מישהו במנהל האזרחי התבלבל, מאוד

החלטת נציגי המנהל האזרחי להחרים דיון בועדת משנה בכנסת בגלל היחס אליהם בישיבה קודמת מעיד על בלבול מושגי ואולי גם ערכי. דעה

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , כ"ז בסיון תשע"ח

מישהו במנהל האזרחי התבלבל, מאוד-ערוץ 7
המנהל האזרחי
ערוץ 7

בשבוע שעבר נציגי המנהל האזרחי החרימו מושב בנושאי איכות סביבה ביהודה ושומרון שהתקיים במסגרת כנס "מרכז אדם ואדמה" של תנועת רגבים.

הסיבה להחלטה המשונה היתה העובדה שבמושב אחר בכנס, מוקדם יותר באותו יום, הציג ח"כ בצלאל סמוטריץ' את תכניתו לאזרוח ופירוק המנהל האזרחי וכנראה שבמנהל נעלבו מהעניין.

חשוב להבין, לא מדובר באג'נדה אישית נגד אנשי המנהל. העובדה שהמנהל האזרחי אחראי על כל היבטי החיים של אזרחי ישראל ביו"ש פוגעת בהם בלי שום קשר לשאלה מה איכות כוח האדם שיושב במנהל.

לתומי חשבתי אז שעיקרו של הסיפור הוא החלטה מביכה של אנשי המנהל לאמץ את נורמות הדיון הציבורי הנהוגות בגן עליזה (מחילה עליזה, אני משוכנע שאצלך בגן הילדים תרבות הדיון מעולה, זה רק משל), ולא ראיתי בזה עניין כל כך גדול.

הבוקר מתברר שהסיפור גדול יותר, ושמישהו במנהל האזרחי כנראה לא מבין מה מקומו של המנהל בתוך המערכת הרחבה של הדמוקרטיה הישראלית.

מתברר שוועדת המשנה לענייני יו"ש של ועדת חוץ וביטחון, הוועדה הממונה מטעם הכנסת על הפיקוח על פעולות המנהל האזרחי מקיימת הבוקר דיון בנושא הטיפול במפגעי סביבה ביו"ש. הוועדה התכנסה, אבל מי גם הבוקר עושה ברוגז? נציגי המנהל האזרחי. הם פשוט לא התייצבו לדיון וגם את ההודעה על ההברזה שלחו ממש ברגע האחרון.

למה הם עשו את זה? כי בשבוע שעבר, בדיון בוועדה בנושא השתלטות הפלסטינים על קרקעות בשטחי C ביו"ש הטיח יו"ר ועדת המשנה, ח"כ מוטי יוגב, ביקורת חריפה בנציגי המנהל שהשתתפו בדיון. בעקבות כך שר הביטחון הוציא הנחייה ונציגי המנהל האזרחי פשוט לא הגיעו.

כל עוד מדובר בנורמות התנהלות של גן זהבה, מילא. אבל ברגע שפקידי מדינה לא מבינים איך סדר ההתנהלות בדמוקרטיה, יש לנו בעיה. אם במנהל האזרחי לא מבינים מי זה שבדמוקרטיה נותן תשובות ומי זה ששואל את השאלות (רמז: הפקידים עונים, הנבחרים שואלים, ולא ההיפך) אז מתברר שמשהו במנהל עקום באופן הרבה יותר יסודי, ומישהו כאן זקוק לניעור דחוף.

במנהל האזרחי יושבים הרבה אנשים טובים, שעושים עבודת קודש במגוון של תחומים. אף אחד לא חולק על כך, מבצלאל סמוטריץ' ועד תמר זנדברג. אבל פקידי מדינה שלא מבינים שהם עובדים אצל נבחרי הציבור הם סכנה לדמוקרטיה, לא פחות. עד שבמנהל לא יפנימו את סדר ההתנהלות הנכון, לא יהיה מנוס מלקבוע שככל הנראה יש לביקורת הרבה המוטחת בהם בסיס מסוים במציאות.

חמורה מזו היא התנהלותו של ליברמן, שכנראה שכח שגם משרד הביטחון הוא חלק מהדמוקרטיה הישראלית. מתברר שליברמן כבר פתר את כל בעיות הביטחון בדרום ובצפון, חיסל את הנייה והחזיר את הנעדרים מעזה, שעכשיו הוא מתעסק במריבות קטנוניות עם יוגב...