מקרון: העברת שגרירות ארה"ב גרמה מוות

ראש הממשלה נתניהו ונשיא צרפת מקרון ערכו מסיבת עיתונאים בארמון האליזה. נתניהו: הגרעין האיראני - האיום הגדול ביותר לעולם כיום.

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ב בסיון תשע"ח

מקרון: העברת שגרירות ארה"ב גרמה מוות-ערוץ 7
נתניהו מגיע לארמון האליזה
צילום: חיים צח /לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא צרפת עמנואל מקרון נפגשו הערב (שלישי) בארבע עיניים בארמון האליזה בפריז.

במסיבת עיתונאים משותפת שערכו השניים לאחר הפגישה אמר מקרון, "עמיתי באירופה ואני חושבים שיש צורך לשמר את הסכם הגרעין, אך עם זאת אנחנו מודאגים מפעילות איראן במזרח התיכון".

מקרון התייחס גם למצב מול הפלסטינים ואמר "צרפת דוגלת בפיתרון שתי המדינות שבירתן תהיה ירושלים". הוא מתח ביקורת על העברת השגרירות האמריקנית לירושלים ואמר כי העברתה גרמה למוות, כלשונו.

בנוגע לאירועים בדרום אמר מקרון, "הבהרתי לראש הממשלה נתניהו שאני מודאג מאירועי השבועות האחרונים בגבול עזה שמאיימים על תהליך השלום".

"אנחנו מגנים אלימות נגד אזרחים כולל את האלימות של חמאס. צרפת מעוניינת להיות חלק מפיתרון המשבר ההומניטרי בעזה", הוסיף.

לדבריו, "אנחנו מעוניינים להביא יציבות למזרח התיכון והסכם הגרעין הוא חלק מזה, רק שיש להאריכו בעשר שנים נוספות ולתת את הדעת לתוקפנות האיראנית באזור ולתוכנית הטילים הבליסטיים שלהם".

ראש הממשלה נתניהו אמר במסיבת העיתונאים, "האיום הגדול ביותר לעולם כיום הוא נשק גרעיני שמצוי בידי המשטר הנוכחי בטהרן. זה הזמן להפעיל לחץ מירבי על האיראנים. לא ביקשתי מהנשיא מקרון לפרוש מהסכם הגרעין אלא העדפתי להתמקד בעצירת התוקפנות האיראנית באזור".

"העמדה שלנו נגד איראן משותפת לא רק לישראל אלא גם למדינות ערביות רבות שעליהן איראן מאיימת. תנאי מקדים לשיקום סוריה הוא שאיראן תעזוב את המדינה", אמר נתניהו.

בהתייחסות להפגנות האלימות בגבול עזה אמר נתניהו, "אלו לא הפגנות אלא מהומות אלימות. שמים את הילדים באופן מכוון ראשונים כדי שייפגעו ובמקביל מנסים לפצוע ולהרוג ישראלים. הם שורפים את השדות שלנו. לא מדובר באזרחים והמציאות אינה כפי שהיא נראית מכאן. נעמוד על זכותנו להגן על עצמנו".