סערה: תומכת BDS מאוהבת בתומך ישראל

הולנד גועשת סביב הזוגיות בין פעילת שמאל קיצונית בולטת מאוד (ויהודיה) לבין איש ימין (שאינו יהודי) המועסק כלוביסט למען ישראל.

גיא כהן , כ"ה בסיון תשע"ח

הולנד
הולנד
צילום: iStock

הולנד גועשת סביב הזוגיות בין פעילת שמאל קיצוני בולטת מאוד, אן פלור דקר, לבין פול פן דר באס, איש ימין המועסק בשדולה המובילה למען ישראל.

דקר היהודיה הביעה בעבר תמיכה בתנועת החרם על ישראל, בעוד פן דר באס, שאינו יהודי, חבר ב"פורום לדמוקרטיה", מפלגה ימנית המתנגדת להגירה לתוך הולנד.

סיפורם של השניים מעסיק את התקשורת בהולנד, והוא מתואר כהוכחה לכך שהאהבה יכולה לגשר גם על המחלוקות הפוליטיות הקשות ביותר. ואולם, השניים גם סופגים מתקפות אכזריות מצד מי שרואים ביחסים ביניהם בגידה רעיונית.

העיתון השני בגודלו בהולנד, מטרו, הקדיש לזוגיות המפתיעה סיפור שער, בליווי הכותרת "אהבה בין שמאל לימין". גם העיתון הרביעי בגודלו, אשר נחשב יותר אינטלקטואלי – פולקסקרנט – סיקר את אהבתם. הזוגיות בין השניים היתה ברשימת 10 הנושאים המובילים בטוויטר בהולנד בחודש אפריל, והרבה מההערות היו שליליות.

פן דר באס בן ה-25 אמר לסוכנות הידיעות JTA שחלק מההתעניינות נובעת מהעובדה ש"אנו חיים בחברה מקוטבת עם מנטליות של אנחנו מול הם". "אני מאמין שלפני 20 שנה, שני צעירים שמתאהבים משני צדדים הפוכים של הספקטרום הפוליטי לא היה עניין כל כך יוצא דופן".

דקר היא דמות שנואה במיוחד על הימין בהולנד. בשנה שעברה הזמינה את 23,000 עוקביה בטוויטר להצטרף אליה ולהשליך "500 אבנים" על חירט וילרס, מנהיג מפלגת החרות הימנית. "אני סבורה שזו פעולה מכובדת", הוסיפה. הקריאה עוררה זעם משום שוילדרס מצוי תחת הגנה משטרתית מתמדת, בשל אינספור איומים על חייו מאת מוסלמים. וילדרס אף הגיש תלונה במשטרה נגד דקר בשנה שעברה, בטענה שהסיתה לאלימות, והיא קיבלה אלפי איומים על חייה מתומכיו.

לאחר שחשפה שהיא יוצאת עם פן דר באס, נחשפה דקר לגל חדש של שנאה – הפעם משמאל. לדבריה, כ-3/4 מחבריה ומכריה הפנו אליה את גבם במהלך השנה האחרונה. דקר סיפרה לפולקסקרנט שהיא עדיין שייכת לשמאל אך היא עזבה את מפלגת הירוקים, שם נחשבה לדמות מובילה – והיא אף התבטאה נגד האנטישמיות שפשתה בקרב תומכי השמאל הקיצוני.