התיעוד מוכיח: הערבים תקפו

יהודים שהותקפו על ידי ערבים סמוך להר הבית, נעצרו על ידי השוטרים שראו את התקיפה. השופט שראה את הסרטון שחרר לאלתר את היהודים.

ערוץ 7 , כ"ב בסיון תשע"ח

יהודים שהותקפו בקללות, יריקות ואלימות פיזית סמוך להר הבית, נעצרו על ידי השוטרים שראו את התקיפה.

בסרטון המתעד את האירוע ניתן לראות את התוקפים הערבים מקניטים את קבוצת היהודים בתנועות מגונות, יורקים ומתקרבים באיום, כאשר השוטרים לא נוקטים בשום פעולה בכדי להרחיקם. בשלב מסויים אחד הערבים מתנפל על יהודי.

באירוע שהתרחש במוצאי שבת בתחילת החודש שעבר, ערכה קבוצת היהודים סיור סביב שערי הר הבית, כשהם מקיפים את השערים ועורכים תפילות בסמוך.

במהלך הסיור הוקנטו ואוימו חברי הקבוצה על-ידי בחורים ערבים לעיני השוטרים ששהו במקום. חברי הקבוצה התלוננו על-כך בפני השוטרים, שככל הנראה לא נקטו בצעד כלשהו נגד הערבים.

בשלב מסויים התקרבו הערבים והחלו לתקוף את חברי הקבוצה לעיני השוטרים. בעקבות התקיפה חברי הקבוצה נאלצו להגן על עצמם ואחד מהם ריסס גז פלפל לעבר התוקפים. השוטרים - לתדהמת חברי הקבוצה - עצרו שלושה מהם, בעוד שככל הנראה לא נעצר אף אחד מהתוקפים.

שופט ביהמ"ש השלום בירושלים, אוהד גורדון, הורה לשחרר ללא תנאי את קבוצת היהודים שנעצרו לאחר שהותקפו והגנו על עצמם במהלך סיור סביב שערי הר הבית, כאשר אחד מהם ריסס גז פלפל לעבר התוקפים.

"הצפייה בסרטון מראה כי לפחות בשלביו הראשונים של האירוע התקרבה קבוצה גדולה של בני מיעוטים לעבר המשיבים, כשבין המתעמתים חצץ שוטר, וכי הריסוס בגז נעשה במצב זה לאחר התראות המתועדות בסרטון שהציגה ההגנה", קבע השופט.

בהמשך החלטתו העביר השופט ביקורת על התנהלות המשטרה שהותירה את היהודים במעצר למשך הלילה במקום להביאם בפני שופט, במיוחד כששניים מהם קטינים. השופט קבע ששלושת היהודים ישוחררו בערבות וללא כל תנאי.

עו"ד רחביה פילץ מארגון 'חוננו' שייצג את היהודים, מסר: "בית משפט נתן את האישור למעשה שהגם שהמתפללים רק הגנו על עצמם - המשטרה בחרה לעצור דווקא את המותקפים. כפי שנראה בסרטון שהוצג בפני בית המשפט, הפורעים הערבים ממשיכים לתקוף גם מול עיניהם של השוטרים. ככל הנראה הפורעים הפנימו שמשטרת הקישלה רואה בכול יהודי הבא בשערי הרובע המוסלמי עבריין פוטנציאלי".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: ''מיד עם קבלת התלונה נפתחה חקירה ובוצעו מגוון של פעולות חקירה. מדובר בחקירה מתנהלת ומטבע הדברים לא נוכל לפרט.

''משטרת ישראל מגנה כל סוג של אלימות ופועלת ביד קשה כנגד כל אלו המעורבים באירועי אלימות או מעשי בריונות. בהתאם לכך, המעורבים באירוע זה נעצרו ונפתחה חקירה, המשטרה תמשיך בחקירה במטרה להתחקות אחר חשודים נוספים ולמצות עמם את הדין.

''נדגיש כי חקירת תלונות וביצוע פעולות אכיפה מתבצעות במשטרה בשוויוניות ובמקצועיות, ללא כל קשר לזהותו, מוצאו או דתו של מתלונן או קורבן.

''גם פרסומים מגמתיים מעין אלו לא ירפו את ידנו במטרה להמשיך ולחקור את המקרה, להגיע לחקר האמת ולהמשיך לשמור על הסדר הציבורי, שלום הציבור וביטחונו''.