חנין זועבי
חנין זועבי צילום: דוד ועקנין, פלאש 90

סערה במליאת הכנסת בעקבות דברים שאמרה ח"כ חנין זועבי (הרשימה המשותפת) במהלך הצגת הצעת חוק שלה, שעסקה בתוספת מימון למפלגות בעלות ייצוג נשי גבוה.

כאשר עלתה להציג את הצעת החוק אמרה ח"כ זועבי, "אחרי הדיון שלשום בוועדה למעמד האישה תהיתי למה צריך את ההצעה הזו כי היא תביא לנו עוד מאותו דבר. היא תביא עוד חברות כנסת שהרגישות שלהן לעוול ולעושק היא לא יותר מחברי הכנסת.

''ח"כיות דווקא מהשמאל רוצות להפריט את הסבל, לנתק את הסיבה מהתוצאה. כשמדברים על נשים בעזה זה לא סבל שנוצר יש מאין, מדברים על אחריות ישראלית מלאה על הסבל הזה. אחרי שמדינת ישראל הרסה את התשתיות ואת התשתית החקלאית בעזה, היא אומרת לנו, אומרת לנשים ולגברים בעזה מה לאכול ואיך לאכול''.

ח"כ זועבי הוסיפה, ''אתם צריכים להיות מוחרמים. האנשים בעזה הם פליטים, האדמה שלהם נמצאת פה. לא להחשיב את בני האדם שנרצחים על ידי החיילים. הדמוקרטיה זה סיוט בכנסת הזו''.

ח"כ זועבי סירבה לרדת מהדוכן גם לאחר שתם זמנה, והורדה בכוח על-ידי הסדרנים. לאחר מכן הורחקה ח"כ זועבי מהמליאה לאחר שנקראה לסדר שלוש פעמים.

שר התיירות יריב לוין (הליכוד) עלה לנאום ואמר "היינו עדים כאן לעוד נאום שטנה, הסתה, חרפה שבאף פרלמנט בעולם לא היו מאפשרים אותה. צריך לומר את האמת, מה נלין על ח"כ זועבי כאשר היא יושבת כאן רק בגלל שבג"צ ביטל את החלטת ועדת הבחירות המרכזית לפסול אותה ולמנוע מהחרפה הזו לכהן בכנסת. פתח את שערי הכנסת לרווחה לכל בוגד ולכל בוגדת, לכל תומך טרור. אני מציע שבמקום לצעוק על ח"כ זועבי נסיק את המסקנות ונתקן סוף סוף את מה שצריך לתקן משום שבגללו כל הדבר הזה מתרחש כאן, במערכת המשפט.

"הצעת החוק הזו היא שיא הצביעות, כמה חברות כנסת יש ברשימה המשותפת? אתם בסיעה שלכם לא מקיימים את מה שאתם מציעים בחוק הזה. כמה נשים יש בסיעת רע"מ ובתנועה האיסלמית? חבורה של צבועים. בעצם אתם אומרים שייצוג נשים זה טוב, כל עוד מקבלים כסף על זה. אישה ברשימה זה מטבע עובר לסוחר?", שאל לוין.

הצעת החוק ביקשה לקבוע כי סיעה או רשימת מועמדים לבחירות לכנסת אשר בה אישה אחת לפחות בכל שלישיית מועמדים תהיה זכאית לתוספת מימון של 15%.