ערבים גונבים מים, איפה המנהל האזרחי?

חקלאי בקעת הירדן מתמודדים עם התגברות גניבות המים מקידוח ברדלה: "אין אכיפה של המנהל. אין מים להשקיה". תגובת המנהל: אנחנו אוכפים.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ח בסיון תשע"ח

ניתוק חיבורי מים פיראטיים
ניתוק חיבורי מים פיראטיים
צילום: דוברות המנהל האזרחי

אי הסכמות בין המנהל האזרחי לבין רשות המים בסוגיית הפיקוח על גניבות המים בברדלה שבבקעת הירדן מותירות את חקלאי הבקעה ללא הגנה של ממש מול תופעת הגניבות המתעצמות בימים חמים אלו.

"זו לא מציאות חדשה. זה התחיל בשנה שעברה וגבר השנה, וידענו שזה יגבר השנה כי אף אחד לא אכף את החוק ולא עושים שום דבר", אומר לערוץ 7 יהודה ריינס, חקלאי מהמושב מחולה המתמודד עם תופעת גניבת המים כחלק משגרת יומו ושגרת יומם של החקלאים האחרים באזור.

"יש קידוח מערבית לכפר ברדלה שחוצה את הכפר והערבים מתחברים לקידוח וגונבים מים. זה מה שקורה. כולם יודעים, כולם שותקים. המנהל מאשים את הרשות (רשות המים), הרשות מאשימה את המינהל, איש לא מגיע ואין אכיפה".

על כמויות הגניבות היומיומיות הוא מספר: "זה קידוח שמפיק אלף קוב לשעה. זו כמות אדירה של מים מאותו אקוויפר של בית שאן, אלו מים שנגזלים מכל ישובי העמק, והם גונבים 600-700 קוב ולישובים כמו שדמות, מחולה נשאר מעט מאוד ואי אפשר להשקות. אין מים בקווים".

עיקר הטענות של החקלאים מופנות כלפי המינהל האזרחי האמון על האכיפה שאינה מתבצעת בתוככי הכפר. ריינס מחדד ואומר: "המועצה האזרית יחד איתנו והם בסדר גמור וראש המועצה עושה ככל יכולתו, אבל המנהל לא מגיב ומקיין ריב פרוצדורלי עם הרשות, של מי תהיה האכיפה".

"היינו אצל השר שטייניץ והוא אמר שיהיה גוף אכיפה מרכזי בקיץ הזה ביהודה ושומרון - יש שני מקומות ביהודה ושומרון, מחולה ומגדלים. גם במגדלים אין מים כי הקו עובר בתוך הכפר הערבי, אבל צריך גוף שייכנס בבוקר וינתק את החיבורים האלה. זה קשה אבל זה אפשרי".

ריינס אינו מצליח להבין כיצד זה כמויות אדירות שכאלה של מים נגנבות באין מפריע ללא כל פעולת אכיפה. על השר שטייניץ, שהבטיח הקמתו של גוף אכיפה ביהודה ושומרון, הוא אומר: "אני מאמין שהוא השתדל אבל לא נעשה שום דבר. אני לא מכיר את טיב היחסים בין רשות המים למנהל, אבל המנהל הוא האחראי על זה בפועל והוא לא נמצא בשטח, נקודה. לא רואים אותו".

על היחסים האישיים בין חקלאי הבקעה לערביי ברדלה עצמם אומר ריינס: "אנחנו ביחסי עבודה עם חלקם. חלק מהיחסים שהיו בעבר נותקו בגלל המצב. כולנו יודעים שהאנשים שאתה מדבר איתם בבוקר גונב בלילה, או בעצם גם ביום הם גונבים".

לדבריו הפתרון המיידי פשוט מאוד: "הפתרון לא בעייתי. מחר כוח אכיפה של המנהל, עם או בלי הרשות, מתחבר. יש שיטות לזהות את נקודת הגניבה. יש תקצוב לרובוט שמזהה את נקודות החיבור והוא ישנו במקורות שמנסים לעזור ככל שהם יכולים. איפשהו הפתרון נתקע כשזה מגיע לאכיפה. רשות המים והמנהל צריכים לתפוס את העניין הזה ולהילחם עד הסוף. אפשר להגיד שנסגור את הכול ושנלך. זו אולי תשובה אבל לא תשובה ציונית. בפועל זה מה שעלול לקרות".

במענה לטענות החקלאים נמסר מיחידת תיאום פעולות הממשלה באיו"ש: "המנהל האזרחי פועל להטמעה וקידום תשתיות מים חדשות. בשונה מהנטען, ניתוק חיבורי מים פיראטיים ואכיפת גניבות מים מתבצעת בשיתוף יחידת המים ויחידת הפיקוח במנהל האזרחי, רשות המים וחברת מקורות. בשנת 2017 נאכפו כ- 1500 חיבורי מים פיראטיים בשיתוף כלל הגורמים. כמו כן, בשנה החולפת אישרו מתאם פעולות הממשלה בשטחים וראש המנהל האזרחי לבצע אכיפה נגד חיבורי מים בלתי חוקיים בשטחי B הנתונים לאחריות הרשות הפלסטינית".

"כחלק מהגדלת אספקת המים לאזור, אישר המנהל האזרחי שדרוג קידוחי מים שונים באזור בקעת הירדן וחיבור קו מים מצפון ים המלח לירושלים. כמו כן, אישר המנהל האזרחי קו מים עוקף ברדלה שמטרתו להוציא את קו המים הקיים משטח B בו עובר כיום. כל זאת, בנוסף לעבודת מטה רחבה שמטרתה אישור תכנית אב למים ומתן פתרון לטווח רחוק, כגון אישור פרויקט המובל המזרחי, העתיד לספק כ-10 מיליון קוב לתושבי בקעת הירדן. המנהל האזרחי ימשיך לפעול לקידום הגדלת תשתיות ואספקת המים באזור יהודה ושומרון", חותמת יחידת התיאום את תגובתה.