי ישראל, והשר ארדן מדגיש כי פעולותיו לחיזוק הביטחון במזרח ירושלים הניבו תוצאות שמהן נהנים כל אזרחי ישראל והתיירים שפוקדים את עיר הבירה.

''בזכות מאבק פוליטי שלי חיזקנו את ירושלים עם מאות שוטרים, הוצאנו מחוץ לחוק את הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית שהתסיס בהר הבית וכך גם את ארגוני המוראביטון המורביטאת, לצד מסיתים שפעלו בקרב הוואקף''.

''המדיניות שלנו נוקשה ואני שמח שזה עשה באמת שינוי גדול בביטחון ובתחושת הביטחון. יש עוד מה לשפר ובעזרת ה' אפשר יהיה לחזק את אחיזתנו באזור. מול העבר המצב היום יותר טוב מההיבט הביטחוני בכל מזרח העיר והמקומות הקדושים ואני רואה את זה כחובה שלי להמשיך את התהליך''.

השר לביטחון הפנים מספר כי ביום שישי האחרון הונפו דגלי חמאס במהלך תפילות יום השישי בהר הבית, והמשטרה עצרה את מניפי הדגלים ששוהים כעת במעצר.

ביקור בסילוואן
צילום: המשרד לביטחון פנים, פלאש 90

התגברות עכשיו

השר ארדן תומך בחקיקת פסקת ההתגברות במתכונת רחבה ומקווה שהיא תאושר בכנסת בהקדם האפשרי. בשל דרישת כחלון לחוקק פסקת התגברות מצומצמת לפתרון בעיית המסתננים, ארדן קורא לחוקק פסקת התגברות כלשהי.

''יש הצדקה גדולה לעשות את זה היום לפחות בתחום המסתננים ואחרי זה הדיון יימשך. חבל להפסיד את ההזדמנות ההיסטורית להעביר את העיקרון הזה בחקיקה. כממשלה זו טעות תהיה טעות קשה אם לא נצליח להעביר את זה''.

לסיום, השר ארדן מסרב להתבשם מהסקרים שהאחרון שבהם העניק לליכוד 34 מנדטים. ''אתה הולך ברחוב ומדבר עם אנשים. ברוך ה' אנשים התפכחו ומבינים את המציאות במזרח התיכון.

''אזרחי ישראל מבינים שהליכוד זה מי שמייצג עבורם את האיזון בין הצורך לחיות עם העולם ולתחזק את האינטרסים הכלכליים, החברתיים והביטחוניים, יחד עם חיזוק הערכים והמחויבות ליהדותה של המדינה ברמה הסמלית והפומבית. במכלול הזה הציבור מכריע ומתחבר אל הליכוד''.