מנוף סל אדם

עבודה בגובה רב היא מסוכנת: הסכנות הם החל מנפילה, דרך פגיעה פיזית בציוד וכלה בהתמוטטות של המתקן עליו אתם מטפסים.

תוכן שיווקי , כ"א בסיון תשע"ח

מנוף אדם
מנוף אדם
istock

מנוף סל אדם נוצר בדיוק בשביל פעולות מסוג זה. ישנם מתקני הרמה שונים אשר כל אחד מהם מיועד לסוג אחר של עבודה. עבודות אשר קשורות בתיקון או התקנה של דבר מה בגובה רב חייבות להיעשות על ידי שימוש במנוף מסוג זה.

ככל שמדובר במנוף תקני שהמפעיל שלו הוא אדם מיומן ומנוסה, למעשה, אין כל חשש מטיפוס לגובה של עשרות מטרים. מנוף סל אדם מצויד בסל בטוח שמיועד לנשיאה של אדם אחד או שניים כולל ציוד, כלי עבודה וכל מה שנחוץ על מנת לבצע עבודה בגובה רב.

מנוף סל אדם – למה זה משמש?

השימוש במנוף סל אדם פופולארי בעבודות ציבוריות שונות כמו תליית שלטים גדולים, גיזום של עצים או ענפים שעלולים לפגוע בקווי חשמל ותקשורת, טיפול בתשתיות חשמל ועוד. היתרונות בשימוש של מתקן זה הם רבים ומגוונים:

  • יציבות – המתקן יציב מאוד ובטוח לעבודה בכל גובה. ככל שהדרישה הינה לקומה גבוהה יותר כך המתקן אשר משנע את המנוף הינו גדול ויציב יותר. במקרים רבים המשאית שנושאת מנוף סל אדם מצוידת ברגליות מובנות שנכנסות לפעולה כאשר מציבים את המנוף במקומו.
  • יעילות – עבודה עם מנוף כזה חוסכת זמן רב ומאפשרת לכם לבצע כל פעולה בכל מקום בביטחון וללא חשש. כך ניתן להתקרב למקומות בלתי נגישים בעליל ולבצע תיקונים שללא מנוף היו הופכים למסוכנים מאוד.
  • ניתן לבצע פעולות איטום שונות צביעה של בניין מגורים וכל זאת ללא שימוש בפיגומים. החיסכון הוא אדיר, שכן בניה ופירוק של פיגומים לוקחת זמן רב וגורמת לרעש, לכלוך ובלגן סביב הבניין. בניית פיגומים היא גם פתח לפריצות לבתים היום וקל מאוד לטפס עליהם ולהגיע לחלונות של הקומות הגבוהות.
  • ניתן לרחוץ חלונות בגובה רב ללא שימוש בסנפלינג שהוא מסוכן בהרבה וגם פחות נוח ויציב.

על אילו סוגי מנוף מדובר?

כמו כל כלי עבודה מורכב גם בתחום זה ישנם סוגים רבים ומגוונים של מנופים. החל ממנוף שמסוגל להגיע לגובה של כמה מטרים בודדים עד למנופים עצומים שיכולים להביא בבטחה ציוד ואנשים לגבהים של עשרות מטרים:

  • מנוף סל טרקטור הוא יעיל מאוד לעבודות עד גובה של כ-15 מטרים וניתן להגיע אתו לעומק השטח ולבצע עבודות ששום כלי לא יכול לבצע.
  • ישנם מנופים אשר מחוברים ישירות לרכב. היתרון הוא שניתן להגיע איתם במהירות לכל מקום ולבצע את העבודה במהירות ללא הכנות מיוחדות. מנופים קטנים יכולים להגיע לגובה של כ-10 מטרים, וישנם כאלו שמגיעים לגבהים של כמה עשרות מטרים.
  • רב המנופים מצוידים במערכת שליטה אשר מאפשרת למפעיל לעבוד לבדו מתוך הסל. מערכת זו היא בטוחה ביותר ומצוידת בגיבוי למקרים של תקלה במערכת.
  • כושר ההרמה של מנוף סל אדם הוא גדול בהרבה ממשקלו של אדם. כך ניתן להעלות כלי עבודה שונים, חומרי גלם וכמובן בקבוק מים לזמן העבודה.
  • זרוע המנוף מסוגלת לנוע בשני כיוונים – אופקי ואנכי. זהו יתרון עצום במקרים בהם קיים רחב תמרון צר במיוחד.
  • חשוב לבדוק שמפעיל המנוף מצויד ברישיון לעבודה בגובה ובהפעלת מנוף סל. בנוסף על המנוף להיבדק כל תקופה מסוימת, וכמובן מידי יום לפני תחילת העבודה על מנת לשמור על הבטיחות של העובדים.

בדרך כלל יעדיפו חברות לשכור את המנוף ולא לקנות אותו שכן הטיפול במנוף הוא יקר מאוד וכאשר מדובר על שכירה של מנות אז בטיפול נופל על חברת ההשכרה.