מערכת יחסים בעייתית? נתניהו ומנדלבליט
מערכת יחסים בעייתית? נתניהו ומנדלבליטצילום: אלכס קולומויסקי, POOL, פלאש 90

עיתונאי "הארץ" אורי משגב הגיש הבוקר (ראשון) עתירה לבג"ץ נגד היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט וראש הממשלה, בנימין נתניהו.

בעתירתו מבקש משגב משופטי בג"ץ להנחות את נתניהו ומנדלבליט שלא לקיים ביניהם פגישות בארבע עיניים, מאחר שנתניהו חשוד בפלילים ומנדלבליט הוא זה שיצטרך לקבל את ההחלטות בעניינו.

לטענתו של משגב, "משיב 1 (מנדלבליט - ש"פ) הינו היועץ המשפטי לממשלה ולא היועץ המשפטי לראש הממשלה. לשם חידוד ההבחנה, אציין בפני מספר דוגמאות עבר שמהן עולה כי פגישות בארבע עיניים בין היועץ המשפטי לממשלה לראש הממשלה אינן חיוניות ואינן נחוצות. א. היועץ המשפטי לממשלת רבין, פרופסור מיכאל בן יאיר, טען בתגובה לפרסומיי העיתונאיים בנושא כי הוא "מתקשה להבין מדוע יש צורך בפגישות כאלה" וכי "הדבר אינו תקין ואינו מקובל". ב. ראש הממשלה לשעבר, מר אהוד ברק, העיד באוזני בשיחה אישית כי מעולם לא פגש ביחידות במהלך כהונתו את היועץ המשפטי לממשלתו, מר אליקים רובינשטיין, לצורך פגישת עבודה. ג. היועץ המשפטי לממשלת אולמרט, מר מני מזוז, כיום שופט בית המשפט העליון, סירב בשלב מסוים במהלך כהונתו אפילו לקחת חלק בישיבות הממשלה לאור ההתפתחויות בחקירת העומד בראשה – לא כל שכן להיפגש עמו ביחידות".

"פרקטיקה שבה פוגש דרך קבע ראש התביעה הכללית ביחידות חשוד מרכזי בשורת עבירות פליליות חמורות הינה תמוהה, פסולה, בלתי סבירה בעליל ומעלה שורת שאלות קשות לגבי השפעה אפשרית של פגישות אלו על התנהלות החקירות כמו גם על טיב ואופי קבלת ההחלטות של משיב 1 בענייניהם המשפטיים של משיב 2 (נתניהו - ש"פ) ושל רעייתו", כותב משגב בעתירתו.

"המשך המצב הקיים, שבו פוסח משיב 1 על שני הסעיפים, מעלה חשש לפגיעה בניהול החקירות השונות שבהן חשודים בפלילים משיב 2 ורעייתו, על איכות הטיפול המשפטי בתיקי החקירה ובמהלכים הנדרשים בעקבותיהם – ובמקביל מערער את אמון הציבור בשלטון החוק, בעיקרון השוויון בפני החוק ובעומדים בראש מערכת אכיפת החוק", קובל משגב.