מבצע החזרת ציוד חוזר

אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה של צה"ל יקיים החל מיום ראשון הקרוב ועד ל-13 ביולי מבצע החזרת ציוד לצה"ל.

במסגרת המבצע, קורא צה"ל לציבור להחזיר ציוד צבאי, נשק, תחמושת ולראשונה ולכבוד שנות השבעים - גם חומרים היסטוריים שנאגרו בבתי האזרחים לאורך השנים.

את הציוד ניתן להחזיר לכל אחת מהעמדות הפרוסות ברחבי הארץ, במהלך המבצע בימים ראשון עד חמישי בין השעות 8 בבוקר ל-8 בערב ובימי שישי בין 8:00-12:00.

כמו כן, במסגרת המבצע יופעלו ניידות אשר יגיעו לבתי האזרחים שזקוקים לכך ויאספו מהם את הציוד. אזרחים אשר במסגרת המבצע יחזירו לצה"ל ציוד צבאי, נשק, תחמושת וחומרים היסטוריים לא יידרשו להשיב על שאלות ולא יועמדו לדין על שמירת ציוד צבאי שלא ברשות.

בצה"ל מציינים כי מדובר במבצע רחב ובעל משמעות בטיחותית, מבצעית וכלכלית לצה"ל ולמדינת ישראל, שכן אחזקת אמצעי לחימה בבית כרוכה בסיכון. הציוד שיוחזר לצה"ל יושב לשימוש או יושמד באופן מאובטח, בהתאם למצבו.

למבצע השנה ישנה גם חשיבות היסטורית: פריטים בעלי ערך היסטורי אשר יוחזרו לצבא ימוינו ויעשה בהם שימוש בהתאם לצורך. על מנת להביא את המבצע לידיעת האזרחים, יעלה מחר לאוויר מסע פרסום ״שבעים ומשיבים״ בהשתתפות השחקן שייקה לוי, אשר מבוסס על תפקידו בסרט "גבעת חלפון אינה עונה".

לקראת תחילת המבצע, הוחזרו בימים האחרונים לצה"ל מפות סוריות שנכתבו בין השנים 1952-1945. המפות נמצאו על ידי משה עמי עוז מהרצליה, לוחם בחטיבה הירושלמית, במהלך מלחמת ששת הימים בבונקר ברמת הגולן. עמי עוז החליט לקחת את המפות לביתו בתור חובב היסטוריה, ולאחר שהחזירן יועברו המפות למחלקת היסטוריה, לשימור ולתיעוד.

ראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה, האלוף איציק תורג'מן, הסביר על חשיבות המבצע, "על רקע ציון שנות השבעים לצה"ל, אנו יוצאים במבצע בעל חשיבות מבצעית, בטיחותית והיסטורית לצבא, למדינת ישראל ולאזרחיה. אני קורא לכל אזרח שברשותו ציוד צבאי, אמצעי לחימה או חומרים בעלי ערך היסטורי להגיע לאחת מהעמדות ברחבי הארץ ולהחזירם לרשות צה"ל. במבצעים קודמים ראינו היענות והירתמות גדולה של אזרחי ישראל ואנו מצפים לכך גם במבצע הנוכחי".

במבצע החזרת ציוד הקודם, אפריל 2016, הוחזרו:

  • 457 נשקים כגון: אקדחים, מקלעים, תתי מקלעים, רובי סער צה"לי, רובה סער קלצ'ניקוב ועוד.
  • 235 פריטי ציוד לחימה מבוקר מסוגי האופטיקה, אמצעי ראיית לילה, כוונות, מחשוב, קשר ועוד.
  • 1,347,744 פריטי תחמושת, מתוכם 1,330,471 תחמושת זעירה עד 40 מ"מ.
  • 60,698 פריטי ציוד כללי כגון אוהלים, אפודים, ציוד הסוואה, קסדות ועוד.
  • שווי הציוד שהוחזר נאמד בכ-12 וחצי מיליון שקלים.