ח"כ טיבי:
הערבים נוהרים לחלומות של קיש

ועדת הפנים קיימה דיון בהצעת ח"כ קיש לפיה סיעה הכוללת שלוש מפלגות ומעלה תקבל מימון רק עבור שתיים מהן. ההצעה לא עלתה להצבעה.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ח בסיון תשע"ח

ועדת הפנים של הכנסת קיימה הבוקר (שני) דיון בהצעת חוק אותה יזם ח"כ יואב קיש, אשר אם תאושר עשויה להביא לפרוקה של הרשימה המשותפת בבחירות הבאות.

על פי ההצעה, רשימה לכנסת שתכלול שלוש מפלגות או יותר תקבל מימון רק עבור שתי מפלגות.

הרשימה המשותפת היא היחידה בכנסת העונה כיום על קריטריון זה, מאחר שהיא מורכבת מצירוף של חד"ש, רע"ם, תע"ל ובל"ד. מדובר בתיקון לחוק מימון המפלגות לקראת קריאה שנייה ושלישית בוועדה.

בפתח הדיון נטען קיש כי כפל המסרים שמציגות המפלגות ברשימה המשותפת הוא בעייתי, "תתאחדו, אל תסתירו מי אתם ותבואו 'זאב בעור של כבש'. הריצה היא של הרשימה המשותפת ואתם מיישרים קו עם בל"ד".

חברי הכנסת הערבים תקפו את ההצעה, ח"כ אחמד טיבי אמר בדיון, "הערבים נוהרים לחלומות של קיש. הצעה שלך לא דמוקרטית והזויה. אני מציע שתישלל זכות המימון ממפלגה גדולה שראש המפלגה מנווט הצהרותיו לפי מפלגה קטנה יותר ששמה הבית היהודי. אני לא רוצה להרחיב. אי אפשר שכל מי שבוחר ליכוד מקבל בית יהודי ומי שמצביע לליכוד מקבל את נפתלי בנט".

חכ טאלב אבו ערער עקץ את קיש, "אני מודה ליו"ר הועדה. מה שאיחד אותנו זו המדיניות של הסתה נגד החברה הערבית והפעם מי שימשיך לאחד אותנו זו החקיקה הגזענית שמחברת אותנו. החקיקה הזאת באה לפרק את הרשימה המשותפת ומהלכים כאלה יביאו לנו עוד 5 מנדטים בבחירות הבאות. אתם לא תצליחו לפרק אותנו. אומרים עלינו שהחכים הערבים מחבלים זה לא הסתה?".

ח"כ דב חנין מהרשימה המשותפת סנט גם הוא ביו"ר קיש, "מי שמצביע לליכוד מצביע למירי רגב או לבני בגין? זה לא מישמש? הצעת החוק הזו לא תעבור כי היא יוצרת פגיעה קיצונית בשוויון. כל ההתערבות של בג"ץ התחילה בגלל חוקים מסוג זה".

ח"כ יואל חסון מסיעת המחנה הציוני הבהיר שמפלגתו לא תתמוך בהצעה, "אני לא מוכן שהמפלצת הזאת תקבל מאיתנו גיבוי".

ח"כ מוסי רז הוסיף, "אפשר להשיג את התכלית של מה שאתה רוצה בצורה יותר פשוטה: פשוט תכתבו שאסור לערבים להתמודד".

בסיום הדיון הודיע קיש שלא יקדם בשלב זה את ההצעה עד לבחינה נוספת, ונמנע מלהעלות את ההצעה להצבעה.