ילד עם סמרטפון
ילד עם סמרטפוןiStock

תמיד חשבנו כי כל מי שמדבר על התמכרות ונזקים פיזיים ונפשיים מחשיפה לא מבוקרת לתכנים בסמארטפונים, הם רואי-שחורות קיצוניים שמנסים להפחיד אותנו.

בשבועות האחרונים מתברר, כי אותן אזהרות המגובות במחקרים שנעשו במקומות שונים על-ידי גורמים מקצועיים בתחומי הפסיכולוגיה, הפסיכיאטריה, האורתופדיה, הרפואה ועוד, הגיעו גם אל ענקיות הטכנולוגיה הגדולות בעולם ושינו את גישתן לשימוש בסמארטפון.

החברות הבינו כי הילדים ובני-הנוער שנחשפים בצורה לא מבוקרת לתכנים פוגעניים ומבלים שעות רבות מדי מול המסכים, חווים נזקים פיזיים ונפשיים שחלקם בלתי-הפיכים. כדי למנוע מעצמן תביעות-ענק מאותם אלה שנפגעים מהפעילות הבלתי-מבוקרת הזו, מיהרו חברות הטכנולוגיה להכריז על תכניות עבודה שמטרתן למנוע לפחות חלק מהנזקים.

בשני כנסים בינלאומיים - כנס I/O השנתי של ענקית הטכנולוגיה גוגל שנערך בחודש שעבר ובכנס המפתחים השנתי של אפל, WWDC, שנפתח השבוע, הכריזו החברות כי הן צריכות לפתח כלים למניעת שימוש מופרז בסמארטפונים.

בשתי החברות גם הודו כי הכלים יטפלו בעיקר בהיקף השימוש בסמארטפונים והבקרה של ההורים על שימוש של ילדיהם. נושא הסינון של תכנים פוגעניים וחשיפה אליהם – הוא עדיין עקב אכילס של החברות והן לא מצאו באמת פתרון יעיל לתחום זה. מתברר שגם אפל וגם גוגל טובות יותר בשליטה על ניהול התפעול והגישה לאפליקציות והרבה פחות טובות בתחומים המצריכים ידע וטכנולוגיות מתקדמות בתחום הסינון.

כך נוצר מצב בו בעוד החברות הללו ינסו לספק כלים שיאפשרו להורים להגביל בצורה כזו או אחרת את השימוש בסמארטפון, הן לא יהיו אפקטיביות בחסימה וסינון של התכנים הפוגעניים אליהם ייחשפו הילדים.

אז על מה מדובר בעצם?

שתי החברות מתכננות הכנסת כלים ייעודיים למערכות ההפעלה שלהם (Android של גוגל ו-iOS של אפל), שיאפשרו למשתמשים פרטיים ולמשפחות לנהל את השימוש במכשירים הניידים של הילדים, לקבל מידע על זמני שימוש ולייצר מגבלות מובנות.

למה זה קורה?

בחודשים האחרונים חלו שינויים משמעותיים בהלכי-הרוח בציבור ובעיקר בארצות-הברית כלפי החברות ובמיוחד כלפי גוגל ופייסבוק, בעקבות פרשת הפרת הפרטיות של כ-87 מיליון משתמשי פייסבוק.

אבל פייסבוק לא לבד, גם גוגל סופגת ביקורת ציבורית בנוגע לשירות שיתוף הסרטונים יוטיוב שבבעלותה. הטענות מתרכזות בעיקר בחוסר יכולת של החברה להפחית את כמות התכנים הבלתי ראויים שנמצאים ביוטיוב, עקב מגבלות טכנולוגיות ויכולת סינון נמוכה.

הלחץ הזה הביא את גוגל ואפל לתובנה כי הן חייבות לספק כלים כלשהם להורים, גם-אם, הם רק כלי בקרה בסיסיים והכל תחת הכותרת של מה שמכונה "בריאות דיגיטלית" או "רווחה דיגיטלית"– ובקיצור – כלים לבקרה והגבלת השימוש בסמארטפון.

הבשורה הזו אכן מעודדת, אך כפי שכבר נחשף גם על-ידי נתונים של החברות עצמן וגם על-ידי מחקרים רבים, לנושא החשיפה לתכנים פוגעניים עדיין לא נמצא פתרון בחברות הללו. גם הכלים המוצעים של אפל וגוגל, נמצאים כרגע רק בשלבים ניסיוניים ונראה כי יעברו עוד חודשים רבים עד שהמערכות הללו ישווקו לציבור הרחב כחלק מהמערכת הסטנדרטית של החברות.

אז בינתיים, לפני שאנו שולחים את ילדינו להיחשף בצורה בלתי-מבוקרת הן לתכנים הפוגעניים והן לזמני שימוש לא מבוקרים, אנו צריכים לפעול באחריות הורית ולהתקין אפליקציות סינון אפקטיביות על כל סמארטפון של ילדינו. בשוק קיימות כמה אפליקציות מתקדמות המותאמות לצרכים השונים ולתפיסות העולם האישיות של ההורים. הן ניתנות להתקנה מהירה ומהוות מגן הכרחי מפני נזקי השימוש הבלתי-מבוקר בסמארטפון.

כאן המקום לציין כי ישראל נחשבת למעצמה בקנה-מידה עולמי בתחום פיתוח טכנולוגיות בינה-מלאכותית לסינון תכנים פוגעניים וחלק מהאפליקציות המתקדמות ביותר בעולם מפותחות ממש כאן בארץ.

לרכישה הגנה למכשיר הנייד של ילדכם לחצו כאן