שולי מועלם רפאלי בצעדה למען ישראל בניו יורק

יו״ר סיעת הבית היהודי ח״כ שולי מועלם רפאלי שהשתתפה בצעדה למען ישראל במנהטן ובחגיגות ה-70 לישראל שהתקיימו בטיימס סקוור, מספרת לערוץ 7 על חוויותיה ומתייחסת לאירועים שעל סדר היום.

"הגענו חמישה חברי כנסת במסגרת משלחת של הכנסת לכל אירועי התמיכה שישנם פה בימים האחרונים. זה מאוד מרגש. הנס הזה שאנחנו זוכים לחיות בתוכו, של תקומת מדינת ישראל, בא פה לידי ביטוי בתמיכה האדירה שאנחנו חווים גם מיהודים וגם מלא יהודים באופן שלדעתי הולך וגדל בשנים האחרונות".

ח"כ מועלם משיבה לשאלה כיצד יש להתייחס לזרמים השונים ביהדות ארה"ב שחלקם בשנים האחרונות מתרחקים מהמדינה, "ברור לחלוטין שצריך לשמור על שיח פתוח עם כל הקהילות היהודיות בעולם, ואני חושבת שבמלאת 70 שנה למדינת ישראל התחלנו להפוך את הדיסקט ולדבר על אחריות של מדינת ישראל ליהודי העולם. ברור לחלוטין שקשר עם מדינת ישראל, שימוש בשפה העברית, עבודה יותר אינטנסיבית על הזהות היהודית תשמור אנשים רבים יותר קרובים ליהדות שלהם".

עם זאת, מועלם מסבירה שישראל לא תקבל תכתיבים מיהודי התפוצות בסוגיות פוליטיות ומדיניות, "אני שומעת ורואה לצערי בחירה, בעיקר של קהילות רפורמיות, להתרחק ממדינת ישראל. אני חושבת שצריך לשים חומה בין העניינים היהודים לבין העניינים הפוליטיים. מותר ליהודי העולם לחשוב שממשלת ישראל טועה בחלק מההתנהלות שלה. אסור לנו שזה יהפוך להיות גורם שמרחיק את יהודי העולם ממדינת ישראל.

״מותר לא להסכים, מותר להסכים, אפשר להתווכח אבל אני חושבת שחייבים לשים חומה בצורה בין עניינים מדיניים לבין עניינים פוליטיים. יש לנו מחויבות ליהודי העולם כולו, אבל להם אני אומרת שהם לא יכולים לערבב בין העניינים היהודים לבין העניינים הפוליטיים".

יש לנו פתרון אמיתי להתפרעויות ברצועת עזה ולירי הרקטות?

"לא נוכל להבליג בלי גבול על ירי בלתי פוסק. קראתי פוסט שכתבה אחת מתושבות עוטף עזה על לילה נוראי של ריצה בלתי פוסקת בין הממ"ד לחדרי הבית האחרים, על ניסים שקורים כל רגע. אנחנו לא נוכל להיות בדבר הזה".

לכבוש את עזה?

"זו שאלה גדולה. אני לא בטוחה שאנחנו נמצאים במקום הזה, אבל אני כן חושבת שגם האופציה הזאת אף פעם לא לגמרי יורדת. אני יכולה רק להצטער מאוד על הטעות שאנחנו נחשפים אליה יום אחרי יום, על פינוי הישובים המשגשגים בגוש קטיף, אני חושבת שזאת תהיה בכייה לדורות.

״ אין מישהו בציבוריות הישראלית שלא מבין שהמציאות שבה אין ישוב אזרחי גורמת פשוט למלחמה להתקדם עוד קצת. אז מה שהיה פעם סגור בתוך תחומי עזה והתנהלה מלחמה אמיתית מול ישובים יהודים בגוש קטיף, היום מתנהלת מלחמה קשה על הישובים סביב הגדר, סביב הגבול עם עזה".