נפטרה ניצולת השואה שטיפלה באנה פרנק

גנה טורגל, שטיפלה בילדה אנה פרנק בבית החולים במחנה הריכוז ברגן בלזן והצליחה לשרוד ארבעה מחנות ריכוז, הלכה לעולמה בגיל 95.

תגיות: אנה פרנק
ניסן צור - ערוץ 7 , כ"ח בסיון תשע"ח

אנה פרנק
אנה פרנק
צילום: רויטרס

האישה שניסתה להציל את חייה של אנה פרנק, הלכה לעולמה בגיל 95.

גנה טורגל נולדה בשנת 1923 בעיר קרקוב בפולין והיתה הצעירה מבין תשע אחים ואחיות. לאחר פלישת הנאצים לפולין נרצח אחד מאחיה על ידי הנאצים והיא הוגלתה עם שאר משפחתה אל גטו פלאשוב בקרקוב.

לאחר מכן הועברו באחת מצעדות המוות אל מחנה אושוויץ-בירקנאו אך הצליחה לשרוד, ומשם הועברה בצעדת מוות נוספת אל מחנה בוכנוואלד, אך הצליחה בדרך נס לשרוד גם אותה.

לאחר מכן נשלחה טורגל אל מחנה הריכוז ברגן-בלזן, שם עבדה בבית החולים של המחנה וטיפלה באנה פרנק שסבלה ממחלת הטיפוס כאשר היתה בת 15.

"רחצתי את פניה, נתתי לה לשתות מים, ואני עדיין רואה בדמיוני את הפנים האלו, את השיער שלה וכיצד היא נראתה", סיפרה טורגל באחד הראיונות האחרונים שהעניקה לפני מותה לרשת בי.בי.סי הבריטית.

היא אמרה עוד כי "הסיפור שלי הוא סיפור של הישרדות. זהו גם הסיפור של 6 מיליון בני אדם שנרצחו. אולי זו הסיבה שהמוות נחסך ממני, כדי שהעדות שלי תעמוד כמו מצבה, כמו נר שאני אדליק עבור הגברים והנשים שנותרו ללא קול".

לאחר שמחנה ברגן בלזן שוחרר על ידי הצבא הבריטי, התחתנה טורגל עם אחד החיילים המשחררים והשניים התגוררו בבריטניה עד יום מותה.

הרב אפרים מירוויס, הרב הראשי של בריטניה, ספד לטורגל וביקש, "אנא מצאו מספר דקות כדי להקשיב למילים המרגשות של גנה טורגל, ניצולת שואה יוצאת דופן. המורשת שלה היא כעת האחריות שלנו".