קנצלר אוסטריה: נילחם באנטישמיות

קנצלר אוסטריה, סבסטיאן קורץ, בפתח פגישתו עם נתניהו: "ננסה להגביר מודעות באירופה למצב המיוחד ולצורכי הביטחון המיוחדים של ישראל".

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ח בסיון תשע"ח

קנצלר אוסטריה, סבסטיאן קורץ, המבקר בישראל, נפגש בצהריים (שני) עם ראש הממשלה ושר החוץ, בנימין נתניהו.

בפתח הפגישה אמר קורץ לנתניהו, "אני רוצה להודות על היחסים האישיים שהיו לנו בשנים האחרונות. היום היחסים בין אוסטריה לישראל הם מצוינים. הסחר גדל והתיירות בשיא של כל הזמנים".

"אבל אני רוצה להדגיש את מה שאמרת: אנו האוסטרים יודעים שלמרות ההיסטוריה שלנו יש לנו אחריות מיוחדת כלפי ישראל והעם היהודי. אני יכול להבטיח לך שאוסטריה תילחם בכל צורה של אנטישמיות באירופה בנחישות, בזו שקיימת וגם באנטישמיות החדשה", התחייב קורץ

קורץ הביעה תמיכה במדיניות ישראל, "אנו יודעים שהאחריות שלנו לא מסתיימת בגבולות שלנו. אנו רוצים לתמוך במדינת ישראל ובצורכי הביטחון שלכם. אתם חיים בשכונה קשה והשכנים שלכם לא כמו שלנו ליכשטנטיין ושוויץ".

"ננסה להגביר מודעות באירופה למצב המיוחד ולצורכי הביטחון המיוחדים של ישראל", הבטיח קורץ, "הביקור שלנו הוא הזדמנות להמריץ את היחסים. אני כאן עם שר החינוך ואני אפעל לחזק את היחסים בתחום החינוך וחילופי נוער".

ראש הממשלה בירך את הקנצלר קורץ בפתח הפגישה, "אתה ידיד אמיתי של ישראל והעם היהודי. הוכחת את זה בהליכה שלך לכותל ואני מקווה שעוד מנהיגים באירופה ילכו בדרכך. בנאום הנפלא שלך ביום השנה לסיפוח אוסטריה הוכחת אחריות היסטורית".

נתניהו שיבח את עשייתו של קורץ בתחום המאבק באנטישמיות ובהכחשת השואה, "אתה מתנגד לאנטישמיות ודיברת על חיים יהודיים באוסטריה. אתה אמרת שאוסטריה היתה לא רק קורבן אלא רק פושעת. אלה מילים אמיצות. גיבית את מילותיך במעשים. הוכחת אפס סובלנות לאנטישמיות. הקמת אנדרטת זכרון בוינה עליה יחקקו את שמותיהם של כל היהודים האוסטרים שנספו בשואה. הכרזת על ביקורי נוער במחנה מאטהואזן. אתמול הכרזת ביד ושם על קרן מורשת".

"אתה יודע שישראל היא הדמוקרטיה האמתית היחידה במזרח התיכון", ציין נתניהו, "זה המקום היחיד שמגן על הערכים שאירופה מעריכה: חרות, פלורליזם ושיוויון. אנו מצפים לנשיאות של אוסטריה של האיחוד האירופי שתחל ב-1 ביולי. אמרת אתמול שאירופה צריכה לקחת את דאגות הביטחון של ישראל בחשבון. אני חושב שזה מאוד חשוב. זה לא תמיד ככה. אתה גם אמרת שבזמן הנשיאות שלך אוסטריה אתה תעלה את הדאגות האלה כמו גם אנטשמיות. זה משב רוח מרענן. זו מנהיגות. אני הנחיתי את מנכ"ל משרד החוץ יובל רותם להגביר את הקשרים עם משרד החוץ האוסטרי כדי שנוכל להביא את היעדים האלה למימוש בזמן הנשיאות שלך".

"לסיום סבסטיאן אני רוצה לומר כמה התרגשתי וכמה ישראלים רבים התרגשו מכך שאתה הזזת דברים קדימה, קידמת את היחסים בין המדינות לגבהים חדשים. אני יודע שזה חשוב עבורך וזה גם חשוב עבורי. מה שאנו מבינים שזה מחזק את הקשר בין שתי המדינות שלנו", הוסיף נתניהו.