מלך סעודיה
מלך סעודיהצילום: רויטרס

קולות תמיכה בכינון יחסים רשמיים בין ישראל לסעודיה גוברים בעת האחרונה.

בין הקולות - אנשי אקדמיה ותקשורת מובילים ובתוכם גם קולו של אינטלקטואל עבד אל-חמיד אל-חכים, ששימש עד לאחרונה כמנהל מרכז המזרח התיכון למחקרים אסטרטגיים ומשפטיים בג'דה.

אל חכים פרסם באחרונה שורת התבטאויות פומביות התומכות מדינת ישראל, בזכות קיומה, בזכותה על ירושלים תוך שהוא משבח את מדיניות החוץ שלה ואת היותה מדינה מפותחת, מתקדמת, המכבדת את הדתות האחרות.

חוקרי מכון ממר"י מצטטים ממאמר נוסף של אל חכים ובו הוא קורא לכינון שלום עם ישראל הבולמת לדבריו את התוקפנות האיראנית. כמו כן הוא קרא לעקור מן השורש את תרבות השנאה ליהודים בעולם הערבי ואף לערוך שינויים בתכניות הלימוד לצורך כך.

באחד מציוציו, מדווחים החוקרים, קרא עבד אל-חכים לפתוח שגרירות ישראלית בריאד ויצר את ההאשטאג "#רוצים שגרירות ישראלית בריאד", תוך שהוא קושר בין צעד זה לבין המאבק באיראן:

"מה המשמעות של פתיחת שגרירות ישראלית בריאד ושגרירות סעודית בירושלים? המשמעות היא הכרזה על מותה של התכנית האיראנית, שהפיצה כאוס במזרח התיכון באמצעות האסלאם הפוליטי השיעי, כמו גם על מותו של האסלאם הפוליטי הסוני ויצירת מזרח תיכון חדש טוב יותר לעמי האזור. ההיסטוריה תזכור כי יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן, היה מי שהציל את האזור".

בעבר, מציינים חוקרי המכון, הבליט אל-חכים את האינטרס המשותף של העולם הערבי עם ישראל אל מול האיום האיראני ואף קרא לכונן עימה שלום.

בתגובה למסיבת העיתונאים שקיים ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, ביום ה-30.4.18 בה חשף מסמכים ומידע שהשיגה ישראל מארכיון הגרעין האיראני, כתב אל-חכים: "ישראל השיגה את פרטי תכנית הגרעין של איראן - האויב המסוכן ביותר של סעודיה. האזרח הסעודי נדרש ברגע היסטורי זה לבחור בין ברית עם התכנית התורכית - שרוצה את סעודיה כפופה לה במעטה של ח'ליפות או של לאומיות שכישלונה הוכח - לבין שלום עם ישראל כדי להתמודד עם אויבו האיראני, ובכך להעניק למולדתו תפקיד מוביל. בחירתו בשלום עם ישראל משרתת בראש ובראשונה את האינטרס של מולדתו".