מהישיבה לצמרת תחרות רובוטיקה בינ"ל

בתחרות הרובוטיקה הבינלאומית באסטוניה קטפה משלחת הרובוטיקה של ישיבת 'תורת נחום' את המקום השני. על האתגר וההצלחה מספר ראש הישיבה.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ח בסיון תשע"ח

מהישיבה לצמרת תחרות רובוטיקה בינ"ל-ערוץ 7
חברי הנבחרת בפעולה
צילום: ישיבת ב"ע 'תורת נחום'

משלחת הרובוטיקה של ישיבת בני עקיבא 'תורת נחום' במודיעין שבה לפנות בוקר (שני) מתחרות בינלאומית באסטוניה, שם זכתה במקום השני בקטגוריית התכנות מתוך למעלה ממאה משלחות נוער מרחבי העולם.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם ראש הישיבה, הרב שמואל רוזנבלום, שסיפר: "מי שיזם את הדברים הם בוגרים שלנו, חבר'ה מכיתה י"ב או חבר'ה שנמצאים כעת ביחידת 8200 וזו תעודת כבוד למוסד כשהחבר'ה הבוגרים תורמים ממרצם".

על התחרות עצמה מספר הרב רוזנבלום כי לאחר הצבת האתגר בפני הנבחרות המתמודדות הן נאלצות להתמודדות עם הפתעות והתקלות תוך כדי הפעלת הפרויקט שאותו הציגו בתחרות,ובכך נבחנות גם יכולות התכנות של המתמודדים וגם יכולת ההתמודדות עם שינויים תוך כדי תנועה.

"יש מגרש משחקים שעליו משחקים בזמן קצוב לפי התכנון שמציבים השופטים, ואחר כך עושים התקלות קטנות", אומר הרב רוזנבלום ומציין כי מדובר ברובוט קטן שיכולותיו יכולות להיות מושלכות גם על רובוט גדול הרבה יותר.

למעשה מדובר בחתיכות לגו שהמנוע המפעיל אותן מנוע הניתן לתכנותו "והרעיון הוא לעמוד באתגר שהוצב והפעם האתגר היה שאיבת מים הרמה והזזה, מאחר ונושא המים הואנ על סדר היום הבינלאומי".

על מנת להגיע להתמודדות הבינלאומית צלחה נבחרת הישיבה התמודדות ארצית בה השתתפו 200 נבחרות מכל הארץ. מתוך המאתיים עברו לשלב הבינלאומי שש נבחרות שבמשך שלושה ימים של תחרות התמודדו עם אתגרים שונים שהתווספו למשימותיהם וכללו בנייה, תכנות, פתרון בעיות בשטח ובנוסף גם קלקולים ותקלות שמצריכים אלתור והתמודדות. תוך כדי התחרות פוגש צוות השיפוט את הנערים המספרים על הרובוט שלהם, "והכול באנגלית", מזכיר הרב רוזנבלום.

על תפקידה של הישיבה בקידום התלמידים להצלחות מסוג זה אומר הרב רוזנבלום: "הישיבה מנסה לדרבן את החבר'ה לכל רעיון שעולה מהשטח והם מתפתחים בכל רעיון, אם בספורט ואם ברובוטיקה, סייבר, אמנות או כל תחום אחר. הדבר מצריך משאבים ומרכז ישיבות בני עקיבא זיהה את זה, נכנס לתחום ותמך בנו מתחילת הדרך".

יצוין כי בימים האחרונים זכתה הישיבה להיכלל בין ארבעת המוסדות הזוכים בפרס החינוך הארצי לבתי הספר העל יסודיים, ועל כך אומר ראש הישיבה כי מדובר ב"תעודת כבוד לישיבה שמתמודדת גם עם יום לימודים ארוך וגם עם הישגים גבוהים בכל תחומי הליבה וזוכים ברוך ה' בהצלחה. הגענו למקום הראשון בהישגי מתמטיקה, ל-76 אחוזים שעושים חמש יחידות באנגלית ועוד כהנה וכהנה, וכל זה בתוך עולם ישיבתי עם המון פעילות חווייתית ערכית. כל מחזור עובר חמישה טיולים שנתיים. המסע האחרון שעברנו היה לכיתות ז', יצאנו למסע של יומיים ממודיעין עד ירושלים, אבות ובנים, ישנים בשקי שינה עם 13 משימות קיומיות ויוצאים עם חיוך".

לקראת סוף דבריו מעיר הרב רוזנבלום כי אולי בניגוד לישיבות אחרות "הישיבה לא מסננת אף תלמיד. יש לנו את כל סוגי התלמידים. כל תלמיד שרוצה ללמוד בישיבה מתקבל".