גלנט: תת מדינה איסלמית - לא כאן

שר הבינוי והשיכון, אלוף (מיל'), יואב גלנט, מבשר על קיצור משך הזמן מתכנון לסיום הבניה ומסביר את הקשיים בישום תוכנית מחיר למשתכן.

ערוץ 7 , כ"ד בסיון תשע"ח

גלנט: תת מדינה איסלמית - לא כאן-ערוץ 7
נגד איסלמיזציה של הנגב. גלנט
צילום: ששון תירם

שר הבינוי והשיכון, אלוף (מיל'), יואב גלנט, נאם היום (חמישי) בוועידה להתחדשות עירונית של מרכז הבנייה הישראלי בירושלים.

"בימים אלו, אנחנו מקצרים את משך הבנייה משלב התכנון ועד לאכלוס ב- 25 אחוז", אמר גלנט, "לפני שלוש שנים כאשר נכנסתי לתפקיד, התהליך הממוצע של בנייה ארך 15 שנה. 7 שנים לתכנון והשאר לביצוע. אנו מובילים היום סדרה של החלטות ומהלכים במטרה לייעל ולקצר את משך זמן הבנייה בישראל".

"הקמנו במשרד הבינוי והשיכון, מרכז שליטה ובקרה שבכל זמן נתון ניתן לדעת בלחיצת כפתור איפה כל פרויקט בנייה עומד", סיפר גלנט, "אני מזמין אתכם לעיר חריש כדי לראות את התממשות פרויקט 'תכנן ובנה' שמקצר משמעותית את הליכי התכנון ובנייה של שכונות חדשות. אנחנו נותנים מענקים לקבלנים על מנת לסייע בהטמעת שיטות בניה ומכשור טכנולוגי מתקדם. בנוסף, בחודשים האחרונים חתמנו הסכם עם המכון הלאומי לחקר הבנייה שעומל בימים אלו על פיתוח 11 שיטות בנייה מתקדמות שמטרתן לזרז את הליכי הבנייה בשטח".

גלנט ציין כי הוא מתנגד להגדלת שטח הערים, "מדינת ישראל היא מדינה קטנה, 27 אלף קילומטרים כולל הכול. השטחים הפתוחים חייבים להישאר לחקלאות, לבילוי ובמקומות מסוימים לצורכי אימוני צה"ל. ולכן, אסור להגדיל את הערים. קחו לדוגמה את העיר ירושלים, יושבים בעיר פחות ממיליון איש, 8-9 אנשים בכל דונם. בכל מקום בעולם זה נחשב עיר לא צפופה. אנחנו למעשה צריכים לקחת רבעים שלמים כמו גונן וקטמון ולהפוך אותן למשהו שנראה אחרת – כולם זוכרים איך נראתה ממילא לפני 20-30 שנה".

את המענה רואה גלנט בהתחדשות עירונית, "השכונות המוזנחות והבעייתיות ביותר במרכזי הערים הן אלו שיהפכו להיות המקומות האטרקטיביים ב15-20 שנה הקרובות. והסיבה לכך פשוטה, השכונות האלו נמצאות במרכזי הערים וערך הקרקע שלהן הוא עם הפוטנציאל הגדול ביותר. כל המקומות שנבנו בשכונות אלו נבנו כמבנים ראשונים, חלקם לפני 100 שנה ואין מצב שהם ימשיכו לעמוד במצב כזה כמו שהם עומדים עכשיו. יד אליהו, שכונת שפירא בתל אביב או שכונת הדר וקטמון בירושלים, כולן שכונות בנות 70 עד 100 שנה הנמצאות במרכזי העיר ולא יתכן שהן ימשיכו לעמוד במצבן הנוכחי"

עוד התייחס השר לנרשמים בפרויקט 'מחיר למשתכן' ואמר, "הבעיה היא ש-50 אחוז מהנרשמים בפרויקט מחיר למשתכן, אלו זוגות בגילי 35 ומעלה עם שלושה ילדים. הזוגות האלו היום צריכים להיות בעלי דירה כבר לפני עשור. ולכן, אנחנו כיום עם תכנית ״מחיר משתכן״, אנו סוגרים פערים שנוצרו במשך 20 שנה. זה לוקח זמן אבל אנחנו נתגבר על זה".

בהתייחס לתכנית ״חץ לדרום״ שהוצגה השבוע, אמר השר גלנט: "מדינת ישראל היא מדינה מושתתת על שלושה עקרונות שמופיעים במגילת העצמאות: שוויון זכויות, משטר דמוקרטי, ומדינה יהודית. זאת אומרת שהממלכתיות הלאומית היחידה שיכולה להתקיים בישראל היא רק הממלכתיות הציונית. מי שרוצה להקים תת מדינה – לא בבית ספרנו. בתמיכה של גורמים עוינים מדרום הר חברון ובתמיכה של ח"כים ערבים, חל תהליך של איסלאמיזציה שמתחיל ממצודות יהודה עבור דרך העיירות הבדואיות ועד למכתשי דימונה. המציאות הזו סותרת את החזון הלאומי ואני לא מוכן לוותר על אחיזתנו בקרקע. לא יכול להיות שבמאה ה21, יתגוררו רק מאה אלף יהודים בקו באר שבע דרומה. אם לפני חמישים שנה לא היינו מקימים ישובים כמו דימונה, ירוחם ואופקים - לא הייתה לנו היום אחיזה ציונית בנגב".