המנכ"ל נעדר, הדיון נעצר

דיון שעסק בזיהום סביב העיר אשדוד ננעל מוקדם מהצפוי עקב היעדרותו של מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, אשר הבטיח את השתתפותו בדיון.

חיים לב , כ"ב בסיון תשע"ח

חבל על הזמן היקר. ישראל אייכלר
חבל על הזמן היקר. ישראל אייכלר
צילום: הלל מאיר/TPS

הועדה לפניות הציבור קיימה דיון מעקב בסוגיית שריפות הענק וזיהום האוויר בשלושת אתרי הפסולת סביב העיר אשדוד: רתמים, א.א אשדוד ובריכות החמצון הנטושות.

הדיון שהיה אמור להתקיים בנוכחותו של ישראל דנציגר מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה פוצץ לאחר שהמנכ"ל לא הגיע לדיון בטענה ש"הוא שוהה בדיון חשוב אחר".

יו"ר הוועדה ח"כ אייכלר הגיב: "אם הוא לא מגיע חבל על הזמן של הדיון - לא יהיה תקציב לביצוע" ונעל את הדיון לעיני עשרות המשתתפים הנדהמים.

בתחילת הדיון אמר יו"ר הוועדה, "קיימת החלטת ממשלה מ-2014 לטיפול בנושא אתרי הפסולת אך עד כה לא נעשה הרבה לטיפול במניעת המפגעים והאתרים. ההחלטה הזו מתייחסת לכיבוי השריפות ולא מתייחסת כלל לשיקום שלושת האתרים הבעייתיים - כאשר לטיפול בנושא הוקצבו 64 מיליון שקל. ישנם חוזים נצורים של כבאות והצלה, שלא מאפשרים להביא כלים הנדסיים כבדים מצה"ל לכיבוי מהיר ויעיל של שריפות. זו התנהלות 'חלמאית.' הוועדה דורשת תשובות ומעקב אחרי התקדמות עקב דיונים קודמים שקיימנו בעניין."

עובד מנשה ראש ענף הערכת סיכונים ברשות הארצית לכבאות והצלה בישר בתגובה כי עד סוף החודש יושלמו החוזים לרכישתD9 ו- D10וכי הוסדרה סוגיית השימוש בכוחות צה"ל וכוחות כיבוי אחרים במהלך שריפות.

אלון זסק סמנכ"ל בכיר למשאבי טבע במשרד להגנת הסביבה אמר, " זיהום האוויר הוא בעיה מוכרת כתוצאה משריפות דבר שגורם גם למפגעי ריח וחשיפה לחומרים מסוכנים. פסולת אלקטרונית עלולה אף להיות מסוכנת כשהיא נשרפת וגורמת אף לסרטן. הגדלנו את האכיפה לרבות הקמת יחידת פיקוח ובניית מנגנון בקרה עם הפעלת אמצעי תצפית, גלוי ומיפוי. אנחנו נאתר את המפגעים בזמן אמת ונמנע את השריפה הבאה".

ראש מועצת גן יבנה דרור אהרון אמר לוועדה כי הטיפול בנושא לא סובל דיחוי. "השריפה הגדולה פתחה צוהר גדול לכך שאין גוף שבוחן מה קורה באותם אתרים. האירוע היה קשה כי לא ברור מה נפלט לאוויר, עוצמתו הייתה חריגה וכל גוף גלגל את התשובות ממנו והלאה. אין מבוגר אחראי בשטח ואני הייתי רוצה לשאול ברצינות מי הגוף שאחראי לטפל בסיטואציות כאלה בזמן חירום".

לאחר שמנכ"ל המשרד להגנת הסביבה שהבטיח את השתתפותו נעדר מחדר הוועדה, הודיע היו"ר כי הוא נועל את הישיבה מוקדם מהצפוי.

"אם המנכ"ל המוסמך לתת תשובות רשמיות ויעילות לא רואה לנכון להגיע חבל על הזמן היקר של משתתפי הדיון, כי לא יהיה תקציב לביצוע התכניות. זו בדיוק הסיבה ששנה שלימה מאז הדיון הקודם כמעט לא נעשה דבר בעניין. אני מפחד לחשוב שבריאותם של תושבי הדרום פחות חשובה מבריאותם של תושבי המרכז", אמר.