"המהפכה של הרב רונצקי נמשכת"

רב אוגדת עזה מספר על הקשר האישי עם הרב רונצקי ז"ל שבהשפעתו הגיע מ'דובדבן' לתפקיד רב צבאי.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ל' בסיון תשע"ח

הרב הורביץ עם הרב רונצקי ז"ל
הרב הורביץ עם הרב רונצקי ז"ל
צילום: דו"צ

בבסיס פלמחים התקיים השבוע אירוע מיוחד לזכרו של הרב אביחי רונצקי ז"ל, הרב הצבאי הראשי בעבר.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם רב אוגדת עזה, רב סרן הרב אריק הורביץ, על האירוע ועל הקשר האישי עם הרב רונצקי.

"היה ערב מאוד מכובד שחיזקה את האמירה שממשיכים את הדרך", מספר הרב הורביץ. "הערב התחלק לשלושה חלקים. בחלק הראשון לימוד לזכרו שהועבר על ידי הרבצ"ר הרב אייל קרים. כיבד אותנו בנוכחותו הרב עמאר, רבה של ירושלים, שאמר דברים לעילוי נשמתו של הרב רונצקי. בהמשך הוקרן סרטון שבו סיפרו אנשים על הקשר האישי ולאחר מכן עלו אנשים וסיפרו על הרב במעין פאנל. היה נציג מתקופת הלימודים של הרב רונצקי בריאלי בחיפה, היה ראש לשכתו והייתה אם שכולה. כל אחד סיפר על הרב מהזווית שלו".

עוד מוסיף הרב הורביץ ומספר כי במהלך הערב "הושר על ידי להקת הרבנות הראשית השיר האחרון שהרב כתב ואחד מחיילי הלהקה הלחין, שיר שנקרא 'קראתיך', שיר מרגש מאוד".

הרב הורביץ מספר על הקשר האישי שלו עם הרב רונצקי, קשר שהחל עוד בהיותו תלמיד בשיעור א' בישיבה, כאשר הרב רונצקי עבר בין הישיבות על מנת לסחוף אחריו צעירים לפני גיוס על מנת שאלה יבחרו במסלול הרבנות הצבאית ויחוללו יחד אתו את המהפכה אותה יזם בכהונתו כרב צבאי ראשי.

"משכו אותי המוטיבציה והכריזמה השקטה שלו. כוח הרצון והאמונה שלו שניתן לחולל שינוי, היה קשה שלא ללכת אחריו. התמגנטתי לגישה הזו. התגייסתי לרבנות כחייל. שירתי ב'דובדבן' והרב היה מבקר אותנו הרבה. הוא לא היה מדבר איתנו דרך גורמים אחרים אלא מתקשר באופן הכי ישיר גם לחיילים זוטרים ונוגע בשטח באופן הכי ישיר. בדחיפת הרב ומפקד היחידה יצאתי לקורס קציני דת, חזרתי ליחידה כקצין ובהמשך עשיתי את תהליך המעבר לרב צבאי".

"הקשר עם הרב היה מאוד חזק. זו הייתה היכרות אישית כי את מי שהוא הביא מהישיבות, גם כחייל וגם כרב צבאי, הוא דאג להמשיך את התקשורת עם האנשים, הוא הכיר את האנשים בשמות, ביקר הרבה בשטח ולכן זכר את האנשים. זה היה מדהים. ניתן היה להרגיש ביחס אישי חם ועוטף, מה שלא קורה בדרך כלל אצל קצין ראשי. זה נותן מוטיבציה להמשיך בתפקידים השונים עד היום. רוב מה שאני אלו דברים שלמדתי מהרב רונצקי וקיבלתי ממנו, גם בבין אדם למקום ובין אדם לחברו וגם ביחס לתפקיד".

הרב הורביץ נשאל אם הביקורת שבעבר הופנתה כלפי התנהלותו של הרב רונצקי כרב צבאי - הירידה לשטח עם החיילים, החדרת הרוח היהודית בשורות הלוחמים וכיוצא באלה – האם הביקורת על כך הניבה תמורה כלשהי בהתנהלותה של הרבנות הצבאית של ימינו אלה. הרב הורביץ מציין כי הוא עצמו לא שמע ביקורות בהקשר הזה ולהבנתו "מה שהרב ניסה להנחיל הוא שאנשי הרבנות יהיו רלוונטיים בשטח, שהרבנות תהיה לוחמת ותהיה עם האנשים, שתיתן כוחות לרציפות הלחימה בכל מקום שהיא יכולה, וזה נמשך עד היום. זה תפקידו של הרב, לתמוך באנשים ולחזק אותם, אם לשם כך צריך להיכנס לרצועה אז הרב ייכנס, בתיאום עם המפקדים, אם צריך להיות על הגדר אז הרב יהיה על הגדר".

"אני מרגיש שהדבר עדיין מפעם ברוחה של הרבנות. רבנים לא נותנים הנחיות מהמשרד אלא נמצאים עם האנשים בשטח, מחוברים לעשייה ולמציאות המבצעית לא רק בחיזוק רוח הלוחמים".