יו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), הפסיק את דיון הוועדה אשר סקרה את רפורמת הקנביס הרפואי שנכנסה לתוקף לפני חודש.

זאת, לאחר שאב לילדה חולה המטופלת בקנביס, נעמד, נטל בקבוק שמן קנאביס ושתה ממנו, תוך שהוא צועק: "אני עושה ניסיון עכשיו, זה אפילו פג תוקף. הילדה שלי כבר לא מפרכסת, אם תגעו ברישיון שלה, אני אפתח מעבדת סמים בעצמי".

עוד קודם לכן, הוצאה מהאולם אישה שנכחה בקהל, לאחר שהוזהרה מספר פעמים על ידי יושב ראש הוועדה בשל הפרעות לדיון. בעת שיצאה הטיחה בסגן שר הבריאות יעקב ליצמן ומנכ"ל משרדו כי הם חסרי אחריות ורשלנים. מנכ"ל עלה ירוק, אורן ליבוביץ', אמר ליו"ר הוועדה אלאלוף כי הוא מתנשא על מטופלים ועל חברות כנסת.

סלעית, אם לילד חולה, העידה בבכי: "רק לאחר שבני קיבל קנביס מצבו הרפואי השתפר ואני ישנה בלילות. אם תעבירו אותו לזן אחר, אני לא יודעת מה יהיה. רק תבטיחו שתשאירו לו את אותו זן". הדברים נאמרו עקב טענות כי יחידת הקנאביס הרפואי במשרד הבריאות תבטל זנים מסוימים, המסופקים כיום לחולים על ידי חברות ההפצה.

מנהל יחידת הקנביס הרפואי במשרד הבריאות, ד"ר יובל לנדשפט, אמר בתגובה: "מעולם לא הורינו על ביטול הזנים, אנחנו לא מורים על ביטול הזנים ולא נורה על ביטול הזנים".

ח"כ אלאלוף וסגן השר ליצמן הדגישו בדבריהם: "הקנביס זה סם". ליצמן הוסיף: "אני, ולא קודמיי, הוא זה שהציע לעשות רפורמה בתחום. זה לא קל. אנחנו רוצים למנוע זליגה מהמגדלים, רוצים שהזכאים יוכלו לקבל את הקנביס בכבוד בבתי המרקחת, הוספנו רופאים שיוכלו לרשום קנביס למטופלים, ונוסיף עוד. הרפורמה הזו טובה, יש קשיים פה ושם, אבל מתקדמים. יש בעיה של מחירים יקרים למשתמשים הכבדים, וגם בזה נטפל".

ליצמן בוועדת הבריאות
ליצמן בוועדת הבריאותצילום: דוברות הכנסת - יצחק הררי

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, הוסיף: "אנחנו מאוד מאוד מודאגים מהזליגות מהשימוש המורחב בקנביס, גם למטרות רפואיות. הקנביס אינו מרפא. הנזקים ארוכי הטווח שיכולים להיווצר כתוצאה משימוש בקנביס הם אדירים. אנחנו רואים בני נוער שחווים התקפים פסיכוטיים כתוצאה מקנביס. כולכם פה מלאי ביטחון, אבל כשאנחנו נותנים קנביס לאישה בהיריון ולילד, אנחנו מתים מפחד".

מנכ"ל עמותת הקנאביס הרפואי, דנה בר-און: "ואני מתה מפחד לחזור לכיסא גלגלים. והורים כאן מפחדים שהילדים שלהם יחזרו שוב לפרכס. אם תעזו לגעת בזנים, נפנה לבגצ. אני לכיסא גלגלים לא חוזרת".

ח"כ אילן גילאון (מרצ) העיר כי קנביס לא רק משכך כאבים. סגן השר ליצמן אמר בתגובה: "זה לא הוכח. אתה רוצה סמים, אני ניזון מרופאים". גילאון הוסיף: "הבאתם לשיפור של שמיים וארץ, אבל הקנביס צריך להיות מסובסד על ידי המדינה ולהיות נגיש באותה זמינות כמו אוקסיקוטין".

ח"כ שרן השכל (הליכוד) פנתה לבר סימן טוב: "בכמה התקפים פסיכוטיים נתקלתם בשנה האחרונה כתוצאה מקנביס רפואי? האם זו באמת תופעה רווחת? הפתרון שלך הוא תרופות עם הרבה יותר תופעות לוואי שכבר הוכחו, לעומת משהו שעדיין נבדק, אבל בינתיים רק מסייע לחולים".

ח"כ תמר זנדברג (מרצ) אמרה בדיון "אתם מבהילים את הציבור ואת הרופאים. מורפיום זה סם, אבל גם קפאין וסוכר הם סמים. הקנביס צריך להיות תרופת קו ראשון. הוא הרבה פחות ממכר ומסוכן מאשר סמים אחרים שרופאים רושמים".

חגית יגודה, מטופלת בקנביס רפואי הוסיפה "ממש סליחה שיש כאן מלחמות ופצועים וחולים ואוטיסטים, שגורמים לצריכת קנביס רפואי. מדינת ישראל היא מדינה חולה כי 20 שנה נותנים לנו כדורים אופיאטים".

מנהל הוועדה המקצועית בארגון הרוקחות, ד"ר רון תומר אמר כי "הכי קל זה להתנפל על משרד הבריאות אחרי חודש, ולהגיד: זה לא עובד. הרפורמה תשתפר. לאט לאט ייכנסו עוד ועוד יצרנים, ואז כמו בתחרות אמיתית יהיו גם הוזלות".

דיון בוועדת הבריאות, היום
דיון בוועדת הבריאות, היוםצילום: דוברות הכנסת - יצחק הררי