מסע "בדרכי אריות"
מסע "בדרכי אריות" צילום: דובר צה"ל

אלפי לוחמים מחטיבת כפיר צעדו ביומיים האחרונים בנתיבי מורשת של החטיבה באזור יהודה שומרון, במסגרת מסע "בדרכי אריות" שעבר במקומות שבהם התרחשו אירועים משמעותיים של לוחמי ''כפיר'' בעבר ובהווה.

סג"מ אורי קליין, קצין חינוך בגדוד נצח יהודה של חטיבת כפיר, מספר לערוץ 7 שלמרות שמדובר בחטיבה צעירה יחסית, יש לה כבר מורשת קרב מהוללת, "המסלול הוא לא סתם מסלול וסקירה גיאוגרפית והתרשמות מהנוף אלא צעדנו ממש בגזרות שהיו שם פעילויות של החטיבה.

"כל מפקד מחלקה העביר למחלקה שלו מספר מור"קים (סיפורי מורשת קרב). מדובר בהצלחות מבצעיות רבות שהחטיבה בעצם עושה יום-יום במרחבי יו"ש כמו סיכולי פיגועים, סיכולי חדירה, טיפולים בפצועים ראויים לשבח וכיוצא בזה".

ההתמחות של חטיבת כפיר היא לוחמה בטרור ביו"ש והצלחות רבות נרשמו במהלך 13 השנים האחרונות, "אנחנו החטיבה הכי צעירה בצה"ל. חטיבת כפיר נוסדה ב-2005 וזו אחלה מסיבת בר מצווה. בעצם זו חטיבה צעירה אבל חטיבה שסיבת הקמתה המקורית להילחם בטרור הפלסטיני באיו"ש זו ההתמחות שלה.

''לצורך העניין אנחנו כגדוד נצח יהודה יושבים כבר כמה שנים רק בגזרת בנימין ולפני זה היינו בגזרת מנשה ולפני זה בבקעה אז אנחנו לא עושים קו מצריים או לבנון אלא מתמחים ממש בזירה הפלסטינית באיו"ש ובגלל שהחיכוך הוא כל כך מתמיד וכל כך עוצמתי אז יוצא שבאופן טבעי הדבר הזה מוביל לחיכוך רב והצלחות מבצעיות רבות. החטיבה בשנתה הראשונה ב-2005 עצרה בשנה אחת למעלה מ-1000 מבוקשים באיו"ש בלבד".

צילום: דובר צה"ל

אתמול סיירו לוחמי ''כפיר'' בגזרת שומרון ושמעו סיפורי גבורה מרשימים, "העברנו מור"ק של גדוד שמשון שתפס קו ממש בישוב איתמר, ב-2007 הם זיהו תנועה בגדר והבינו שמסתובב שם איזשהו מחבל ובעצם המ"פ היה צריך לקבל החלטה פיקודית האם הוא שולח את הכוחות שלו לסייר על הציר בהנחה שהמחבל נמצא באזור או שהם נכנסים ליישוב בהנחה שהוא כבר נכנס''.

סג''מ קליין מסביר את ההתלבטות המבצעית. "למעשה - או שאתה מפספס את המחבל לגמרי כי נכנסת והוא עדיין בחוץ או שאתה מסייר בחוץ כדי לתפוס אותו אבל הוא כבר נכנס. אז מה שהמ''פ עשה זה עם ניתוח של השטח ושל הציר שיער איפה המחבל יכנס. המ''פ מיקם כוח שהיה צריך להגיב בצורה מאוד מהירה והלוחמים עם ברק בעיניים התמקמו, חיכו על הציר מבפנים ותפסו שלושה מחבלים עם המון רימוני הלם ובקבוקי תבערה ומנעו שם פיגוע המוני. זו דוגמא להצלחה יומיומית של שגרה".

סג"מ אורי קליין
צילום: דובר צה"ל

היום עבר מסע "בדרכי אריות" בגזרת עציון, "העברנו לדוגמא מור"ק על חובש של גדוד נצח יהודה שתפס קו בגזרת עציון, בצומת גוש עציון הוצב מחסום והייתה היתקלות עם מחבל שירה כדור היישר לצוואר של אחד החיילים.

''החייל מנצח יהודה נטרל את המחבל ואז במשך זמן ממושך עד שהגיע טיפול רפואי ועד ממש ההגעה לבית החולים, בידיים שלו החייל עצר לחבר שלו את הדם ותפעל אותו שם והציל לו את החיים. זו עוד דוגמה למעשה שבשגרה".

סג"מ קליין מסביר שמורשת הקרב מעלה את מורל החיילים שמבינים טוב יותר את עוצמת הפעילות שלהם, "הלוחמים לא תמיד מודעים לזה שבעצם בשגרה של הגדודים והיחידות שלנו בחטיבה יש המון המון אירועים כאלה ורק צריך לפתוח להם את העיניים לדבר הזה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו