הענקת האות לאדלשטיין
הענקת האות לאדלשטייןצילום: אוניברסיטת חיפה

אוניברסיטת חיפה העניקה היום (שלישי) את אות המנהיגות ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, בהוקרה על פעולותיו הציבוריות לאורך השנים, על תרומתו ופעילותו למען העולים ועל פעילותו למען שמירת צביונה של מדינת ישראל כמדינה יהודית, דמוקרטית ושומרת חוק.

האות הוענק לו במסגרת אירועי חבר הנאמנים ה-46 של האוניברסיטה. "זהו כבוד גדול עבורי לקבל את התואר, אבל חשוב לי יותר שיהיה עכשיו סטודנט או סטודנטית צעירים שיראו את הטקס ויגידו – גם אני רוצה; גם אני יכולה".

נשיא אוניברסיטת חיפה פרופ' רון רובין הוסיף כי "סיפורו האישי של אדלשטיין מעורר ההשראה וניצב למול עיניהם של רבים בישראל ומחוצה לה".

יו"ר הכנסת סיפר בנאומו כי היו שני מנהיגים שהשפיעו עליו בצעירותו. הראשון הוא נשיא ארצות הברית לשעבר רונלד רייגן. עליו אמר אדלשטיין שללא המנהיגות שלו, ברית המועצות לא הייתה נופלת. המנהיג השני שהשפיע על אדלשטיין היה ראש הממשלה לשעבר יצחק שמיר ז"ל. "הוא תמיד הביט לך בעיניים. כשהסכים איתך וכשלא הסכים איתך. הוא תמיד הלך עם האמת הפנימית שלו. היכולת הזו נתנה לי דוגמא. הוא לא היה גבוה, לא רטוריקן גדול, היו לו ג'סטות מוזרות – אבל הוא היה מנהיג".

אדלשטיין סיפר כי כאשר התמנה לתפקיד יו"ר הכנסת הוא ביקש לפעול למען דו קיום, בין כלל הקבוצות המיוצגות בכנסת ישראל. "מהר מאוד הבנתי שדו קיום לא יוצרים בדיבורים ולא במפגשים בין בני נוער, ושבכדי ליצור דו קיום צריך להילחם בקיצונים. ואם להילחם בקיצוניים מהצד השני זה קל יחסית, הרבה יותר קשה להילחם בקיצוניים מהצד שלך. הבנתי שמי שרוצה להשיג תוצאות ולהנהיג צריך לדעת שלא תמיד יקבל מחיאות כפיים".