אוניברסיטת חיפה - ''בית חם לדתיים''

עשרות מועמדים ומועמדות מהציבור הלאומי-דתי ללימודים השתתפו ביום הפתוח של האוניברסיטה. "רוח צעירה ואווירה תוססת''.

רעות הדר , כ"ג בסיון תשע"ח

יום פתוח באוניברסיטת חיפה
יום פתוח באוניברסיטת חיפה
צילום: עומר שטינברג

אלפי מועמדים ומועמדות השתתפו ביום הפתוח שקיימה אוניברסיטת חיפה תחת הכותרת "העתיד נמצא בשילובים", ולראשונה מזה שנים רבות, גם למגזר הלאומי-דתי היה ייצוג מרשים.

בחודשים האחרונים מוביל רב הקמפוס יוסף שטמלר תהליך של הפתחות לבני ובנות המגזר באמצעות הוספת תכנים מתאימים – בעיקר במסגרת פעילות בית הכנסת על שם הגאון מוילנה הפועל בבית הסטודנט של האוניברסיטה.

"התרשמתי מאוד מהאווירה שראיתי באוניברסיטה ומהרצון לסייע", אמרה תהילה מיכאל מחיפה, שמעוניינת ללמוד לתואר ראשון בביולוגיה. "אני צריכה לקבל עוד מידע כדי להחליט לגבי הלימודים ואין ספק שהיום קיבלתי מידע מועיל ביותר".

הרב שטמלר סיפר, "שמחנו לפגוש עשרות מתעניינים מהמגזר הדתי לאומי. הגיעו בנות שירות לאומי שמסיימות בקרוב את תפקידן, ומחפשות מקום איכותי ללמוד בו תואר אקדמי. פגשנו גם בוגרי ישיבות הסדר שהתעניינו במסלולים שונים הקיימים באוניברסיטה, ועוד ועוד. לכולם, כמובן, חשוב אורח חיים דתי ולכן קיבלנו הרבה שאלות בנושא זה.

''שמחנו לספר להם על בית המדרש שפועל כבר השנה באוניברסיטה, וירחיב בעזרת ה' את שורותיו בשנה הבאה. בבית המדרש החבר'ה הדתיים נפגשים מידי שבוע, יוצרים קהילה סטודנטיאלית חמה ותוססת, לומדים תורה, מקבלים ארוחת ערב בכל אחד מימי הפעילות, מלגות, ועוד ועוד", סיפר הרב.

סוגיה נוספת שעלתה על ידי המועמדים נגעה למעונות, ובנוגע לכך הרגיע אותם הרב שטמלר והבטיח כי במעונות האוניברסיטה יש רגישות מקסימלית לאנשים עם אורח חיים דתי. הוא אף סיפר כי האוניברסיטה יכולה להציע לבוגרי ישיבות הסדר/גבוהות, ולבנות שלמדו במדרשה, הכרה בלימודיהם התורניים הגבוהים. "הם יקבלו פטור מכמה קורסים מכיוון שהאוניברסיטה מכירה בכך שלימודים תורניים גבוהים הם בעלי ערך אקדמי משמעותי ביותר".

אביתר כהן שהגיע ממודיעין כדי לקבל פרטים על לימודי מדעי המדינה ותקשורת התרשם מאוד ממפגש האוריינטציה שהתקיים עם הרב שטמלר והופתע לחיוב מהאפשרויות שמעניקה אוניברסיטת חיפה בהקשר של חוויה דתית.

הוא גם הופתע והתרשם מכמות המתעניינים מבני המגזר הלאומי-דתי שהגיעו ליום הפתוח. "האוניברסיטה נראית כמקום שכיף ללמוד בו. יש רוח צעירה ואווירה תוססת וצעירה. בהחלט התרשמתי לטובה מהמקום".

אוניברסיטת חיפה נמצאת בימים אלה בתהליך לשינוי והפיכתה למולטיברסיטה – מהפכה שמשנה את דפוסי הלמידה המסורתיים ומתאימה אותם למאה ה-21. במוקד שיטת המולטיברסיטה עומדת התפיסה כי העתיד נמצא בשילובים, וכי כדי להיות מוכנים למקצועות העתיד, יש לשלב יותר מתחום אחד כדי ליצור ידע משולב ורב תחומי, תוך כדי הקניית כלים יישומיים.

על פי תפיסת ה"מולטיברסיטה", שוק העבודה של העתיד דורש ידע רב תחומי וארגז כלים שכולל יכולות רחבות, בנוסף להתמקצעות הספציפית. כך למשל, שילוב שבין משפטים וכלכלה יאפשר לבוגרים להיות יותר מ"רק" עורך דין, אלא כזה שיודע לשלב את תחום המשפט עם ידע כלכלי נרחב. בוגרים של השילוב בין פסיכולוגיה וכלכלה יוכלו להשתמש בידע בנוגע להתנהגות האנושית כדי להיות כלכלנים טובים יותר.

דוגמא נוספת למקצוע העתיד נעוץ בשילוב שבין מדעי הקוגניציה ומערכות מידע. בשנים האחרונות, החוקרים מבינים שהמוח האנושי פועל במקרים רבים באופן רשתי, בצורה דומה מאוד לדרך שבה רשתות ממוחשבות פועלות. לכן, ידע בתחום מערכות תקשורת הנלמד בחוג למערכות מידע הוא קריטי לתחום חקר המוח וההתנהגות, וההפך – כדי לדמות עד כמה שניתן את ההתנהגות האנושית, מתכנתים צריכים לדעת מה גורם להתנהגות אנושית.

"לסיכום, היתה אווירה נהדרת ותוססת ביום הפתוח. הרבה מפגשים, מבטים, חיוכים, שאלות, תקוות וחלומות. אני קורא לכל החבר'ה הצעירים: בואו לבנות את עצמכם כאן איתנו באוניברסיטת חיפה. יש כאן בית חם לבני ובנות הציונות הדתית", סיכם הרב שטמלר.

הרב שטמלר ביום הפתוח
צילום: עומר שטינברג