הגנה על זכויות האדם. שקד
הגנה על זכויות האדם. שקד צילום: יוד צילומים

שרת המשפטים איילת שקד (הבית היהודי) שוחחה היום (ראשון) עם אראל סג"ל ורועי עידן והתייחסה לסוגיות העומדות על סדר יומה של מערכת המשפט בישראל.

לטענה של נשיא בית המשפט העליון בדימוס, אהרון ברק, כי "הדמוקרטיה הישראלית הופכת לעריצות ולדיקטטורה של הרוב" השיבה שקד ואמרה כי בניגוד למה שהתרחש בזמן כהונתו, היא לא דחתה ישיבות של הועדה לבחירת שופטים כדי למנוע בחירתם של שופטים שאינם לרוחה.

"מה שקרה זה, שלראשונה נבחרו שופטים שהם לא היו הבחירה הראשונה של שופטי בית המשפט העליון כמו שהם היו רגילים. בית המשפט שונה היום ממה שהיה לפני שלוש שנים. דרך אגב, לא פחות טוב ולא פחות מקצועי וזכויות האדם לא פחות חשובות לו".

"השופטים היום נותנים דגש וכבוד רב יותר לעמדה של הכנסת כי היא לא פחות חשובה מהעמדה הערכית של בית המשפט", ציינה שקד.

שקד הגיבה לדרך הבוטה בה הותקפה אישית, בין היתר על ידי השופט בדימוס אהרון ברק, "אני בחרתי לא לענות נקודתית לנשיא בדימוס אהרון ברק, אני פשוט עובדת. אני חושבת שהשופטים שאנחנו מינינו בקדנציה שלי, והיתה לי הזכות למנות 40 אחוז, פשוט מדברים בעד עצמם".

את השאלה בנושא סוגיית היחסים בין הרשות השופטת לרשות המחוקקת הציעה שקד להפנות לשר כחלון ולראש הממשלה, "סיעת 'כולנו' מסרבת להצביע על כל תיקון לחוק יסוד שיעשה שינוי. יש שני דברים שצריך לעשות: אחד להעביר את חוק יסוד החקיקה עם פסיקת ההתגברות, כרגע סיעת 'כולנו' לא מוכנה לעשות את זה עם פסיקת התגברות ברוב של 61, אנחנו חושבים שרוב מעבר ל-61 לא יהיה אפקטיבי. הדבר השני שחשוב מאוד לעשות, זה לצמצם את זכות העמידה, אני חושבת שאם בית המשפט היה עושה את זה בעצמו ומצמצם בעצמו זה היה הכי טוב".

שקד התייחסה גם לחשיפה של העיתונאי קלמן ליבסקינד על האופן בו נשיאת בית המשפט העליון לשעבר, מרים נאור, קידמה את המועמד שלה בניגוד להחלטת הוועדה לבחירת שופטים. שקד טענה כי זה נעשה בגלל בקשת בית הנשיא לצמצם את מספר ההשבעות וגם משום שהשופט קרא הושבע לתקופת כהונה קצרה משל השופטים האחרים.

האזינו לראיון המלא

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו