"אחרי צוק איתן - המשימה טרם הושלמה"

האלוף הרצי הלוי נכנס רשמית לתפקידו כמפקד פיקוד הדרום, בטקס שנערך יחד עם הרמטכ"ל והמפקד היוצא, האלוף אייל זמיר.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"ג בסיון תשע"ח

"אחרי צוק איתן - המשימה טרם הושלמה"-ערוץ 7
הרמטכ"ל עם האלופים זמיר והלוי
צילום: דובר צה"ל

בבסיס פיקוד דרום בבאר שבע התקיים היום (רביעי) טקס לרגל כניסתו של האלוף הרצי לוי לתפקיד מפקד הפיקוד.

האלוף הרצי הלוי מחליף בתפקידו את אלוף אייל זמיר, אשר כיהן בו במהלך שנתיים ושבעה חודשים.

הרמטכ"ל, גדי איזנקוט דיבר בטקס על האתגרים הרבים בגגבול הדרום. "פיקוד הדרום נדרש בשבועות האחרונים להתמודד מול מגוון רחב של התקפות טרור, להגן על תושבי הדרום, לפעול בעוצמה לסיכול מאמצי טרור ולאפשר ביטחון ותחושת ביטחון לתושבי הדרום".

"בשעה שארגון החמאס בוחר להשקיע את משאביו בניסיונות חדירה לשטחי מדינת ישראל ומעודד פיגועים בחסות הפרות סדר אלימות, מהווים אתם, מפקדי צה״ל וחייליו – את חומת המגן של המדינה. אתם שמבטיחים לתושבי הדרום ולמדינת ישראל כולה שגרת חיים של ביטחון ושל פריחה והתפתחות", הוסיף איזנקוט.

הוא פנה לאלוף הפיקוד היוצא ואמר לו, "אייל, כשלוש שנות פיקוד על הזירה הדרומית מגיעות היום לסיומן. במהלכן ראיתי אותך פועל ביצירתיות, בנחישות ובאחריות רבה מול האיומים העכשוויים ובו בזמן – דוחף לפתרונות ארוכי טווח שישפיעו על פיקוד הדרום לשנים רבות".

"התמודדות הפיקוד עם המנהור ההתקפי לשטח מדינת ישראל היא דוגמה למחשבה עמוקה, לתכנון מוקפד ולביצוע יצירתי ונחוש שמביא להישגים חסרי תקדים. בניית המכשול סביב רצועת עזה יספק ביטחון משופר יותר, לצד חיזוק היחסים הביטחוניים לאורך גבול השלום עם עמיתינו המצריים", אמר הרמטכ"ל לאלוף אייל זמיר.

הוא פנה למפקד הנכנס של הפיקוד ואמר, "כעת, האחריות להובלת הפיקוד עוברת לידיך – אלוף הרצי הלוי, לאורך שנותיך הרבות כלוחם וכמפקד – זכית להכיר מקרוב את אתגרי הדרום בשלל תפקידים ותפקידך האחרון כראש אגף המודיעין – תפקיד שבו נדרשת להתבונן על אתגרי השעה בראייה רחבה, ולשאת באחריות ליכולתו של צה״ל להימצא בעליונות מודיעינית, להתריע מפני אויב, להגן ולהכריע. חיילים ומפקדים, האתגרים הרבים שמולם ניצב הפיקוד בעת האחרונה – מטרור במסווה, הפגנות אזרחיות ועד לניסיונות ירי רקטי אל עבר יישובי עוטף עזה, שבים ומבהירים את אחריותנו להיות במוכנות מתמדת למצוא פתרונות לכל סוג של איום וטרור ולחזק את העורף הישראלי בשגרה ובחירום".

"כארבע שנים לאחר מערכת 'צוק איתן' המשימה לא הושלמה, היא תושלם רק לאחר השבתם של סמל ראשון אורון שאול וסגן הדר גולדין זיכרונם לברכה לקבר ישראל. יחד – נמשיך לממש את ייעודו בן שבעים השנים של צבא ההגנה לישראל ולבצע את הפעילות הנדרשת כדי לאפשר מציאות ביטחונית טובה לאורך זמן, לממש את משימת ההגנה ולהכריע כל אויב", סיכם איזנקוט.

מפקד פיקוד דרום היוצא, האלוף אייל זמיר, סיכם את תקופת כהונתו בתפקיד. "לפני כשלוש שנים נכנסתי לתפקיד מפקד פיקוד הדרום בתחושת אחריות כבדה, ולצידה זכות גדולה. הייעוד ברור מאוד – להגן על גבולות הדרום ואזרחי המדינה אך המשימה מורכבת. העשייה במגוון תחומים אינה פוסקת ודורשת דריכות ומתח מבצעי קבוע ומתמשך".

"'מנצח מי שמנצל את הזמן לטובתו ומתכונן' - במהלך השנים האחרונות פיקוד הדרום שם בראש סדר העדיפויות את שיפור מוכנותו למלחמה ולכך אנו ערוכים, מימשנו את משימות הביטחון השוטף וסיכלנו איומים בגבולות ארוכים ומאתגרים, פגענו ועיכבנו תהליכי בניין הכוח של האויב. חובה עלינו להפיק לקחים ולספק מענה מיטבי מול כל מנעד האיומים קטנים כגדולים – זוהי משימתנו וזוהי חובתנו ובמקום בו היא לא מתקיימת מלווה אותנו תחושת כישלון ורצון להשתפר. פעלנו וכך נמשיך מתוך תחושת מחויבות בשיתוף פעולה הדוק עם תושבי הדרום והנהגתם", הוסיף זמיר.

לדבריו, "צה"ל חזק ובעל אורך נשימה – דפוס פעולה טרוריסטי זה, יוכרע כפי שהכרענו טרור בעבר בזכות נחישות, עוצמה ודבקות במטרה. כוחותינו שנפרסו בגבול פעלו למימוש המשימה באופן מיטבי".

מפקד הפיקוד הנכנס, האלוף הרצי הלוי, סיפר כי "אתמול, לפני חמישים ואחת שנה, יצא פיקוד הדרום למלחמת ששת הימים בה לחם בסיני ובעזה בהצלחה רבה. כאז, כך היום, אחריות המפקדים, דבקות במשימה לאור המטרה, תעוזה ומקצועיות הם הבסיס להצלחה. האתגרים בגזרת הפיקוד רבים ומורכבים, באוויר, בים, ביבשה ומתחת לה. נמשיך להתמודד עימם בחשיבה עמוקה ויצירתית, במקצועיות ועל בסיס ערכי איתן. בעולמנו המשתנה במהירות, להצלחה במלחמה ובשגרה ישנם תנאים הכרחיים ברורים: אנשים טובים, תפיסות ותכניות מתאימות, אימונים איכותיים וחשיבה. על כל אלה נשקוד".