חגיגות כחול לבן בטיימס סקוור

מאות אלפי בני אדם התאספו אמש (ראשון) בטיימס סקוור בניו יורק, לרגל חגיגות 70 שנה למדינת ישראל.

בשעה 20:00 בדיוק (שעון ניו יורק) החלה הספירה לאחור, שלאחריה הוקרן מופע אור קולי מרהיב אשר הציג את סיפורה של מדינת ישראל, סיפור של מורשת וחדשנות – עבר הווה ועתיד.

''צבענו את הטיימס סקוור בכחול לבן'', אמרה לערוץ 7 שרת התרבות מירי רגב. ''מעולם הכיכר הזו לא נסגרה בשביל שום אירוע חוץ מפעם בשנה ב-31 בדצמבר. בפעם הראשונה הכיכר הזו נסגרת לאירוע שבו אנחנו מצדיעים למדינת ישראל שחוגגת 70 שנה לקיומה, מצדיעים גם למערכת היחסים הטובה בין ארצות הברית למדינת ישראל".

לדברי רגב, סגירת הכיכר המרכזית מהווה הצבעת אמון בעד מדינת ישראל. "זה בעצם אומר 'אנחנו מאמינים בכם, אנחנו תומכים בכם, אנחנו אוהבים אתכם'".

השרה רגב סיפרה על הצעדה למען ישראל שהתקיימה מספר שעות קודם האירוע בשדרה החמישית במנהטן, "מצעד כל כך מרגש עם אלפי אנשים שהגיעו עם דגלים, הייתה שמה איזה הפגנה של ה-BDS, מי ראה אותם ומי שמע אותם? באנו אליהם ונופפנו בדגלים של מדינת ישראל ואמרנו להם 'אנחנו כאן! בכל מקום בעולם!', וזה משמח אותי ומרגש אותי''.

זמן קצר לפני שהופיע המיצג יוצא הדופן על מסכי כיכר הטיימס סקוור, שרת התרבות סיפרה על הצפוי, "הולך להיות כאן משהו מאוד מיוחד. על המסכים אנחנו נראה את ההישגים המדהימים של מדינת ישראל, מדינה קטנה עם כל כך הרבה הישגים שמחוברת למורשת שלה, שמחוברת לתנ"ך כי זה מה שנותן לנו את הכוח להיות טובים כאלה, ולהיות מדינה של תיקון עולם".

קונסול ישראל בניו יורק, דני דיין, אמר לערוץ 7 כי מדובר באירוע ייחודי ויוצא דופן, פעם ב-70 שנה. ''החלטנו לשתף בחגיגות העצמאות את יהודי ארצות הברית ואת הקהילה הפרו-ישראלית בניו יורק שהיא הגדולה בעולם''.

''האמת, כשהציגו לי את התוכנית, לפני קרוב לשנה, חשבתי שהיא תוכנית נהדרת אבל היא פנטזיה שהיא לא ברת הגשמה, אבל אז נכנסה לתמונה שרת התרבות מירי רגב וביחד אנחנו מרימים אירוע שבאמת לא נראה כמוהו בניו יורק, לא רק בישראל, של 'השתלטות' על כל המסכים של הטיימס סקוור למשך שעה, מופע אור קולי שעיצב אותו במאי שעיצב את המופע האור קולי בחומות העיר העתיקה בירושלים ביום ירושלים".

חלמת פעם שתהיה אחראי על חגיגות ה-70 במרכז ניו יורק?

''תראה, כשראש הממשלה ביקש ממני לצאת לניו יורק המחשבה הראשונה שחלפה במוחי הייתה שהנה אני הולך לייצג את בירת העולם ירושלים בעיר שחושבת שהיא בירת העולם ניו יורק. אבל באמת אלה חלומות שמתגשמים".

חגיגות ה-70 לישראל שנערכו הלילה בטיימס סקוור במנהטן

ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) סיפר לערוץ 7 על החוויה המרגשת, "כל היום הזה, כל האווירה פה מחשמלת. זה ממש ככה, אתה חש את האהבה הגדולה לישראל וגם את הכוח של הקהילות פה. אתה רואה את הקהילות מגיעות וצועדות יום שלם, באמת יום מרגש".

"הגענו כמשלחת רשמית של הכנסת להשתתף במצעד ובאירוע. אתה עובר ומקבל אהבה גם מהאנשים הפוליטיים שבארצות הברית, אם זה חברי המועצה וראש העיר וסנאטורים, אבל גם מכל מיני קהילות, לדוגמא הייתה קהילה סינית שפתאום אתה רואה אותם על משאית בתמיכה בישראל".

מ''מ יו''ר ההסתדרות הציונית יעקב חגואל תיאר גם הוא, "מדהים לראות פה חגיגה ציונית אמיתית. אנחנו כאן עם כל העם האמריקאי חוגגים 70 שנה למדינת ישראל".

''המסכים בעד ישראל, הנשיא בעד ישראל, העם בעד ישראל. מרגישים פה את האהבה ואנחנו צריכים להמשיך לחזק את הגאווה היהודית את הזהות היהודית, ובטח אירוע כמו זה שעושים כאן היום מחזק את הגאווה ואת הזהות היהודית".